شناسه خبر : 43932
تاریخ انتشار : 1398/12/10 10:30
«ماهاتیر محمد» دوباره نامزد نخست‌وزیری مالزی شد

«ماهاتیر محمد» دوباره نامزد نخست‌وزیری مالزی شد

«ماهاتیر محمد» که پنج روز قبل استعفای خود را به پادشاه این کشور تقدیم کرده بود، امروز شنبه از نامزدی دوباره خود برای تشکیل کابینه خبر داد.

ماهاتیر محمد بعد از دیدار با ائتلاف «پاکاتان هاراتان» اعلام کرد که از حمایت تعداد کافی نمایندگان پارلمان مالزی برای نامزدی دوباره به عنوان نخست‌وزیر برخوردار است. 

در ادامه بحران سیاسی در مالزی به دنبال استعفای ناگهانی «ماهاتیر محمد» از نخست‌وزیری، این سیاستمدار ۹۴ ساله مالزیایی امروز شنبه بیانیه‌ای منتشر کرده و در آن از نامزدی دوباره خود برای نخست‌وزیری خبر داده است.

به نوشته «آناتولی»، ماهاتیر محمد بعد از دیدار با اعضای ائتلاف «پاکاتان هاراتان» از رقابت خود برای کسب دوباره نخست‌وزیری مالزی خبر داد.

به گفته محمد، او اکنون از حمایت اکثریت نمایندگان پارلمان مالزی به منظور نامزدی دوباره به عنوان نخست‌وزیر و تشکیل کابینه برخوردار است.

با توجه به ۲۲۲ کرسی پارلمان مالزی، نامزد نخست‌وزیری باید مورد حمایت حداقل ۱۱۲ نماینده قرار گیرد.

ائتلاف انتخاباتی پاکاتان هاراتان هم در یک بیانیه جداگانه رسما تایید کرده که از نخست‌وزیری دوباره ماهاتیر محمد حمایت می‌کند.

در این بیانیه آمده است: «به منظور اجتناب از درگیری و نزاع (در مالزی)، پاکاتان هاراتان حمایت کامل خود را از نامزدی ماهاتیر محمد برای نخست‌وزیری اعلام می‌کند».

پنجم اسفندماه بود که پادشاه مالزی استعفای ماهاتیر محمد را پذیرفت و به او اعلام کرد تا زمان تعیین نخست‌وزیر جدید، به طور موقت وظایف نخست‌وزیری را انجام دهد.

بحران سیاسی در مالزی بعد از آن شدت گرفت که حامیان ماهاتیر محمد تلاش کردند که برای محروم کردن «انور ابراهیم» رئیس حزب عدالت مردم مالزی از جانشین شدن محمد، یک ائتلاف جدید تشکیل دهند.

ماهاتیر محمد در انتخابات سال ۲۰۱۸ با انور ابراهیم که پیشتر رقابت و خصومتی بلند مدت داشتند، ائتلاف تشکیل داد و انتخابات را برنده شد. این دو پیشتر توافق کرده بودند،بعد از گذشت یک یا دو سال از نخست‌وزیری ماهاتیر محمد، ابراهیم جانشین او شود.


فارس
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی