شناسه خبر : 43421
تاریخ انتشار : 1398/12/04 21:04
اتحادیه اروپا درباره توافق هسته‌ای فقط حرف می‌زند

اتحادیه اروپا درباره توافق هسته‌ای فقط حرف می‌زند

لاریجانی در دیدار وزیر امور خارجه اتریش: صحنه‌ای که در مورد برجام مشاهده می‌کنیم، نشان می‌دهد که اروپا یک سال است فقط حرف می‌زند؛ حال آن که منافع اقتصادی ایران در قبال توافق هسته ای تامین نشده است

 الکساندر شالنبرگ، وزیر امور خارجه اتریش امروز (یک شنبه، ۴ اسفندماه) با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد. رئیس مجلس شورای اسلامی در این دیدار با بیان اینکه اتریش در مذاکرات هسته‌ای همکاری خوبی با ایران داشت، خطاب به شالنبرگ، گفت: امیدواریم سفر شما به گسترش روابط کمک کند. لاریجانی با اشاره به آخرین تحولات مربوط به برجام و با انتقاد از موضع کشور‌های اروپایی یادآور شد: صحنه‌ای که در مورد برجام مشاهده می‌کنیم، نشان می‌دهد که اروپا یک سال است فقط حرف می‌زند؛ حال آن که منافع اقتصادی ایران در قبال توافق هسته‌ای تامین نشده است.

او با یادآوری این که اگر مجاهدت‌های سردار شهید سلیمانی نبود، بحران داعش در منطقه بیداد می‌کرد، ادامه داد: ما با داعش درگیر شدیم، اما ترامپ فقط شعار می‌داد و شما در جریان هستید که داعش را چه کسی به وجود آورد. رئیس قوه مقننه کشورمان با انتقاد از اینکه اینستکس بی خاصیت شده است، گفت: این کانال مالی خاصیتی ندارد. الکساندر شالنبرگ، وزیر امور خارجه اتریش نیز در ادامه این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به کشورمان، ایران را کشوری زیبا و متمدن توصیف کرد و گفت: تمامی تلاش‌ها باید برای حفظ و استمرار برجام باشد و گام‌هایی فراتر از آن برداریم.

وزیر امور خارجه اتریش ادامه داد: با توجه به عمق روابط اتریش و اروپا با ایران می‌توان به صورت مشترک برای اعتمادسازی در سطح منطقه تلاش کرد. شالنبرگ با بیان اینکه ایران فعالانه و با ابتکار عمل طرح صلح هرمز را پیشنهاد و ارائه کرد، گفت: این اقدام گام مثبت و رو به جلویی است. او با تاکید بر ضرورت همکاری‌های اقتصادی، فرهنگی، زیست محیطی، آب و فاضلاب و مدیریت بحران بین دو کشور گفت: می‌توانیم همکاری‌های مناسبی با هم داشته باشیم. شالنبرگ با انتقاد از این که خروج آمریکا از برجام غیرقابل باور بود، تصریح کرد: سفر‌های سران کشور‌های اروپایی به ایران نشانه تغییر مسیر تفکر آنهاست و در تلاشیم سطح گسترده‌ای از روابط را با ایران شروع و برای حفظ برجام تلاش کنیم.


مهر
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی