شناسه خبر : 43223
تاریخ انتشار : 1398/12/02 14:44
خسارت 222 میلیارد دلاری عراق به دلیل پروژه‌های غیرواقعی

خسارت 222 میلیارد دلاری عراق به دلیل پروژه‌های غیرواقعی

در حالی که نخست وزیر مکلف عراق برای گرفتن رأی اعتماد از پارلمان در دوشنبه آتی آماده می‌شود، طبق گزارش اخیر پارلمان، پرونده پروژه‌های غیرواقعی و کذائی در این کشور مطرح شده است که بیش از 200 میلیارد دلار برای عراق خسارت به همراه داشته است.

 به نقل از العربی الجدید، کمیسیون مالی پارلمان عراق در تحقیقی از ضرر بیش از ۲۰۰ میلیارد دلاری وارد شده به این کشور به دلیل پروژه‌های دروغین و جعلی از سال ۲۰۰۳ تا سال ۲۰۱۳ پرده برداشت.

در همین راستا، جمال کوجر، عضو کمیسیون مذکور در سخنانی اظهار کرد: وزارتخانه‌ها از سال ۲۰۰۳ به بعد به یک دستاورد و غنیمتی برای احزاب سیاسی و افراد بانفوذ تبدیل شدند.

وی افزود: به دلیل سهم خواهی، فساد و درگیری بر سر دستاوردها و کرسی در پارلمان در این دوره ۲۲۲ میلیارد دلار صرف طرح‌های غیرواقعی شده است.

کوجر در ادامه تصریح کرد: طرف‌های نظارتی در نتیجه فشارهای سیاسی و منافع مشترک که مانع از افشای طرح‌های مذکور شده است، قادر به معرفی یک فرد هم به دادگاه نیستند.

در همین حال، محمد الجبوری، مشاور سابق وزارت برنامه ریزی عراق به العربی الجدید گفت: طرح‌های جعلی در برخی از استان‌های عراق در مقایسه با طرح‌های واقعی بیشتر است.

وی تأکید کرد: اموالی که صرف طرح‌های مذکور شده برای بازسازی مناطق تخریب شده کافی است.

در همین راستا، نمایندگان پارلمان نیز تأکید دارند که این پرونده در رأس اولویت‌های دولت جدید کشورشان باشد.

یک نماینده در پارلمان عراق که گفته می‌شود نزدیک به محمد توفیق علاوی است، در این باره به العربی الجدید گفت: برنامه‌های دولت جدید شامل تشکیل یک دادگاه مختص جرایم مربوط به فساد است و پرونده طرح‌های کذائی نیز در این دادگاه باز خواهد شد.

این منبع در ادامه تصریح کرد: این پروژه‌ها شامل ساخت بیمارستان، ورزشگاه، نیروگاه‌های تولید برق، مجتمع‌های مسکونی، شبکه‌های فاضلاب، و طرح‌های دیگر است.

طبق گفته منابع پارلمانی عراق، پروژه‌های مربوط به بخش برق بیشترین سهم را در میان طرح‌های مذکور دارد.


خبرگزاری ایسنا
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی