شناسه خبر : 43401
تاریخ انتشار : 1398/12/04 18:06
پسکوف: آنکارا به تعهدات خود درباره سوریه عمل نکرده است

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه:

پسکوف: آنکارا به تعهدات خود درباره سوریه عمل نکرده است

ترکیه هنوز مفاد تفاهم نام سوچی درباره سوریه که یک سال پیش امضا شده را اجرا نکرده است. در تفاهم نامه سوچی گفته شده است که ترکیه باید جداسازی (تروریست ها از معارضان میانه رو) و خارج سازی تسلیحات سنگین (از ادلب) را تامین کند

«دمیتری پسکوف» روز یکشنبه در برنامه «مسکو.کرملین.پوتین» در شبکه تلویزیونی روسیه۱ گفت: ترکیه هنوز مفاد تفاهم نام سوچی درباره سوریه که یک سال پیش امضا شده را اجرا نکرده است. وی افزود: در تفاهم نامه سوچی گفته شده است که ترکیه باید جداسازی (تروریست ها از معارضان میانه رو) و خارج سازی تسلیحات سنگین (از ادلب) را تامین کند. سخنگوی رئیس جمهوری روسیه گفت: نمونه های بسیار خطرناک ادوات جنگی در ادلب به دست تروریست ها می افتد و این مساله به عادی سازی اوضاع ادلب کمک نمی کند. تفاهم نامه سوچی بین روسای جمهوری روسیه و ترکیه که در سال ۲۰۱۷ امضا شد ازجمله شامل جداسازی معارضان سوری میانه رو از تروریست ها می‌شود.

سران روسیه و ترکیه در پاییز گذشته نیز توافق کردند که در مرز سوریه و ترکیه تا محدوده ای به عمق ۳۰ کیلومتر تسلیحات و واحدهای مسلح خارج شوند و واحدهای گشت نظامی روسی و ترکیه ای در این منطقه با گشت زنی منظم نظارت داشته باشند. در هفته های اخیر منطقه امن ادلب بر اثر تحرکات تروریست ها متشنج شده و ورود ارتش ترکیه به این منطقه و درگیری ان با نیروهای ارتش سوریه و نیز گلوله باران مناطق پیرامون ادلب ازسوی گروه های تروریستی بر تنش ها به شدت افزوده است.پ ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان روسای جمهوری روسیه و ترکیه روز جمعه در گفت وگوی تلفنی در خصوص اوضاع منطقه ادلب مذاکره کردند.

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین اعلام کرد:در مرکز توجه دو طرف، بار دیگر اوضاع متشنج منطقه امن ادلب قرار داشت. پوتین از ادامه اقدامات خصمانه گروه های افراط گرا در این منطقه ابراز نگرانی جدی کرد. رئیس جمهوری روسیه بر ضرورت احترام بدون قید و شرط به حق حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه ترکیه کرد. روسای جمهوری روسیه و ترکیه توافق کردند رایزنی های بین سازمان های دو کشور در مورد ادلب به منظور کاهش تنش ها در این منطقه و تامین آتش بس و از بین بردن تهدید تروریستی را افزایش دهند. در همین حال خبرگزاری دولتی تاس با استناد به گزارش دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری ترکیه به نقل از اردوغان خاطرنشان کرد که باید از اقدامات ارتش سوریه در ادلب و بروز فاجعه انسانی در این منطقه (ادلب) جلوگیری کرد. رئیس جمهوری ترکیه در گفت وگو با پوتین تصریح کرد که حل و فصل اوضاع ادلب با اجرای کامل تفاهم نامه سوچی امکانپذیر است.


ایرنا
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی