شناسه خبر : 43738
تاریخ انتشار : 1398/12/08 09:10
مراکز اهدای خون برای پیشگیری از کرونا ضدعفونی شد

مراکز اهدای خون برای پیشگیری از کرونا ضدعفونی شد

مدیرکل انتقال خون استان تهران گفت: با توجه به شرایط کنونی و شیوع ویروس کرونا در کشور، اهدا کنندگان مطمئن باشند که تمام اقدامات لازم برای ضد عفونی و سالم سازی فضای مراکز اهدای خون و کارکنان انجام شده و با اطمینان کامل برای اهدای خون مراجعه کنند.

محمدرضا مهدی زاده افزود: تمام تدابیر لازم برای سلامت مراکز و کارکنان انتقال خون در نظر گرفته شده است و از اهداکنندگان درخواست داریم مانند همیشه در اهدای خون و تامین آن به بیماران نیازمندان کمک کنند.

مدیرکل انتقال خون گفت: در مراکز اهدای خون فقط از افراد با سلامت کامل خون گرفته می شود و بعد از بررسی سلامت اهدا کنندگان موفق به اهدای خون می شوند و به هیچ عنوان از فرد بیمار با کوچک‌ترین نشانه بیماری، خون گرفته نمی شوند و بنابراین به همه اطمینان می دهیم که خون اهدایی از سلامت کامل برخوردار است.

مهدی زاده ادامه داد: در حال حاضر به دلیل شرایط موجود و شیوع کرونا، میزان مراجعه اهدا کنندگان برای اهدای خون کاهش یافته است و اهدا کنندگان باید توجه داشته باشند که نیاز به خون همیشگی است و در این شرایط تمام اقدامات برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا در مراکز اهدای خون رعایت شده است و اهدا کنندگان با اطمینان خاطر برای اهدای خون مراجعه کنند.

وی گفت: در شرایط کنونی به دلیل شیوع ویروس کرونا، تعطیلی مدارس و دانشگاه ها، مردم کمتر از خانه خارج می شوند و همین عامل موجب کاهش شدید مراجعه کنندگان برای اهدای خون شده است.  

مهدی زاده افزود: اما مردم و بخصوص اهدا کنندگان خون توجه داشته باشند که اهدای خون یک کار ضروری و همیشگی است و مصرف کنندگان خون شامل بیماران تالاسمی، هموفیلی و سرطانی در همه شرایط نیاز به خون و فراورده های خون دارند و نباید این نیاز آن‌ها که برایشان حیاتی است فراموش شود.

مدیرکل انتقال خون استان تهران گفت: همچنین اعمال جراحی که همیشه در این زمان از سال نیز افزایش می یابد و برخی از بیماران اورژانسی نیاز به خون و فرآورده های خونی دارند و اهدا کنندگان خون و بخصوص اهدا کنندگان مستمر (با سابقه حدا قل دو بار اهدا در سال) به اهدای خون به عنوان یک ضرورت نگاه کنند و مانند همیشه  ما را در مراکز اهدای خون یاری کنند و با اهدای خون نجات دهند بیماران نیازمند و به خون و فرآورده های آن باشند.

مهدی زاده با تا کید بر اینکه عمر برخی از اجزای خون مانند پلاکت کوتاه و در حد سه روز است، گفت: بنابراین اهدای خون برای بیماران نیازمند به خون جنبه حیاتی دارد و اهدا کنندگان با اهدای خون همیشه و در هر شرایطی یاریگر و نجات دهند این بیماران باشند.

ادامه این شرایط می تواند ذخیره خون را با مشکل مواجه کند

مدیرکل انتقال خون استان تهران با اشاره به اینکه ذخیره خون در حال حاضر خوب است، گفت: اما ادامه این شرایط و کاهش مراجعه کنندگان در روزهای آینده می تواند ما را از نظر سطح ذخیره خون با مشکل مواجه کند.

مهدی زاده ادامه داد: میزان اهدای خون در استان تهران در شرایط عادی روزانه حدود ۹۰۰ تا یکهزار و ۲۰۰ واحد است و دراین روز ها که استقبال اهداکنندگان برای اهدای خون کاسته شده و این میزان به نصف رسیده است و همچنین در شرایط عادی بین هزار تا هزار و ۱۰۰ واحد خون بین مراکز درمانی تهران توزیع می شود.

ویروس کرونا که تحت عنوان رسمی «کووید-۱۹» از ۱۲ دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در استان هووی چین شیوع یافت، تاکنون ۸۰ هزار و ۹۹۷ نفر را مبتلا و جان ۲ هزار و ۷۶۴ نفر را گرفته است.

ایران بعد از چین دومین آمار فوت در اثر ابتلا به این بیماری را به خود اختصاص داده است.  به گفته کیانوش جهانپور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تاکنون ۹۵ نفر در کشور به طور قطعی به کرونا مبتلا شده و ۱۵ نفر از آنان فوت کرده‌اند.


خبرگزاری ایرنا
کلید واژگان
مراکز اهدای خون
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی