شناسه خبر : 42497
تاریخ انتشار : 1398/11/23 15:11
بغداد پروندهٔ خبری اعتراض در عراق کاهش اعتراضات و بازگشایی خیابان های بغداد

بغداد پروندهٔ خبری اعتراض در عراق کاهش اعتراضات و بازگشایی خیابان های بغداد

دامنه اعتراضات در شهرهای مرکزی و جنوبی کانون های اعتراضی از جمله بغداد پایتخت عراق به طرز بسیار چشمیگری در هفته جاری کاهش یافته به طوری که مقام های امنیتی عراقی را به بازگشایی بسیاری از خیابان ها و پل های مهم این شهرها واداشته است.

گروه های تندرو موسوم به «باندهای جوکر» که زیر پوشش اعتراضات خیابانی دست به خشونت و ناآرامی می زدند و به اجبار ادارات دولتی و مدارس و خیابان ها را می بستند و در صدد ایجاد هرج و مرج بودند، چند روزی است که دیگر در فضای مسالمت آمیز اعتراضات دیده نمی شود.

در استان های معترض جنوب و مرکز عراق فراخوان های اعتصاب اجباری متوقف شده و تمامی مدارس و ادارات به طور طبیعی فعالیت خود را در طول چند روز گذشته از سرگرفته اند.

در بغداد نیز آرامش عمومی حاکم بر فضای اعتراضات در میدان تحریر روز چهارشنبه با گشوده شدن تعدادی از خیابان ها و میادین منتهی به محل اعتراضات رقم خورد.    

فرماندهی عملیات امنیت با هماهنگی تظاهرکنندگان در میدان تحریر از ساعات اولیه بامداد «جسر السنک»، میدان «الخلانی» و میدان «الوثبه» به علاوه خیابان مهم «الرشید» را به طور کامل به روی تردد خودروها و عابران پیاده بازگشایی کرد.

پل مهم السنک در جریان مرحله دوم اعتراضات خیابانی عراق در ۲۵ اکتبر سال گذشته (سوم آبان) به دلیل تلاش برخی از گروه های تندور اعتراضی برای عبور از آن و رسیدن به منطقه امنیتی سبز (مقر نهادهای حاکمیتی عراق و سفارتخانه های خارجی) بسته شد.

میدان الخلانی و الوثبه به علاوه خیابان الرشید به دلیل تلاش این گروه های تندرو برای کشاندن اعتراض ها به دیگر مناطق بغداد، از طرف نیروهای امنیتی عراق بسته شدند.

فرماندهی عملیات امنیت بغداد پیش از این نیز به صورت تدریجی بخشی از منطقه امنیتی سبز به علاوه پل «الاحرار» در جوار بانک مرکزی عراق و همچنین بخشی از خیابان الرشید، میدان الوثبه و بازار شورجه را بازگشایی کرده بود.

برخی گزارش ها حاکی است که برخی از معدود گروه های تندرو در میدان تحریر همچنان می کوشند تا در برابر بازگشایی این مناطق به روی مردم و تردد خودروها مقاومت نشان دهند.

دبیر فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق در اظهاراتی گفته است که گشایش این خیابان ها، میادین و مناطق در اطراف میدان تحریر با هماهنگی و همکاری تظاهرکنندگان صورت گرفته است.

سرلشکر ستاد «محمد البیاتی» اضافه کرد که نیروهای عراق به تدریج در حال گشایش همه خیابان ها و میادین هستند زیرا این حق شهروندان است که از این معابر و خیابان  ها برای تردد استفاده کنند.

وی اضافه کرد که فرماندهی عملیات امنیت بغداد تاکنون به طور جزیی منطقه امنیتی سبز و پل الاحرار و بخشی از خیابان الرشید را بازگشایی کرده و امروز این روند با گشودن پل السنک، خیابان الرشید و میدان الخلانی تکمیل شده است.

البیاتی ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک منطقه امنیتی سبز به طور کامل به روی مردم بازگشایی شود.

اکنون از سه پل بسته شده در جریان اعتراضات تنها پل «الجمهوری» مشرف به میدان تحریر بسته باقی مانده و پل های السنک و الاحرار بازگشایی شده اند.

با گشودن شدن این مناطق به روی عموم، در عمل گستره و محدوده اعتراضات در بغداد  به میزان یک سوم کاهش یافته و فقط به میدان تحریر منحصر شده است.

لازم به یادآوری است که بعد  از انتخاب «محمد توفیق علاوی» به عنوان نخست وزیر جدید عراق، از جمعیت اعتراضی در بغداد و استان های جنوب و مرکز عراق به شدت کاسته شده امری که فضا را برای آرامش عمومی در عراق مهیا کرده است.

عراق از مهر ماه امسال شاهد برخی ناآرامی ها از سوی گروه های مورد حمایت بعضی از سفارتخانه های خارجی از جمله امریکا در بغداد است.

برخی منابع آگاه عراقی پیشتر از دخالت ۱۶ سفارتخانه خارجی در ناآرامی های اخیر در عراق خبر دادند.


ایرنا
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی