شناسه خبر : 43426
تاریخ انتشار : 1398/12/04 21:50
آماده‌باش خوزستان در آستانه بارندگی/ مدیران حق خروج ندارند

آماده‌باش خوزستان در آستانه بارندگی/ مدیران حق خروج ندارند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان با تاکید بر آماده‌باش کل استان در مدت فعالیت سامانه بارشی جدید گفت: همه فرمانداران و مسئولان دستگاه‌های اجرایی خوزستان از یکشنبه شب تا عادی شدن شرایط آماده‌باش کامل هستند و حق خروج از محل خدمت را بدون هماهنگی ندارند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان با تاکید بر آماده‌باش کل استان در مدت فعالیت سامانه بارشی جدید گفت: همه فرمانداران و مسئولان دستگاه‌های اجرایی خوزستان از یکشنبه شب تا عادی شدن شرایط آماده‌باش کامل هستند و حق خروج از محل خدمت را بدون هماهنگی ندارند. کیامرث حاجی زاده شامگاه یکشنبه در جمع خبرنگاران بیان کرد: اخطاریه‌ها و اطلاعیه‌هایی که در چند روز گذشته از سوی سازمان مدیریت بحران و اداره کل هواشناسی استان و کشور صادر شد همگی تجمیع و از سوی ستاد مدیریت بحران خوزستان این اخطاریه‌ها و هشدارها داده شد

 وی افزود: ما تجربه سیل بهمن ۹۷ و سیل فرودین ۹۸ در حوضه‌های آبریز خوزستان را داشتیم بدین منظور کارگروه مقابله با سیلاب را در مردادماه امسال تشکیل دادیم؛ شرح وظایف دستگاه‌ها مشخص، و اخطارها و هشدارهای لازم صادر شده است. برای ترمیم و احداث سیل‌بندها از سوی استاندار خوزستان تعیین تکلیف شد؛ برای لایروبی‌ها نیز دستورات و تذکراتی داده شد و کار لایروبی نیز در برخی مکان‌ها شروع شد اما باید جدی‌تر انجام شود. مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: موضوع سیلاب در پایان امسال، بارها به دستگاه‌های مختلف گوشزد شده تا استان در صورت وقوع سیلاب غافلگیر نشود و دستگاه‌های متولی بتوانند سیلاب را مدیریت کنند؛ همچنین نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران با توجه به اهمیت موضوع، پیش از برگزاری انتخابات برگزار شد و دستور داده شد که دستگاه‌ها باید پای کار باشند.

وی ادامه داد: سامانه بارشی جدیدی فعالیت خود را از دوشنبه آغاز می‌کند که این سامانه تقویت شده و بیشتر بارندگی آن در حوضه آبریز کرخه، کارون و دز اتفاق می‌افتد اما بازه زمانی آن کوتاه و عمده بارش‌های آن بر اساس پیش‌بینی هواشناسی، در دوشنبه شب تا اوایل چهارشنبه هفته جاری است. حاجی زاده بیان کرد: برای مدیریت سدهای خوزستان از مردادماه گذشته پیگیری‌ صورت گرفته و پس از آن نشست‌های آب و خوزستان و برق نامه نگاری‌ بسیاری صورت گرفت و در آخرین نشستی که دو روز پیش با سازمان آب و برق استان در خصوص این موضوع برگزار شد اعلام شد که بالای هشت و نیم میلیارد مترمکعب در سدهای کارون بزرگ، دز و کرخه فضای خالی وجود دارد.

وی ادامه داد: بنابر گزارشی که سازمان آب و برق خوزستان داده، سیلاب بالادست براساس پیش‌بینی هواشناسی خوزستان قابل کنترل است هر چند معتقدیم در حوضه سد دز باید مراقبت بیشتری صورت گیرد، چراکه سد دز یک حوضه تک سدی در حوضه رودخانه دز است و رسوبات زیادی نیز در آن است اما به طور کلی توجه بیشتری باید نسبت به آن صورت گیرد؛ البته سد دز هم اکنون بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب فضای خالی دارد. مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان افزود: دستگاه‌هایی همچون امداد و نجات هلال احمر، اورژانس، راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و... به ویژه در مناطق سخت‌گذر باید آمادگی کامل داشته باشند و از هم اکنون ماشین آلات‌ آنها به مناطق مورد نظر اعزام شود.

وی با اشاره به امکان وقوع آبگرفتگی در برخی مناطق شهری مانند اهواز، آبادان، کارون و خرمشهر با توجه به تجربه بارندگی آذرماه امسال گفت: برای جلوگیری از این مورد، تذکرات لازم به شهرداری‌های مناطق مختلف و در معرض خطر و همچنین شرکت‌های آب و فاضلاب داده شده، و باید ماشین آلات و پمپ‌ها را از هم اکنون نصب و مستقر کرده باشند چراکه احتمال آبگرفتگی باز هم وجود دارد. حاجی زاده ادامه داد: بنا بر پیش‌بینی هواشناسی، احتمال بارش بین ۲۵ تا ۶۰ میلیمتر بارندگی در مرکز خوزستان وجود دارد که اگر پیش‌بینی درست باشد، در برخی مناطق آبگرفتگی رخ می‌دهد.


ایسنا
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی