شناسه خبر : 43831
تاریخ انتشار : 1398/12/08 22:52
نیویورک‌تایمز: اروپا و کشورهای عربی از سیاست ترامپ علیه ایران نگران هستند

نیویورک‌تایمز: اروپا و کشورهای عربی از سیاست ترامپ علیه ایران نگران هستند

یک رسانه آمریکایی امروز پنجشنبه به نقل از منابع مطلع نوشته متحدان آمریکا در اروپا و کشورهای حاشیه خلیج فارس نگرانند سیاست دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا به از دست رفتن شانس آغاز مذاکره با ایران منجر شود.

 یک رسانه آمریکایی امروز پنجشنبه به نقل از منابع مطلع نوشته متحدان آمریکا در اروپا و کشورهای حاشیه خلیج فارس نگرانند سیاست دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا به از دست رفتن شانس آغاز مذاکره با ایران منجر شود. دو مقام ارشد کشورهای منطقه غرب آسیا که به طور منظم با «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا درباره ایران در تماس هستند گفته‌اند انتظار ندارند ایران به زودی مذاکرات جدیدی با آمریکا را آغاز کند. روزنامه نیویورک‌تایمز امروز پنجشننبه نوشته این دو مقام ارشد کشورهای خاورمیانه گفته‌اند ایران برای تدوین راهبردی جدید، منتظر نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا خواهد ماند.

نیویورک‌تایمز به نقل از مقام‌ها و کارشناسان مدعی شده بن‌بست بین ایران و آمریکا دست‌کم برای یک سال دیگر ادامه خواهد داشت. این رسانه در بخشی از این گزارش به موضع متحدان اروپایی آمریکا درباره سیاست واشنگتن در قبال ایران پرداخته و نوشته هم کشورهای اروپایی و هم کشورهای حاشیه خلیج فارس نگران این هستند که فشارهای آمریکا تمامی شانس‌ها برای مذاکره با ایران بر سر توافقی جدید را از بین خواهد برد. یک دیپلمات اروپایی گفت بسیاری از کشورهای اروپایی نگران هستند که دولت ترامپ به دنبال تغییر نظام حاکم ایران است. او گفته با آنکه حوادث اخیر باعث ایجاد شوک‌هایی برای حکومت تهران شده سقوط آن بعید است. طبق این گزارش، دیپلمات‌ها انتظار اینکه ایران دست از حمایت از متحدانش در خاورمیانه بردارد را هم ندارند.

کشورهای عربی هشدار داده‌اند در صورتی که ایران احساس کند تحت فشار زیادی از سوی آمریکا قرار گرفته است ممکن است خشونت در منطقه گسترش پیدا کند. یک مقام آمریکایی گفت احساس‌های ضد آمریکایی در عراق همین حالا شدت گرفته است. یک دیپلمات خاورمیانه هم با نسبت دادن حملات انجام‌شده علیه تأسیسات نفت سعودی به ایران مدعی شده ایران برای محک زدن دولت ترامپ حملات بیشتری از این دست انجام خواهد داد. نیویورک‌تایمز نوشته حتی «لیندسی گراهام»، یکی از سناتورهای تندرو و ضد ایرانی هم به این دریافت رسیده که دولت ترامپ انگیزه‌ کافی برای آمدن ایران به میز مذاکره ایجاد نکرده است. دیپلمات‌های بین‌المللی همچنین به روزنامه نیویورک‌تایمز گفته‌اند «مایک پامیئو»، وزیر خارجه آمریکا به دنبال اضافه کردن طرف‌های بیشتر از جمله اسرائیل، عربستان سعودی و امارات متحده عربی به مذاکرات با ایران است.

نیویورک‌تایمز در بخش دیگری از این گزارش در توضیح درباره ناکارآمدی سیاست ترامپ علیه ایران نوشته مقام‌های اطلاعاتی آمریکا هم در جمع نمایندگان کنگره گفته‌اند حکومت ایران حتی تحت فشار هم باثبات است. واشنگتن بعد از خروج از برجام در راستای سیاستی موسوم به «فشار حداکثری» به اقداماتی تحریک‌آمیز مانند قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً تروریستی، ترور سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و تحریم مقام‌های بلندپایه ایران روی آورده است. دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» هدف این سیاست را آوردن ایران به میز مذاکره و گفت‌وگو بر سر توافقی جامع‌تر نسبت به برجام دانسته است. ترامپ در ماه‌های گذشته به دلیل ناکارآمد بودن این سیاست و دامن زدن به تنش‌ها با ایران در آمریکا مورد انتقاد قرار گرفته است.


فارس
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی