شناسه خبر : 43720
تاریخ انتشار : 1398/12/07 20:17
مسکو: نمی‌گذاریم آمریکا تحریم‌های شورای امنیتِ ایران را بازگرداند

معاون وزیرخارجه روسیه :

مسکو: نمی‌گذاریم آمریکا تحریم‌های شورای امنیتِ ایران را بازگرداند

تلاش آمریکا برای تحقق نقشه هایش هم در خصوص تحریم تسلیحاتی و هم درباره بازگرداندن تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد با مخالفت شدیدی از سوی ما و دیگر اعضای مسئول جامعه جهانی مواجه خواهد شد.

 «سرگئی ریابکوف» معاون وزیرخارجه روسیه امروز چهارشنبه در سخنانی اعلام کرد: تلاش آمریکا برای تحقق نقشه هایش هم در خصوص تحریم تسلیحاتی و هم درباره بازگرداندن تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد با مخالفت شدیدی از سوی ما و دیگر اعضای مسئول جامعه جهانی مواجه خواهد شد. معاون وزیرخارجه روسیه در این باره ادامه داد: در مجموع، شورای امنیت نباید به ابزاری در دستان واشنگتن تبدیل شود.

ما نمی گذاریم این اتفاق بیفتد. به گزارش شبکه تلویزیونی راشاتودی، وی پس از برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام نیز در مصاحبه ای اعلام کرد: ۳ امضا کننده اروپایی توافق هسته ای ایران (انگلیس، آلمان و فرانسه) تأیید کردند قصد ندارند پرونده ایران را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع دهند. این در حالیست که معاون وزیرخارجه روسیه ساعاتی پیش در سخنانی اعلام کرد بود که کانال مالی مشترک ایران و اروپا موسوم به «اینستکس» اجرایی و عملیاتی شده است. این مقام روسی همچنین افزود که در حال حاضر برخی عملیات‌های تجاری و مالی نیز با این کانال مشترک ایران و اروپا در حال انجام است.

ریابکوف علاوه بر این از دیگر کشورهای عضو برجام خواسته است تا به تقویت سازوکار مشترک مالی ایران و اروپا کمک کنند. پس از خروج آمریکا از برجام، اروپایی‌ها همواره مدعی بودند که قصد حمایت از برجام را داشته و تمام تلاش خود را در به حداقل رساندن آثار تحریم‌های آمریکا علیه ایران خواهند کرد و پس از گذشت ماه‌ها و دادن وعده‌های تکراری در راه‌اندازی ساز و کار مالی اروپایی (spv) با ایران برای ادامه مبادلات تجاری، نهایتاً بهمن ماه سال گذشته این کانال مالی با نام اینستکس در فرانسه ثبت و مدیریت آن را «پر شیفر» آلمانی با سابقه طولانی مدیریت در کامرز بانک بر عهده گرفت. در حال حاضر یک سال پس از ثبت سازوکار مالی مشترک ایرانی و اروپا، آن گونه که مقام بلندپایه وزارت خارجه روسیه اعلام کرده است این کانال مالی عملیاتی شده است.


مهر
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی