شناسه خبر : 43656
تاریخ انتشار : 1398/12/07 10:26
سندرز به دنبال بازگرداندن سفارتخانه آمریکا به تل‌آویو

سندرز به دنبال بازگرداندن سفارتخانه آمریکا به تل‌آویو

سناتور آمریکایی پیشتاز در جمع نامزدهای حزب دموکرات از تصمیم خود برای بازگرداندن سفارتخانه ایالات متحده به تل‌آویو، در صورت پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری گفت.

«برنی سندرز» سناتور ۷۸ ساله و نامزد پیشرو دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا می‌گوید در صورتی که در ماه نوامبر به عنوان رئیس‌جمهور ایالات متحده برگزیده شود، برای بازگرداندن سفارت این کشور در فلسطین اشغالی از شهر «بیت‌المقدس» به تل‌آویو اقدام خواهد کرد.

سندرز بامداد امروز (چهارشنبه) طی صحبت‌هایی در برنامه مناظره نامزدهای حزب دموکرات، در پاسخ به سوالاتی درباره سیاست‌های وی در قبال رژیم صهیونیستی، به عنوان یک سناتور یهودی گفت: «[بازگرداندن سفارت به تل‌آویو] چیزی است که ما در نظر خواهیم گرفت».

به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل»، وی با نژادپرست توصیف کردن «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، افزود: «چیزی که اکنون اعتقاد دارم، این است که با وجود بی‌بی نتانیاهو در اسرائیل، شما یک نژادپرست مرتجع دارید که آن را می‌گرداند».

سندرز البته در راستای سیاست بدون تغییر آمریکا در حمایت از رژیم صهیونیستی، افزود: «سیاست خارجی ما در خاورمیانه باید درباره حمایت کامل از استقلال و امنیت اسرائیل باشد، البته نباید از درد و رنج مردم فلسطینی نیز غافل شد».

این سناتور آمریکایی با تاکید بر لزوم حمایت از فلسطینی‌ها، همزمان با حمایت از صهیونیست‌ها، توضیح داد: «ما باید سیاستی داشته باشیم، که فلسطینی‌ها و آمریکایی‌ها را کنار هم آورد. این منظور نیز در چارچوب مفهوم نزدیک کردن ملت‌ها در خاورمیانه به واقعیت می‌پیوندد».

وی پیشتر هم گفته بود به دلیل نگرانی از بستر ضد فلسطینی کنفرانس «کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل» (آیپک)، در این نشست حضور نمی‌یابد. (جزئیات بیشتر)

به نوشته این پایگاه خبری، «مایک بلومبرگ» دیگر نامزد یهودی از حزب دموکرات در این مناظره ضمن مخالفت با ایده سندرز برای بازگرداندن سفارتخانه به تل‌آویو، مدعی شد: «شما نمی‌توانید سفارت را برگردانید. ما نباید این کار را بدون گرفتن چیزی از دولت اسرائیل انجام می‌دادیم، ولی خب کاری است که انجام شده و باید همینطوری که هست رهایش کنید».

بلومبرگ همچنین از راهکار دو دولتی برای پایان دادن به مناقشات فلسطین-اسرائیل حمایت کرده و اظهار داشت: «فلسطینی‌ها باید [در آن سرزمین] ساکن شوند. مشکل اینجاست که شما دو گروهی از مردم را دارید که هر دو آنها فکر می‌کنند خدا این تکه از زمین را به آنها اعطا کرده است و جواب نیز مشخص است،‌ باید تقسیم شود».

وی در ادامه افزود: «به مرزهای اسرائیل کاری نباید داشت، بلکه باید برخی از مناطق ورای دیوار [حائل] را که در آنجا سکونتگاه‌هایی برای خود بنا داشته‌اند و نباید این کار را می‌کردند، عقب بنشیند».

دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» طی سه سالی که از عمر آن گذشت، با حمایت بیش از حد از رژیم صهیونیستی، ابتدا قدس اشغالی را به پایتختی این رژیم جعلی و غاصب شناخت، سپس سفارتخانه خود را از تل‌آویو به این شهر منتقل کرد، حکومت صهیونیست‌ها بر جولان اشغالی را به رسمیت شناخت و نهایتاً با رونمایی از طرحی اشغالگرانه و تبعیض‌آمیز موسوم به «معامله قرن» شهرک‌های صهیونیست‌نشین در کرانه باختری و اراضی خصوصی فلسطینیان را به دیگر بخش‌های اراضی اشغالی فلسطین ضمیمه کرد.

برنی سندرز که اکنون در رقابت‌های درون‌حزبی حزب دموکرات صدرنشین است در دور قبلی انتخابات آمریکا در سال ۲۰۱۶ نیز آرای مردمی بیشتری نسبت به «هیلاری کلینتون» کسب کرده بود اما سرانجام با رای «موکلین غیرمتعهد»، این کلینتون بود که به عرصه انتخابات پا گذاشت و از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور فعلی آمریکا شکست خورد.


فارس
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی