شناسه خبر : 43277
تاریخ انتشار : 1398/12/03 10:14
کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

جهانپور:

کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: آمار ابتلا به کرونا در ایران ناچیز است. با این وجود این بیماری درحال مهار و تحت مدیریت قرار گرفته است. کرونا در روزهای نخست ابتلا علائمی شبیه به سرماخوردگی دارد. با یک تب خفیف شروع می شود و قسمت فوقانی بدن را با افزایش مخاط و ترشحات درگیر می کند. سرفه، عطسه، سردرد نشانه های بعدی هستند. و...

کرونا در روزهای نخست ابتلا علائمی شبیه به سرماخوردگی دارد. با یک تب خفیف شروع می شود و قسمت فوقانی بدن را با افزایش مخاط و ترشحات درگیر می کند. سرفه، عطسه، سردرد نشانه های بعدی هستند.حالا سوال اینجاست که اگر بیماری با همین علائم به درمانگاه و بیمارستان ها مراجعه کند به چه صورت مورد معاینه و تشخیص قرار خواهد گرفت. این سوال که حالا تبدیل به دغدغه ای عمومی شده ما را پای گفتگو با دکتر کیانوش جهانپور رییس مرکز روابط عمومی اطلاع رسانی  وزارت بهداشت نشاند.

- آقای دکتر حالا می دانیم علائم سرماخوردگی، آنفولانزا و کووید 19 مشابه هم هستند. الان در فصل سرد سال هستیم. بسیاری از افراد به طور معمول درگیر سرفه و عطسه  هستند و علائمی مانند آبریزش بینی و تب خفیف دارند. سوال این است که مراجعه این افراد به درمانگاه ها منجر به تشخیص و غربالگری می شود؟

ببینید در هیچ کجای دنیا بیماری هایی نظیر آنفولانزا و کرونا در درمانگاه ها تشخیص داده نمی شود و این تنها مختص کشور ما نیست. پروتکل تشخیص بیماری به  تمامی پزشکان در همه بیمارستان ها و درمانگاه ها ابلاغ شده  است. پزشک با بیمار صحبت می کند و اگر موردی را مشکوک تشخیص دهد در مرحله دوم هدایت به بیمارستان های معین انجام می شود. در این بیمارستان ها بلافاصله از بیمار نمونه آزمایشگاهی گرفته می شود و اگر جواب آزمایش مثبت باشد بیمار تحت مراقبت های لازم قرار خواهد گرفت.

- در محافل عمومی و به ویژه فضای مجازی نگرانی هایی درباره نبود  و فقر زیرساخت های لازم برای مقابله با این  بیماری در کشور مطرح است. در حال حاضر با توجه به مثبت اعلام شدن تعدادی از آزمایش ها و بستری شدن بیماران بفرمایید که وضعیت مراکز تشخیص و مراقبت ما در کل کشور چگونه است؟

این تصور اشتباه است.کرونا بیماری است که اکنون همه کشور ها را مورد تهدید قرار داده است. بسیاری از ملت ها درگیر این بیماری شده اند. در برخی از این کشورها حتی آزمایشگاه هایی برای تشخیص سریع وجود ندارد این درحالی است که اکنون در ایران 6 آزمایشگاه، مختص رسیدگی به آزمایش موارد مشکوک به ابتلا تعبیه شده است.

 - آیا جانمایی این آزمایشگاه ها به گونه ای هست که همه هموطنان ما بتوانند با طی مسافتی به آن دسترسی داشته باشند ؟ در خبر هایی که در فضای مجازی دست به دست می شود می بینیم که گفته می شود موارد مشکوک به ابتلا  در شهر های دیگر به بیمارستان های تهران منتقل شده اند ؟

ما پیش از اعلام آزمایش مثبت تعداد محدودی از بیماران  نیز برای مقابله با کرونا تمهیداتی در کشور داشته ایم.2 آزمایشگاه در تهران فعال بود و اکنون 6 مرکز در شهرهای دیگر آمادگی شبانه روزی برای رسیدگی به بیماران مشکوک به ابتلا دارند. درمورد افرادی که از قم به تهران آمده اند باید بگوییم که این افراد پیش از اعلام نتایج آزمایش مثبت و انتشار این خبر به تهران آمده بودند. آزمایش این افراد منفی بوده است و جای نگرانی نیست.

- آقای دکتر الان شهر قم به عنوان کانون انتشار و ابتلا به بیماری شناخته می شود. امکانات بیمارستانی و زیرساخت های درمانی به گونه ای هست که موارد مشکوک به بیماری نیاز به مراجعه به بیمارستان های تهران را نداشته باشند؟

ببینید ما هنوز در هیچ شهری شاهد اپیدمی نیستیم. در بکارگیری این واژه ها باید حساس باشیم. بله اولین موارد ابتلا در شهر قم مشاهده شده است ولی این موضوع به معنای این نیست که در این شهر شاهد انتشار گسترده و اپیدمی باشیم. اکنون وضعیت به گونه ای است که نه تنها در قم بلکه در هر نقطه دیگری از کشور اگر شاهد طغیان این بیماری باشیم به سادگی امکان رسیدگی به موارد مشکوک به بیماری و افرادی که ابتلا در آن ها به اثبات می رسد را خواهیم داشت.

- یکی از مواردی که باعث نگرانی در مورد بیماری کرونا شده این است که هنوز راهکار درمانی ویژه ای برای آن معرفی نشده است. متخصصان اعلام کرده اند تا کمتر از سه ماه آینده امکان دستیابی به واکسن را نخواهند داشت.با توجه به این موضوع در صورت ابتلا به این بیماری بهبودی به چه صورت حاصل می شود ؟

همان طور که می دانید در چین که کانون انتشار این بیماری بوده است وضعیت بسیاری از مبتلایان رو به بهبودی رفته است. با این  وجود هنوز درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد. از بین جمعیت مبتلایان در چین تنها 20 تا 30 درصد نیاز به بستری شدن پیدا کرده اند. نوع درمان فعلی بیشتر جنبه حمایتی و نگهدارنده دارد. در بیمارستان ها این شرایط مهیا شده که با همین روش ها از بیمارانی که نتیجه آزمایش آنها مثبت است نگهداری و مراقبت صورت بگیرد.

 -  آیا در صورت افزایش تعداد مبتلایان شاهد افزایش زیرساخت های لازم برای رسیدگی به بیمارارن خواهیم بود ؟
در شهر ووهان چین اکنون 69 هزار نفر به این بیماری مبتلا شده اند. توجه داشته باشید که آمار ابتلا به این بیماری در ایران ناچیز است با این وجود این بیماری درحال مهار و تحت مدیریت قرار گرفته است.اکنون در قم یک بیمارستان به طور ویژه برای رسیدگی به موارد مشکوک و به ابتلا و بیمارانی که نتیجه آزمایش آن ها مثبت اعلام شود تجهیز شده است.با توجه به نیاز های موجود امکانات لازم در اختیار بخش های درمانی در سراسر کشور گذاشته خواهد شد.

- فضای مجازی در رابطه با اخبار این بیماری بسیار ملتهب شده است. انتشار ویدئو ها و تصاویر مختلف از انتقال بیماران به این نگرانی عمومی دامن می زند. در ادامه همین روند شاهد کمیاب شدن  برخی از کالاهای بهداشتی و یا افزایش بهای آن ها بوده ایم. آیا توجه جدی نشان دادن به این اخبار می تواند در کاهش ابتلا به این بیماری موثر باشد ؟

 بخش کمی از این نگرانی ها مفید است.مردم به هر حال باید هشیار باشند و توصیه های بهداشتی را جدی بگیرند اما توجه به این اخبار نباید به گونه ای باشد که زندگی عادی ما را تحت تاثیر قرار دهد. متاسفانه خبر افزایش قیمت و تقاضا برای خرید برخی از کالاهای بهداشتی می تواند باعث سودجویی برخی از افراد فرصت طلب در بازار شود و همین مردم ما را با مشکل روبه رو کند. ضمن این که نگرانی بیش از اندازه می تواند به سیستم ایمنی ما آسیب وارد کند. همان طور که می دانید در این شرایط تقویت سیستم ایمنی می تواند در مقابله طبیعی بدن با این بیماری بسیار موثر باشد. پس از مردم عزیزمان می خواهیم آرامش خود را حفظ کنند و بی توجه به شایعات نگران کننده توصیه های بهداشتی را جدی بگیرند تا شاهد قطع زنجیره انتقال این بیماری در جامعه مان باشیم. 


فارس
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی