شناسه خبر : 43823
تاریخ انتشار : 1398/12/08 20:44
نامه 50 مقام ارشد سابق اتحادیه اروپا علیه معامله قرن

نامه 50 مقام ارشد سابق اتحادیه اروپا علیه معامله قرن

50 نخست وزیر و وزیر خارجه سابق در اتحادیه اروپا در نامه ای سرگشاده طرح موسوم به معامله قرن دونالد ترامپ را محکوم کردند و گفتند این طرح موجب ایجاد وضعیتی مشابه آپارتاید در سرزمین های اشغال شده فلسطینیان خواهد شد.

پنجاه دیپلمات کهنه‌کار اروپایی و مسئولان سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا، طی نامه‌ای سرگشاده، طرح به‌اصطلاح صلح خاورمیانه از سوی ترامپ را محکوم و تاکید کردند که این طرح می‌تواند وضعیتی مشابه آپارتاید را در فلسطین اشغالی ایجاد کند. در نامه‌ای که روزنامه انگلیسی گاردین آن را منتشر کرده، مسئولان سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا مدعی شدند که راه حل دو کشور می‌تواند مشکلات را در اراضی اشغالی از بین ببرد. آن‌ها در نقد طرح ترامپ تاکید کردند که با الحاق بخش‌های زیادی از خاک فلسطین به اراضی اشغالی، درگیری‌های میان فلسطینی‌ها و صهیونیست‌ها بیشتر هم خواهد شد. در این نامه تاکید شده که راهکار ترامپ، قانونی نیست! این نامه در ادامه خاطرنشان کرده: «طرح ترامپ به نابرابری بین فلسطینی‌ها و صهیونیست‌ها رسمیت می‌بخشد.

طرح ترامپ نظام آپارتاید را در اراضی اشغالی ایجاد می‌کند، نظامی که ما نمی‌توانیم نسبت به آن بی‌تفاوت باشیم». دیپلمات‌های ارشد اروپایی همچنین از تقدیم قدس به صهیونیست‌ها انتقاد کردند و این را هم گفتند که بر اساس معامله قرن، راه‌حلی برای پناهندگان فلسطینی ارائه نشده است. گفتنی است، پنجاه سیاستمدار کهنه‌کار اروپایی از جمله «دومینیک دو ویلپین»، نخست وزیر و وزیر خارجه سابق فرانسه، «زیگمار گابریل» وزیر خارجه سابق آلمان، «جک استراو» وزیر خارجه پیشین انگلیس و «مری رابسون» رئیس جمهور سابق ایرلند این نامه را امضاء کرده‌اند.

در پایان این نامه خطاب به تصمیم‌گیران کنونی اتحادیه اروپا تاکید شده: «با توجه به شرایط کنونی، ما از اروپا می‌خواهیم تا طرح آمریکا را به عنوان مبنایی برای مذاکره، رد کنند و اقدامات مؤثری را برای مقابله با الحاق بخش بیشتری از سرزمین‌های فلسطینی انجام دهند». درپی انتشار مفاد معامله قرن، سران فلسطینی اعم از گروه‌های مقاومت و تشکیلات خودگردان، دسیسه جدید آمریکایی‌ها را رد و تاکید کردند که این طرح هرگز عملیاتی نخواهد شد. در اوایل هفته اخیر نیز پاپ به انتقاد از این طرح پرداخت. واشنگتن پس از آنکه مخالفت گسترده جامعه جهانی با این طرح را دید، طی چرخش موضعی آشکار مدعی شد که معامله قرن صرفا در حد یک پیشنهاد است!


نورنیوز
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی