شناسه خبر : 43464
تاریخ انتشار : 1398/12/05 12:19
ازسرگیری عملیات ارتش سوریه در جنوب ادلب پس از شکست مذاکره روسیه با ترکیه

ازسرگیری عملیات ارتش سوریه در جنوب ادلب پس از شکست مذاکره روسیه با ترکیه

نیروهای ارتش و نیروهای متحد، عملیات وسیعی را از روز گذشته (یکشنبه) برای کنترل بخش ادلب بزرگراه «ام-4» آغاز کرده‌اند چرا که مذاکرات روسیه با ترکیه به نتیجه نرسید.

 همراه با شکست مذاکرات ترکیه و روسیه که ممکن بود به کاهش درگیری‌ها در ادلب و حلب منجر شود، عملیات سنگین ارتش و همپیمانان سوریه از شامگاه روز شنبه با حملات هوایی و از صبح دیروز (یکشنبه) با عملیات زمینی آغاز شده است.

وبگاه العربی الجدید نوشته است که دولت مسکو دست ارتش سوریه را برای آغاز عملیات وسیع در محور «جبل الزاویه» در جنوب ادلب باز گذاشته است؛ منطقه‌ای که تکیه‌گاه اصلی بزرگراه «ام-4» که حلب را به ساحل لاذقیه متصل می‌کند؛ به شمار می‌رود.

در این میان منابع خبری از حملات جدید نیروهای سوری به مواضع ارتش ترکیه خبر می‌دهند و مسکو نیز ترکیه را به عدم پایبندی به توافق سوچی متهم کرده است

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین روز گذشته به خبرنگاران گفت که ترکیه به مفاد توافق سوچی پایبند نیست و تروریست‌های ادلب تجهیزات و سلاح‌های جدیدی را از ترکیه به دست آورده‌اند و اگر لازم باشد ولادیمیر پوتین و اردوغان در این باره با یکدیگر گفت‌و‌گو خواهند کرد.

او همچنین از احتمال برگزاری نشست چهارجانبه در خصوص ادلب سخن گفت.

اعتراض روسیه به ترکیه پس از آن صورت می‌گیرد که تروریست‌ها با موشک‌های دوش پرتاب دو فروند بالگرد نظامی ارتش سوریه را در دو هفته گذشته در میانه پیشروی سریع ارتش سوریه ساقط کردند؛ موشک‌هایی که به طور مشخص ترکیه به آن‌ها داده بود.

اما در حیطه میدانی، ارتش سوریه عملیات وسیع خود را از صبح روز گذشته در منطقه «جبل الزاویه» با هدف کنترل بزرگراه «ام-4» آغاز کرد؛ منطقه‌ای که عملیات در آن به علت جغرافیای کوهستانی آن دشوار است و کنترل بزرگراه مذکور جز با آزادسازی روستاها و شهرک‌های اطراف آن امکان‌پذیر نیست.

ارتش و نیروهای همپیمان سوریه عصر روز گذشته در یک درگیری سنگین که از صبح آغاز شده بود؛ توانستند در میانه مقاومت شدید تروریست‎ها دو شهرک «الشیخ دامس» و «حنتوتین» را در جبل الزاویه آزاد کنند.

جنگنده‌های روسی و سوری نیز به شدت مواضع تروریست‌ها را در شهر «کفرنبل» و شهرک‌های «حزاریین»، «بسقلا»، «تل النار»، «کفر سجنه»، «کنصفره» و «احسم» بمباران کردند.

در مقابل نیز تک تیراندازان تروریست‌ها پیشروی را بر ارتش سوریه دشوار کرده‌اند.

به نوشته العربی الجدید، ارتش سوریه تجهیزات و نیروهای جدیدی را به منطقه درگیری گسیل کرده و به نظر می‌رسد هدف بعدی آزادسای شهرک‌های «حاس» و «کفرنبل» باشد.

اما در این میان به نطر می‌رسد، نگرانی اصلی ترکیه شهر «کفرنبل» بعنوان اولین شهر در منطقه جبل الزاویه باشد، کاروان نظامی ترکیه که روز گذشته هدف حملات ارتش سوریه قرار گرفت در حال عزیمت به سمت شهر «کفرنبل» بود تا مرکز دیده‌بانی جدیدی را در این شهر دایر کند.

به نوشته مرکز دیده‌بان حقوق بشر سوریه، ترکیه از دوم فوریه (۱۳ بهمن) تا کنون ۲۷۶۵ خودروی نظامی و ۷۶۰۰ نیرو به شمال سوریه اعزام کرده است و توپخانه ترکیه نیز که در اطراف شهر «سراقب» مستقر شده، مواضع ارتش سوریه را در شهر «نیرب» در شرق ادلب را هدف قرار می‌دهد.

اردوغان دولت سوریه را تهدید کرده است که باید تا آخر ماه میلادی جاری (تا پنج روز دیگر) مناطقی که آزاد کرده را به تروریست‌ها باز گرداند؛ در غیر این صورت با واکنش نظامی ترکیه مواجه خواهد شد؛ خواسته عجیبی که یکی از دلایل شکست مذاکرات مسکو و آنکارا محسوب می‌شود.


خبرگزاری فارس
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی