شناسه خبر : 42948
تاریخ انتشار : 1398/11/29 11:16
هزینه حج تمتع 99 هنوز مشخص نیست/ عمره فعلا برقرار نمی‌شود

هزینه حج تمتع 99 هنوز مشخص نیست/ عمره فعلا برقرار نمی‌شود

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه هزینه حج تمتع 99 در گرو نرخ ارز اختصاص یافته از سوی دولت است، گفت: در حج گذشته، ارز 7 هزار تومانی تأمین شد که بر اساس آن متوسط قیمت این سفر معنوی برای هر زائر حدود 25 میلیون تومان بود.

علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به نام‌نویسی ۳۰ هزار نفر برای عتبات نوروزی؛ اظهار داشت: از این تعداد حدود۲۰ هزار نفر برای سفر زمینی به عتبات و حدود ۱۰ هزار نفر هم برای سفرهای هوایی نوروزی ثبت نام کردند.

نتایج ثبت‌نام عتبات نوروزی ۲۹ بهمن اعلام می‌شود

وی افزود: نتایج ثبت نام اولیه ۲۹ بهمن ماه طی قرعه کشی انجام می‌شود و زمان اعزام زائران نوروزی عتبات تعیین و به آنان اعلام خواهد شد.

رشیدیان با بیان اینکه طی ماه‌های گذشته با وجود شرایط خاص عراق اعزام زائران به عتبات متوقف نشده بود، عنوان کرد: سفرهای عتبات به صورت هوایی به مقصد شهر نجف از آنجا به کربلا، کاظمین و سامرا و دوباره به نجف انجام می‌گرفت. 

وی افزود: امروز نیز با توجه به امنیت پایدارتری که در کشور عراق به واسطه خون شهدایی همانند سردار حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس ایجاد شده و همچنین با توجه به بررسی‌ها و مجوزهایی که دریافت شده است، ثبت‌‌نام برای اعزام‌های زمینی هم آغاز شد.

اعزام زمینی زائران عتبات از ۲۷ بهمن‌ماه کلید خورد

رشیدیان تصریح کرد : از ۲۷ بهمن ماه دوباره اعزام‌های زمینی عتبات فعلا فقط از طریق مرز مهران از سر گرفته شده و امید است به زودی از سایر مرزهای زمینی هم انجام شود.

وی با بیان اینکه اعزام هوایی زائران عتبات عالیات هم همانند قبل تداوم می‌یابد،گفت : ثبت نام برای اعزام‌های نوروزی هم انجام شده است و بعد از قرعه‌کشی زمان اعزام‌های نوروزی به متقاضیان اعلام می‌شود.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه با اشاره به وجود برخی آسیب‌ها و نواقص در سفرهای عتبات افزود: در فرصتی که کاهش اعزام‌های عتبات برای ما ایجاد کرد، کارشناسان مربوطه در بخش‌هایی که در اختیار و حیطه کاری سازمان است اعم ازحوزه‌های تغذیه، تدارکات و حمل و نقل پیگیری و تلاش کردند تا بخشی از آسیب‌ها را رفع کرده و خدمات مناسب‌تر و بهتری به زائران داشته باشیم.

وی تصریح کرد: اما بخشی از این خدمات هم از جمله مراکز اقامتی عراق همان است که در این کشور وجود دارد و ناچار باید از همان استفاده کنیم، اما هم اکنون با کمک سرمایه گذاران ایرانی در نجف هتل مناسبی در حال ساخت است که می‌تواند شرایط مناسبی برای اقامت زائران ما فراهم کند.

هزینه‌های اعزام زمینی و هوایی به عتبات

رشیدیان در بحث هزینه‌های سفر به عتبات عالیات هم گفت: با توجه به شرایط کاهش ارزش پول ملی در برابر ارزهای خارجی خیلی نرخ ها تغییر نکرده، چنانکه هزینه اعزام زمینی زائران از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تا دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و اعزام‌های هوایی نیز از سه میلیون و ۷۵۰ هزار تومان تا ۴ میلیون تومان تعیین شده و بسته سفر شامل زیارت شهرهای نجف، کربلا، کاظمین و سامرا بوده و همچنان برقرار است.

 سفرهای انفرادی در شرایط فعلی متوقف است

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه تصریح کرد: سفرهای انفرادی در شرایط فعلی متوقف است، اما امید است با راه اندازی کاروان‌ها شرایط به مرور برای سفرهای عمومی زائران عتبات هم فراهم شود.

وی در عین حال تاکید و توصیه کرد: متقاضیان سفر به عتبات عالیات از ظرفیت های سازمان حج و زیارت و دفاتر زیارتی برای سفرهای عتبات بهره گیرند، زیرا برای کاروان‌های دارای مجوز سازمان حج و زیارت، ملاحظات مربوط در حوزه های مختلف از جمله عزت، کرامت و نیز امنیت زائران و مباحث فرهنگی به خوبی دارند حال آنکه آزادبرها در موارد متعدد دچار مشکل شده‌اند و برای زائران ما مشکلاتی را ایجاد کرده‌اند که انتظار می‌رود متقاضیان به توصیه‌ها و تاکیدات مربوطه در این حوزه توجه جدی داشته باشند.

رشیدیان تصریح کرد: حتی برای افرادی که تصمیم به سفرهای کوتاه‌تری فقط به یکی دو شهر زیارتی در عراق دارند را هم بسته‌های مناسبی تهیه و تدارک شده است.

آخرین برنامه‌ریزی‌ها برای حج تمتع ۹۹

رشیدیان در ادامه در خصوص برنامه‌ریزی برای حج تمتع ۹۹ هم گفت: اجاره مسکن در مدینه به طور کامل به انجام رسیده و در مکه مکرمه نیز تا کنون بیش از ۸۰ درصد مسکن مورد نیاز اجاره شده و بقیه نیز تا انتهای هفته به انجام می رسد و امید است با پایان یافتن این برنامه‌ریزی‌ها هرچه زودتر گروه‌های قیمتی را مشخص کنیم.

هزینه حج تمتع در گرو نرخ ارز اختصاص یافته از سوی دولت است

وی در موضوع نرخ ارز مورد نیاز عملیات حج سال آتی هم گفت: در حال حاضر منتظریم که با عنایت دولت و رئیس جمهور، نرخ ارز مورد نیاز عملیات حج اعلام شود.

رشیدیان عنوان کرد: در حج گذشته با توجه رئیس جمهوری، ارز ۷ هزار تومانی برای این عملیات در نظر گرفته و تامین شد که بر اساس آن متوسط قیمت این سفر معنوی برای هر زائر در حدود ۲۵ میلیون تومان بود.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: در حال حاضر نیز برای حج تمتع امسال منتظر تصمیم و اعلام نظرمسئولان هستیم که به طور قطع نرخ ارز در قیمت تمام شده سفر حج تاثیرگذار است.

وی ابراز امیدواری کرد: با پیگیری‌هایی که انجام می‌گیرد و نظر مساعد مسؤولان، قیمت مناسبی برای ارز مورد نیاز حج تعیین و تأمین شود تا تعداد بیشتری از آرزومندان به این سفر اعزام شوند.

رئیس سازمان حج و زیارت در زمینه سهمیه حج ۹۹ هم گفت: سهمیه جمهوری اسلامی ایران نسبت به حج سال ۹۸ یک هزار نفر افزایش یافت که بر این اساس ۸۷ هزار و ۵۰۰ نفر به این سفر معنوی اعزام می‌شوند.

 ثبت‌نام کاروان‌های حج ۹۹ از نهم اسفندماه آغاز می‌شود/ کاهش ۱۰ درصدی نیروهای کارگزار 

رشیدیان با اشاره به درخواست سهمیه مازاد هم گفت: با توجه به اینکه در سال ۹۵ جمهوری اسلامی ایران ، برای حج تمتع اعزامی نداشت، درخواست سهمیه مازاد به تعداد ۲۰ هزار نفر را به طرف عربستانی ارائه کرده‌ایم که در صورت موافقت، برنامه ریزی برای انجام اقدامات اجرایی اعم از تدارک کاروان ها، مسکن، حمل و نقل و... برای این جمعیت هم انجام می‌شود.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه نماینده ولی فقیه در سیاستگذاری حج ۹۹ به کاهش ۱۰ درصدی نیروهای کارگزار و در مقابل افزایش تعداد حجاج تاکید دارد، افزود: با توجه به برنامه‌ریزی‌های مدنظر، افراد بیشتری از دارندگان فیش حج تمتع به این سفر مشرف شوند.

وی با بیان اینکه ثبت‌نام کاروان های حج ۹۹ از صبح روز نهم اسفندماه آغاز می‌شود، گفت: دارندگان قبوض ودیعه گذاری حج تمتع اطلاعات خود را در سامانه https://reserve.haj.ir/ بروزرسانی و تکمیل کنند.

لاینحل ماندن موضوع کنسولی برای عمره گزاران/ برقراری عمره در انتظار موافقت عربستان با شرایط ایران

رشیدیان در پاسخ به این پرسش که آیا سفر عمره مفرده برای ایرانیان از سرگیری می‌شود یا خیر، گفت: بزرگترین مسأله و دغدغه ما موضوع عزت،کرامت، امنیت و آرامش عمره‌گزاران ایرانی است؛ بعد از جلسه مذاکرات حج تمتع ۹۹ با وزیر حج عربستان، پیشنهادی برای موضوع عمره مطرح شد.

وی عنوان کرد: موضوع اساسی در خصوص عمره راه‌اندازی کنسولگری جمهوری اسلامی ایران یا دفتر حافظ منافع ایران است که این مهم همچنان لاینحل مانده و امیدواریم با تلاش وزارت امور خارجه کشورمان و همکاری دولت عربستان سریعتر حل شود.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه حدود ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر برای عزیمت به عمره مفرده نام نویسی کرده‌اند، گفت: اعزام ها و از سرگیری آن منوط به آن است که طرف عربستانی با درخواست به حق ما موافقت کند.


خبرگزاری فارس
کلید واژگان
حج تمتع
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی