شناسه خبر : 42092
تاریخ انتشار : 1398/11/18 11:42
ظریف: آمریکا شجاعت مبارزه مستقیم با شهید سلیمانی را نداشت

ظریف: آمریکا شجاعت مبارزه مستقیم با شهید سلیمانی را نداشت

وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه‌ای با اشاره به «اقدام تروریستی بزدلانه» آمریکا علیه فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تاکید کرد ترور شهید سلیمانی پایان حضور آمریکا در منطقه را رقم زده است.

 محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان به شبکه لبنانی «المیادین» گفت: دولتی که آنقدر شجاعت ندارد که در برابر یک فرمانده بجنگد و باید این فرمانده را از طریق یک اقدام تروریستی بزدلانه شهید کند.

وی افزود: شما باید با یک فرمانده نظامی در میدان نبرد بجنگید نه به صورت یک اقدام بزدلانه عمل کنید.

وزیر خارجه ایران اضافه کرد: من فکر می‌کنم آمریکا در چند هفته گذشته اقداماتی کرده که ماهیت خود را در منطقه به ما بهتر نشان داده است.

ظریف در ادامه گفت: نخست این که آن ها آنقدر بزدل هستند که نمی‌توانند با یک رهبر نظامی در میدان جنگ برخورد بکنند و دوم این که به تمام کشورهای عرب منطقه ما نشان داد که در دعوای اعراب و رژیم صهیونیستی آمریکا میانجی نیست.

وی با بیانی اینکه آمریکا از رژیم صهیونیستی صهیونیست ‌تر است، گفت: آقای ترامپ معامله قرنی که پیشنهاد کرد در واقع از هر چه صهیونیست‌ها در هر زمان خواستار آن بودند،  بیشتر است و این دو واقعیت است که من فکر می کنم آثار خون پاک شهید سلیمانی است و برای همین هم هست که می گویم شهید سلیمانی از ژنرال سلیمانی احتمالا در منطقه ما مؤثرتر است.

وزیر خارجه ایران در ادامه گفت: اقدامی که آقای ترامپ انجام داد اقدام تروریستی دولتی است. وی اکنون هم متهم به تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران است و هم تروریسم فرهنگی.

ظریف اضافه کرد: ترامپ تهدید کرده است که مناطق فرهنگی ما را می‌زند و هم متهم است به تروریسم دولتی. جمهوری اسلامی از راه مراجع مختلف این سه اتهام ترامپ را دنبال خواهد کرد. فعلا در افکار مراجع عمومی آقای ترامپ به این سه گناه بزرگ و این سه جنایت شناخته شده است. به یاری خدا در سایر مراجع هم همین را پیگیری خواهیم کرد.

وی در بخشی دیگری از مصاحبه اش در خصوص پیگیری‌ های حقوقی اقدامات آمریکا علیه ایران گفت: محدودیت ‌های قانونی در صحنه بین‌المللی وجود دارد اما ما از هر امکانی برای پیگیری این موضوع استفاده خواهیم کرد. از جمله محاکم داخلی. من فردا با حقوقدانان بین‌المللی جلسه دارم. با حقوقدانان بین‌المللی در این زمینه با محاکم داخلی جمهوری اسلامی ایران که حتما صلاحیت دارند برای رسیدگی به قتل تروریستی یک فرمانده ایرانی همکاری خواهیم کرد و در حوزه های دیگر هم دنبال خواهیم کرد ان شاء الله به بهترین وسیله.

ظریف همچنین درباره نقش شهید سلیمانی در افغانستان گفت: اگر شهید سلیمانی نبود حکومت در افغانستان در سال 2001 تشکیل نمی‌شد.وی در این باره گفت: تلاش شهید سلیمانی بود که در میدان به مذاکرات بن کمک کرد و اجازه داد که نتیجه بگیریم.

وزیر خارجه ایران همچنین گفت: در بسیاری از تحولات عراق نه تنها سردار سلیمانی رهبر مبارزه با داعش بود، بلکه نقشی بسیار مهم در تفاهم و رسیدن به هماهنگی میان دولت مردان عراقی داشت.

ظریف با یادآوری این موضوع که زمانی که اربیل در حال سقوط بود هیچ کسی جز شهید سلیمانی به آنجا نرفت و در اربیل همراه با دولت اقلیم و در کنار دولت اقلیم در مقابل داعش ایستادگی نکرد، گفت: کسانی که شهید سلیمانی را به طائفه گرائی متهم می کنند چطور می توانند حضور ایشان در کنار کُردهای عراقی برای مبارزه با داعش را توجیه کنند و چطور می توانند حضور ایشان را در کنار مقاومت فلسطین را توجیه کنند؟ 

وی افزود: در عراق و سوریه نقش بارز شهید سلیمانی باعث شد که داعش شکست بخورد. البته خود شهید سلیمانی هم همیشه به این نکته اذعان داشت که این مقاومت و در واقع شجاعت مردم عراق و مردم سوریه بود که داعش را شکست داد.


خبرگزاری تسنیم
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی