شناسه خبر : 42447
تاریخ انتشار : 1398/11/22 19:59
کاهش بودجه نظامیان امریکا در افغانستان

کاهش بودجه نظامیان امریکا در افغانستان

به دنبال تصمیم دولت ترامپ برای عقب نشینی و خروج نیروهای نظامی از افغانستان، پنتاگون می‌گوید که در بودجه سال آینده 2021 هزینه نیروهای آمریکایی از 17 میلیارد به 14 میلیارد دلار کاهش خواهد یافت.

به گزارش نورنیوز، ارتش آمریکا با درخواست تخصیص بودجه 14 میلیارد دلاری برای نظامیانش در افغانستان کمترین میزان بودجه را برای این نیروها در نزدیک به یک دهه اخیر در نظر گرفته است. به گزارش «میلیتاری تایمز»، ارتش آمریکا این پیشنهاد را بر فرض کاهش شمار نیروهای این کشور در افغانستان مطرح کرده است. این در حالی است که مذاکرات آمریکا و طالبان برای رسیدن به یک توافق سیاسی در بن‌بست قرار دارد و و طالبان دلیل بی‌نتیجه بودن آن را خواسته‌های تازه و متعدد آمریکا در جریان گفت‌وگوها و نیز اختلاف کابل و واشنگتن می‌داند.

پیش از این نیز «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا گفته بود که پنتاگون با و یا بدون توافق با طالبان کاهش شمار نیروهای نظامی در افغانستان را از 13 هزار نفر به 8 هزار و 600 نیرو بررسی می‌کند. میلیتاری تایمز می‌افزاید که براساس شرایط میدانی در افغانستان و نتیجه گفت‌وگوها ممکن است بودجه سال 2021 میلادی نیروهای آمریکایی افزایش یابد.

در درخواست تخصیص بودجه آمده است که: «پس از نهایی شدن تصمیم‌ها، وزارت دفاع درباره هرگونه تنظیم بودجه با کنگره همکاری خواهد کرد.» گفتنی است که وزارت دفاع آمریکا برای سال مالی 2020 برای ماموریت «حمایت قاطع» و نیز ماموریت «نگهبان آزادی» بودجه 17 میلیارد دلاری در نظر گرفته بود.

در سال 2011 میلادی و در زمان اوج حضور نیروهای آمریکای در افغانستان، ارتش آمریکا 114 میلیارد دلار را برای جنگ افغانستان هزینه کرده بود. در نزدیک به دو دهه اخیر تلاش‌های آمریکا برای شکست طالبان و یا مجبور کردن این گروه به توافق سیاسی بی‌نتیجه بوده است و براساس برخی گزارش‌ها طالبان برای آغاز عملیات بهاری آماده می‌شود.


تسنیم
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی