شناسه خبر : 42734
تاریخ انتشار : 1398/11/26 17:34
طرح‌های نظامی حاج قاسم کمترین هزینه و بیشترین پیروزی را داشت/ آمریکا باید خاک عراق را ترک کند

سید عمار حکیم:

طرح‌های نظامی حاج قاسم کمترین هزینه و بیشترین پیروزی را داشت/ آمریکا باید خاک عراق را ترک کند

شهید سلیمانى فردی بى نظیر و استثنایى بود، هوش بالاى تحلیلى و قدرت ویژه ساماندهى نیروهاى میدانى و کارآمدى وصف ناپذیر طراحى عملیات نظامى و جنگ چریکى او منحصر به فرد بود.

نورنیوز ـ گروه سیاسی: سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده سابق نیروی قدس سپاه در ساعات ابتدایی روز جمعه سیزدهم دی ماه وقتی به عمراه جمع دیگری از نیروهای ایرانی و عراق ازجمله شهید ابومهدی المهندس فرمانده کتائب حزب‌الله عراق و قائم مقام حشد شعبی در حال خروج از فرودگاه بغداد بود، با شلیک موشک هواپیماهای بدون سرنشین ارتش تروریستی آمریکا به شهادت رسید و این شهادت موج عظیمی از خشم و نفرت از آمریکا را در بین ملت های منطقه به خصوص ایران و عراق ایجاد کرد. در میان مقامات عراقی از جمله افرادی که با این شهید بزرگوار ارتباط مستقیم زیادی داشت، «سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی عراق است. خانواده حکیم از جمله افراد شناخته شده و موثر در عرصه سیاسی و اجتماعی عراق هستند که از میان آنها آیت‌الله سید محسن حکیم، شهید سید محمدباقر حکیم و مرحوم عبدالعزیز حکیم جایگاه برجسته‌ای دارند.

در گفتگو با «سید عمار حکیم» به بررسی نقش سردار سلیمانی در هدایت و شکل دهی به جبهه مقاومت در مقابله با اشغالگران و گروه‌های تروریستی خصوصا در عراق پرداختیم و او در این مصاحبه به سوالات ما به صورت کتبی پاسخ داده است. 

شما از جمله افرادی هستید که در طول سال‌های گذشته ارتباط نزدیکی با سردار شهید قاسم سلیمانی داشتید و از نزدیک با ایشان در موضوعات مختلف کار کردید. سابقه آشنایی شما با سردار سلیمانی از کجا شروع شد؟

بسم الله الرحمن الرحیم. با سلام و تحیت و عرض تسلیت مجدد به مناسبت شهادت سردار بزرگ اسلام سپهبد سرافراز شهید قاسم سلیمانی محضر مقام معظم رهبرى و ملت سرافراز و بزرگ ایران و خانواده محترم ایشان ، آشنایى نزدیک بنده با شهید عزیز از سال ١٣٨٢ بود یعنی زمانى که آماده بازگشت به عراق پس از سرنگونى رژیم بعثى صدام بودیم. بنده در آن مقطع از سوى شهید محراب (شهید سید محمد باقر حکیم) مسئول ساماندهى و اعزام طلاب علوم دینى از حوزه قم به عراق شدم که اولین بار در محضر شهید حکیم سردار سلیمانی را دیدم و با ایشان آشنا شدم و از همان زمان هماهنگى بسیار خوبى در انتقال این عزیزان با ایشان صورت گرفت.

ارتباط سردار شهید سلیمانی با شخصیت های برجسته عراقی از جمله شهید سید محمدباقر و مرحوم سید عبدالعزیز حکیم و دیگر بزرگان عراق چطور بود؟

ارتباط برادرانه، صمیمى و بسیار گرمی داشتند که حقیقتا زبانزد خاص و عام بود. بدرقه صمیمانه شهید حکیم به عراق بوسیله ایشان و اهتمام خاص شهید بزرگوار به مرحوم آقاى سید عبدالعزیز در دوران سخت بیمارى او فراموش نشدنى است.

تحلیل شما از ویژگی‌های شخصیتی و مدیریتی سردار سلیمانی چیست؟

از جنبه اخلاقی، برخورد با افراد، قدرت پیش بینی و تحلیل حوادث و مدیریت بحران‌ها. مرحوم شهید سلیمانى یک فرد بى نظیر و استثنایى بود. الگویى روشن از مدیریت جهادى چه در رفتار شخصى و برخورد اخلاقى و چه در ساماندهى و مدیریت کار که کمتر مى توان مثل ایشان را یافت. ذکاوت و هوش بالاى تحلیل و قدرت ویژه ساماندهى نیروهاى میدانى و کارآمدى وصف ناپذیر طراحى عملیات نظامى و جنگ چریکى منحصر به فردى داشت. 

در جبهه مقاومت افراد زیادی از ملیت‌های مختلف حضور دارند؛ ایرانی‌ها، عراقی‌ها، افغانستانی‌ها، سوری‌ها، لبنانی‌ها و... که هر کدام از اینها فرهنگ و عقاید خود را دارند. در کنار تفاوت ملیت‌ها، از مذاهب مختلف نیز در این جبهه در کنار هم با دشمن مشترک می‌جنگند مثل شیعیان، اهل سنت، مسیحیان و... چگونه سردار سلیمانی توانست همه این افراد را کنار هم جمع کند و فضایی به وجود آورد که این افراد برادرانه در کنار هم مبارزه می‌کردند؟

به ملاحظه مهم و دقیقى اشاره داشتید. همین طور بود. ایشان با همه افراد به دور از عنصر قومیت یا نژاد یا مذهب یا دین، برخوردى همگون و یکسان داشت. براى او این اختلافات مهم نبود بلکه تحقق اهداف اسلام و انقلاب اهمیت داشت. این مسئله یکى از مهمترین ویژگی هاى منحصر بفرد شهید عزیز و بزرگوارمان بود.

نقش سردار سلیمانی و نیروی قدس در مقابله با بحران های اخیر منطقه بخصوص مقابله با گروهک‌های تکفیری-تروریستی در عراق و سوریه چه بود؟

همانطور که اشاره شد، شهید بزرگوار داراى هوش و ذکاوت ویژه اى در جنگ چریکى و نامنظم بود و همین ویژگى باعث مى شد که طراحى ایشان با کمترین هزینه ها و بیشترین پیروزی ها همراه باشد. وقتى که داعش موصل را تصرف کرد، ایشان وارد بغداد شد.

فضاى حاکم بر بغداد و مناطق دیگر بسیار سنگین بود. ایشان با اعتماد به نفس بالا، طرحى جامع براى توقف حرکت داعش ارائه داد که مهمترین نقاط ضعف و سستى نیروهاى امنیتى را برطرف مى‌کرد. پس از آن حملات هجومى آغاز شد و مناطق مختلف تحت اشغال داعش یکى پس از دیگرى از لوث وجود آنها پاکسازى مى شدند. قدرت بسیج بالا و ارزیابى دقیق از توان دشمن و تشخیص قدرت آتش خودى و فهم درست از جنگ روانى دشمن باعث مى شد که نیروى قدرتمندی مثل داعش به تدریج سست و سپس فروبپاشد. حضور میدانى شهید در جبهه‌ها و خطوط مقدم و بازدید شخصى ایشان از محورهاى عملیاتی علیرغم خطرات بالا، نقش مهمی در مدیریت جنگ هاى نامنظم داشت و یک الگوى بى‌نظیر بود.

با توجه به تشییع باشکوه این شهیدان در ایران و عراق گمان می‌کنید خون حاج قاسم و همرزمانش در کنار خون شهید ابومهدی المهندس و دیگر شهدای عراقی چه تاثیری در وحدت و نزدیکی دو ملت داشته باشد؟

با توجه به نقش و ماموریت این شهید بزرگوار، ایشان همواره تلاش مى‌کرد تا این نزدیکى در همه عرصه ها محقق شود. علیرغم همه توطئه‌هاى دشمنان در تخریب این روابط مهم و راهبردى اما به برکت خون این شهیدان عزیزمان ان شاء الله شاهد هرچه مستحکمتر شدن و نهادینه شدن این روابط باشیم. مشترکات موجود بین دو ملت بسیار گسترده و زیاد است که باید مد نظر قرار گیرد.

آینده جبهه مقاومت را پس از شهادت حاج قاسم چگونه ارزیابی می‌کنید؟

بدون تردید نقش ویژه شهید عزیز در تقویت جبهه مقاومت بى بدیل است اما امیدوار هستیم که با حضور برادر بزرگوار و مجاهد، همرزم دیرینه ایشان، سردار بزرگوار جناب آقاى قاآنى و همه عزیزان همکار ایشان و عناصر این جبهه در مناطق مختلف شاهد تقویت و استمرار آن باشیم.

آمریکایی ها با ترور شهید سلیمانی و ابومهدی المنهدس با این شکل، در واقع یک ترور رسمی را انجام دادند که طبیعتا برای آنها عواقبی خواهد داشت؛ خصوصا اینکه دیدیم این اقدام آنها با چه واکنشی از سوی کشورهای مختلف بخصوص مردم ایران و عراق مواجه شد.

از نگاه شما این اقدام تروریستی چه تبعاتی برای آمریکایی‌ها دارد؟

مهمترین انتقام خون این شهید بزرگ، ادامه راه او و تحقق اهدافى است که جان عزیزش را در راه آن تقدیم کرد. ما در عراق معتقدیم باید نیروهاى نظامى خارجى خاک مقدس این کشور را ترک کنند و حاکمیت ملى و استقلال سیاسى عراق به دستان فرزندان رشید ملت عراق محقق شود.

در پایان اگر بخواهید چند کلام با شهید قاسم سلیمانی سخن بگویید، به ایشان چه خواهید گفت؟

نقول لشهیدنا الکبیر حاج قاسم رحلت عنا و ترکت فی قلوبنا جرحا غائرا فهنیئا لک الشهادة فی سبیل الله لجهادک و جهودک و رزقنا الله اللحاق بک فی الدفاع عن الإسلام العظیم و قیمه السامیة. و انت حاضر فینا نهجا و عزما و ثباتا. (به شهید بزرگوارمان حاج قاسم می‌گوییم که از میان ما رفتی و در دل‌هایمان زخمی به جا گذاشتی که همیشه با ماست. گوارایت باد شهادت در راه خدا که ثمره جهاد و کوشش تو بود، خداوند پیوستن به تو در دفاع از دین و ارزش‌های والای آن را نصیب ما سازد. شیوه و عزیمت و استواری تو همواره در دل‌های ما زنده است.)


تسنیم
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی