شناسه خبر : 42334
تاریخ انتشار : 1398/11/21 15:22
اخراج آمریکا، شرط سائرون برای رأی اعتماد به دولت جدید عراق

اخراج آمریکا، شرط سائرون برای رأی اعتماد به دولت جدید عراق

نماینده ائتلاف سائرون عراق اعلام کرد که تنها در صورتی که دولت جدید طرح اخراج نظامیان آمریکایی را اجرایی کند، رأی اعتماد خواهد گرفت.

«سلام الشمری» عضو پارلمان عراق از ائتلاف «سائرون» گفت که اغلب فراکسیون‌های سیاسی بر موضع خود مبنی بر ضرورت اخراج نیروهای خارجی به ویژه آمریکایی از خاک عراق اصرار دارند.

وی طی بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در پایگاه خبری «المعلومه» منتشر شد، اعلام کرد: تصمیم پارلمان درباره اخراج نظامیان خارجی از کشور، برای نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه نیز، الزام‌آور است و وی اگر رای اعتماد نمایندگان مردم عراق برای را برای کابینه‌اش می‌خواهد، باید دولتش اقدامی در راستای اجرای این قانون انجام دهد.

الشمری تصریح کرد که ائتلاف سائرون تنها با موافقت مردم معترض در خیابان‌های عراق که از نخستین مطالباتشان، عراقی آزاد و مستقل و دارای حاکمیت کامل بدون دخالت‌های خارجی است، به دولت علاوی رای اعتماد می‌دهد.

وی افزود: گروه‌های مقاومت ملی نیز خواستار حل و فصل سیاسی خروج نیروهای آمریکایی از عراق هستند اما صبر این‌گروه‌ها در صورتی که احساس کنند که این مسئله به تاخیر افتاده یا اهمالی درباره آن صورت می‌گیرد، به درازا نخواهید کشید.

آمریکا بامداد سیزدهم دی ماه در یک حمله پهپادی به نزدیک فرودگاه بغداد، سردار سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وابومهدی المهندس نائب رئیس الحشد الشعبی و چند نفر از همرزمانشان را ترور کردند که این جنایت آمریکا با خشم گسترده عراقی‌ها و درخواست آنها برای لغو توافقنامه امنیتی میان بغداد-واشنگتن و خروج نظامیان اشغالگر آمریکایی از کشورشان همراه شد.

پارلمان عراق، ۱۵ دی‌ماه، در واکنش به اقدامات آمریکا در نقض‌‌ مکرر حاکمیت عراق که آخرین آن، طرح خروج نیروهای آمریکایی از عراق را تصویب کرد. «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور عراق (در آن زمان) نیز در جلسه رای‌گیری پارلمان این کشور برای تصویب طرح اخراج نیروهای خارجی از کشورش، خواستار خروج فوری نیروهای آمریکایی از عراق شد و گفت : «منفعت عراق و آمریکا ایجاب می‌کند که نیروهای خارجی عراق را ترک کنند».


خبرگزاری فارس
کلید واژگان
ائتلاف سائرون
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی