شناسه خبر : 42084
تاریخ انتشار : 1398/11/18 11:08
اعلام نتایج قطعی رقابت درون حزبی آیووا/بوتجج با یک دهم درصد بر سندرز پیروز شد

اعلام نتایج قطعی رقابت درون حزبی آیووا/بوتجج با یک دهم درصد بر سندرز پیروز شد

بوتجج نامزد رقابت‌های درون‌حزبی برای تعیین نماینده حزب دموکرات در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا در ایالت آیووا، با اختلاف تنها یک دهم درصد بر رقیب اصلی خود برنی سندرز پیروز شد.

پیت بوتجج، شهردار سابق «ساوت‌بند» و نامزد رقابت‌های درون‌حزبی برای تعیین نماینده حزب دموکرات در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا در ایالت آیووا، با اختلاف تنها یک دهم درصد بر رقیب اصلی خود برنی سندرز پیروز شد.

با گذشت سه روز از رأی‌گیری در ایالت آیووا تا آخرین دقایق پیش از اعلام نتایج قطعی در روز پنج‌شنبه 6 فوریه (17 بهمن)، برنی سندرز و پیت بوتجج هر دو مدعی پیروزی در این ایالت شده‌ بودند.

بر اساس نتایج قطعی اعلام شده در این انتخابات، هر یک از نامزدهای دموکرات به ترتیب زیر در جایگاه‌های اول تا پنجم قرار گرفتند:

1- پیت بوتجج: 26.2 درصد

2- برنی سندرز: 26.1 درصد

3- الیزابت وارن: 18 درصد

4- جو بایدن: 15.8 درصد

5- ایمی کلوبشار: 12.6 درصد

تام پرز، رئیس کمیته ملی حزب دموکرات روز پنجشنبه در حالی که شاخه این حزب در ایالت آیووا نتیجه 97 درصد آراء را اعلام کرده بود، خواستار بازشماری آراء در 1765 شعبه رای گیری شد.

پیش از اعلام نتایج قطعی، برنی سندرز، سناتور ایالت ورمونت در جریان کارزار انتخاباتی خود در ایالت نیوهمپشایر تاکید کرده بود که در انتخابات مقدماتی روز دوشنبه ایالت آیووا به پیروزی دست یافته است. او اعلام کرد که از پیت بوتجج رای بیشتری در ایالت آیووا به دست آورده است.

پیت بوتجج، سیاستمدار میانه رو نیز از دوشنبه شب مدعی پیروزی در انتخابات مقدماتی آیووا شده بود.

رأی‌دهندگان دموکرات در ایالت نیوهمپشایر قرار است به عنوان دومین ایالتی که انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در آن برگزار می‌شود روز سه‌شنبه آینده به پای صندوق‌های رأی بروند.

دلیل تاخیر در اعلام نتایج انتخابات مقدماتی ایالت آیووا اخلال در اپلیکیشن موبایلی بود که حزب دموکرات بنا داشت برای شمارش و تجمیع آراء از آن استفاده کند.

پیت بوتجج که با رای بالای خود در انتخابات مقدماتی ایالت آیووا شگفتی آفرید سیاستمداری 38 ساله و همجنسگراست. او در صورت رسیدن به کاخ سفید جوان‌ترین رئیس جمهوری تاریخ آمریکا و اولین رئیس جمهوری همجنسگرای این کشور خواهد بود.


خبرگزاری تسنیم
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی