شناسه خبر : 43590
تاریخ انتشار : 1398/12/06 14:12
روسیه پیشنهادهای ترکیه درباره ادلب را نپذیرفت

روسیه پیشنهادهای ترکیه درباره ادلب را نپذیرفت

منابع مطلع اعلام کردند که روسیه پیشنهاد ترکیه برای خارج نگاه داشتن شهر ادلب از دایره عملیات مبارزه با تروریسم ارتش سوریه را قاطعانه رد کرده است.

 روزنامه «القدس العربی» چاپ لندن به نقل از «منابع بسیار مطلع» از پیشنهادهایی از جانب ترکیه برای ادلب سوریه خبر داد و نوشت که روسیه این پیشنهادها را رد کرده است. 

در حالی که ترکیه امروز سه‌شنبه اعلام کرده که هیأتی از روسیه فردا چهارشنبه وارد آنکارا می‌شود، تا موضوع ادلب سوریه بررسی شود، القدس العربی به نقل از منابع مطلع نوشت که «مذاکرات ماراتنی مسئولان بلندپایه روس با همتایان ترک، در خصوص ادلب، که شاهد اختلافاتی شدید بود، بی‌نتیجه به پایان رسید و طرف روسی، پیشنهادهای ترکیه را رد کرد». 

ترکیه که از جانب روسیه متهم است که توافق‌های قبلی درباره ادلب (مثل توافق آستانه یا توافق سوچی) را اجرایی نکرده و به تعهداتش عمل نکرده، در مذاکرات با روسیه پیشنهاد کرده که شهر ادلب (مرکز استان ادلب) که ارتش سوریه به نزدیکی آن رسیده است، خارج از میدان عملیات نظامی سوریه و روسیه باشد که الان در شمال غرب استان در جریان است. 

طبق این گزارش، درخواست اصلی ترکیه، باقی ماندن شهر ادلب خارج از دایره نبرد نظامی بوده به طوری که درگیری‌ها تا شهر سراقب متوقف شود و به بالاتر از آن نرسد. اما نظامیان روس بخصوص سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه قاطعانه با این پیشنهاد مخالفت کرده‌اند.

القدس العربی نوشت: منابع گفتند که پس از رد این پیشنهاد، ترکیه پیشنهادی جایگزین داده مبنی بر اینکه شهر ادلب د کمربند امنیتی تحت نظارت گشتی‌های مشترک روسیه و ترکیه قرار بگیرد بدون اینکه نیروهای سوری دخالت کنند.

ترکیه گفته، در مقابل، آنکارا هم توجهی به عملیات نظامی روسیه و سوریه در جنوب استان ادلب نمی‌کند جایی که شامل شهرهای اریحا، جسر الشغور، جبل الزاویه و به طور خودکار شامل بزرگراه حلب - لاذقیه معروف به ام-4 می‌شود اما باز هم تیم مذاکره‌کننده روس این را هم رد و اصرار کرده که موضوع شهر ادلب و جنوب استان دو موضوع جداگانه است و نباید آن را یک موضوع قرار دارد. 

بنا بر این گزارش، روس‌ها درباره اینکه خط مرزی (ادلب با ترکیه) به شکل موقت، به عمق چند کیلومتر خارج از عملیات نظامی ارتش سوریه بماند، موافقت محتاطانه‌ای نشان داده‌اند تا منطقه مرزی محلی باشد برای خروج افراد مسلح و خانواده‌هایشان تا آنکه در خصوص ادلب راه حلی نهایی به دست آید. با این حال روس‌ها قبول نکرده‌اند که شهر ادلب نیز در این کمربند امنیتی قرار بگیرد. 


خبرگزاری فارس
کلید واژگان
روسیهترکیه
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی