شناسه خبر : 42037
تاریخ انتشار : 1398/11/17 14:03
میت رامنی علیه ترامپ رأی می‌دهد

میت رامنی علیه ترامپ رأی می‌دهد

یکی از سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا اعلام کرد که در جلسه استیضاح رئیس‌جمهور این کشور علیه وی رأی خواهد داد.

به نقل از پایگاه خبری هیل، «میت رامنی» نماینده جمهوری‌خواه ایالت یوتا در مجلس سنای آمریکا روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد که در رأی‌گیری استیضاح دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا علیه وی رأی خواهد داد.

میت رامنی درباره اینکه چرا قصد دارد برخلاف هم‌حزبی‌های خود علیه دونالد ترامپ رأی دهد، به خبرنگاران گفت: «رئیس‌جمهور آشکارا از اعتماد عمومی سوءاستفاده کرده و گناهکار است. من نزد خداوند قسم خوردم که بی‌طرفانه قضاوت کنم. من یک فرد عمیقاً مذهبی هستم و قسمی که نزد خداوند یاد کرده‌ام، برای بسیار حائز اهمیت است. کاری که رئیس‌جمهور کرد درست نبود. کار او یک حمله بی‌شرمانه به حقوق انتخاباتی مردم، امنیت ملی و ارزش‌های بنیادین ما بود.»

بدین ترتیب میت رامنی که در سال 2012 به‌عنوان نامزد منتخب حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کرد و در برابر باراک اوباما شکست خورد، تنها سناتور جمهوری خواهی خواهد بود که از استیضاح دونالد ترامپ حمایت می‌کند. سناتور «سوزان کالینز» و سناتور «لیزا مرکوفسکی» که جزو نمایندگان میانه‌رو حزب جمهوری‌خواه در مجلس سنای آمریکا به شمار می‌روند و گفته می‌شد احتمال دارد علیه ترامپ رأی دهند، به‌تازگی اعلام کرده‌اند که از استیضاح ترامپ حمایت نخواهند کرد.

فرآیند تحقیقات استیضاح ترامپ پس از رسانه‌ای شدن مکالمه تلفنی وی با «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین در خصوص پرونده فساد مالی فرزند «جو بایدن» معاون سابق اوباما و رقیب کنونی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا آغاز شد.

در این گفت‌‌وگوی تلفنی، ترامپ از رئیس‌جمهور اوکراین خواسته بود تحقیقاتی درباره پسر جو بایدن که زمانی عضو هیأت مدیره شرکت گاز «بوریسما» در اوکراین بود، انجام دهد تا فساد مالی وی را برملا کند و از آن برای ضربه زدن به جو بایدن کاندیدای دموکرات ریاست جمهوری سوء استفاده کند.

این افشاگری باعث شد تا دموکرات‎های مجلس نمایندگان آمریکا برای استیضاح ترامپ دست به کار شوند و فرآیند استیضاح رئیس‌جمهور آمریکا در رابطه با دو اتهام «سوء استفاده از قدرت» و «ممانعت در تحقیقات کنگره» را آغاز کنند.

دونالد ترامپ اواسط ماه دسامبر (اواخر آذرماه)  به دو اتهام سوءاستفاده از قدرت و کارشکنی در روند تحقیقات کنگره، در مجلس نمایندگان آمریکا استیضاح شد که در اتهام اول، 230 نفر با استیضاح ترامپ در این مورد موافقت و 197 نفر مخالفت کردند و در مورد اتهام دوم یعنی اتهام کارشکنی در کار کنگره، 229 نفر رای مثبت و 198 نفر رای مخالف دادند تا پرونده استیضاح در اختیار سنا قرار گیرد.

انتظار می‌رود سنای آمریکا تا ساعتی دیگر رأی‌گیری نهایی را درباره استیضاح ترامپ انجام دهد و شواهد موجود حاکی از این است که وی با حمایت هم‌حزبی‌ها خود (جمهوری‌خواهان) در کاخ سفید ابقا خواهد شد.


خبرگزاری تسنیم
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی