شناسه خبر : 43790
تاریخ انتشار : 1398/12/08 16:13
طالبان از آزادی 5 هزار زندانی این گروه پس از توافق با آمریکا خبر داد

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر اعلام کرد:

طالبان از آزادی 5 هزار زندانی این گروه پس از توافق با آمریکا خبر داد

توافقنامه صلح میان ایالات متحده و طالبان روز شنبه به امضا خواهد رسید و پس از آن دولت افغانستان 5 هزار زندانی طالبان را آزاد می‌کند.

به گزارش نورنیوز- طالبان از آزادی 5 هزار زندانی این گروه پس از توافق با آمریکا خبر داد در حالی که دو روز تا امضای توافقنامه میان آمریکا و طالبان باقی مانده است، سران طالبان از آزادی تعدادی از زندانیان این گروه توسط دولت افغانستان خبر دادند. «سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، امروز پنجشنبه (8 حوت) در جمع خبرنگاران گفت که توافقنامه صلح میان ایالات متحده و طالبان روز شنبه به امضا خواهد رسید و پس از آن دولت افغانستان 5 هزار زندانی طالبان را آزاد می‌کند.

وی افزود: تاکنون هیچ تغییری در زمان امضای توافقنامه صورت نگرفته و قرار است پس از آن، مذاکرات بین‌الافغانی در تاریخ 10 مارس آغاز شود. شاهین تاکید کرد که آزادی 5 هزار زندانی طالبان از سوی دولت افغانستان یکی از گام‌های لازم برای ایجاد اعتماد میان دوطرف برای آغاز گفت‌وگوها خواهد بود. 5 روز پیش آمریکا از آغاز طرح 7 روزه کاهش خشونت در افغانستان خبر داد و اعلام کرد که پس از پایان این دوره، توافقنامه میان آمریکا و طالبان امضاء خواهد شد.

شاهین نیز در حساب توئیتری خود در این باره نوشته بود که پس از مذاکرات طولانی هیات مذاکره کننده طالبان و آمریکا، این توافق به پایان رسید و قرار است 29 فوریه ماه جاری امضا شود و نمایندگان شماری از کشورهای و سازمان های بین المللی در این مراسم حضور خواهند داشت. در همین حال پس اعلام دولت افغانستان و مقامات آمریکایی مبنی بر آغاز طرح 7 روزه کاهش خشونت در افغانستان، طالبان اعلام کرد نیروهای آمریکایی پس از امضای توافقنامه از افغانستان خارج می‌شوند.

چندی پیش نیز دونالد ترامپ، پیش از سفر خود به هند خبر داد که واشنگتن قصد دارد با طالبان توافق صلح امضا کند. از سوی دیگر نیز وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه گفت که فرصتی تاریخی برای ایجاد آتش‌بس در افغانستان ایجاد شده است. تاکنون مقامات افغانستان درباره آزادی زندانیان طالبان پس از امضای توافقنامه با آمریکا اظهارنظری نکرده‌اند.


فارس
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی