شناسه خبر : 43508
تاریخ انتشار : 1398/12/05 17:00
هشدار فرمانده آمریکایی به کره جنوبی در آستانه دیدار وزرای دفاع دو کشور

هشدار فرمانده آمریکایی به کره جنوبی در آستانه دیدار وزرای دفاع دو کشور

در آستانه دیدار وزرای دفاع آمریکا و کره جنوبی، یک فرمانده آمریکایی هشدار داد اگر سئول سهم خود را از هزینه حضور نظامیان آمریکایی در شبه جزیره کره پرداخت نکند، حقوق کارکنان کره جنوبی در این ائتلاف قطع می شود.

 در پی بی نتیجه ماندن مذاکرات بین واشنگتن و سئول درخصوص افزایش سهم کره جنوبی در تأمین هزینه های حضور نیروهای آمریکایی در شبه جزیره کره، وزرای دفاع دو کشور روز دوشنبه با یکدیگر دیدار می کنند. به نوشته خبرگزاری «رویترز»، «کیونگ دو جئونگ» وزیر دفاع کره جنوبی در دیدار با «مارک اسپر» همتای آمریکایی خود درباره مقابله با کره شمالی و اعطای کنترل نیروهای نظامی ائتلافی به سئول در صورت وقوع جنگ گفت و گو خواهند کرد. با این حال اختلاف بر سر سهم کره جنوبی در تأمین هزینه های حدود ۲۸ هزار نیروی آمریکایی مستقر در شبه جزیره کره بر این مذاکرات سایه افکنده است.

«رابرت آبرامز» فرمانده نیروهای آمریکایی در کره جنوبی در آستانه این دیدار هشدار داد: «ترخیص احتمالی، تأثیر عاطفی و مالی چشمگیری بر روی کارکنان کره جنوبی [در این ائتلاف] خواهد داشت. این اقدام همچنین پیامدهایی منفی بر خدمات تأسیساتی خواهد داشت». این در حالی است که پنتاگون روز یکشنبه اعلام کرده بود که دستمزد نیروهای کره جنوبی که سلامت، آمادگی و امنیت ائتلاف را تأمین می کنند قطع نخواهد شد. پنتاگون افزود با این حال اگر توافق جدیدی حاصل شود، هیچ دستمزدی قطع نخواهد شد. سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی نیز در این زمینه گفت کشورش تلاش برای رسیدن به توافق با آمریکا را افزایش خواهد داد تا از بروز هرگونه مشکل جلوگیری کند. واشنگتن خواستار افزایش سهم کره جنوبی از تأمین هزینه حضور نیروهای آمریکایی به ۵ میلیارد دلار است که رقمی معادل حدود پنج برابر هزینه ای است که سئول سال گذشته به این منظور پرداخت کرده بود.

با این حال آمریکا می گوید در اعلام هزینه درخواستی ملاحظه به خرج داده است. «توافق اقدامات ویژه» بین واشنگتن و سئول از اواخر سال گذشته میلادی با وجود مذاکرات فراوان تا کنون تمدید نشده است و به گفته ارتش آمریکا بودجه در نظر گرفته شده برای آن رو به اتمام است. از زمان پایان جنگ کره در سال ۱۹۵۳، کره جنوبی میزبان حدود ۳۰ هزار تفنگدار دریایی آمریکا است. مردم کره جنوبی بارها در اعتراض به حضور نظامیان آمریکایی که باعث ایجاد مشکلات زیادی در این کشور شده‌اند، تظاهرات کرده و خواستار خروج ارتش آمریکا از این کشور هستند.


فارس
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی