شناسه خبر : 30566
تاریخ انتشار : 1398/02/20 14:49
\"تشدیدجنگ\" اجتناب ناپذیراست

نورنیوز بررسی می کند؛

\"تشدیدجنگ\" اجتناب ناپذیراست


یکی ازسوالاتی️ که طی روزهای اخیر و پس از اعلام تصمیمات جدید ایران در مورد برجام به صورت متوالی از سوی مردم در کوچه و بازار مطرح می شود این است:\"جنگ می شود؟\"
پاسخ به این سوال با توجه به مواضع اعلام شده و تشدید رفتار تنش آفرین آمریکا به عنوان اصلی ترین طرف جنگ گرای ایران، کاملا مشخص است:\"تشدید جنگ حتمی است\"
هدف از ایجاد هر جنگی ،تحمیل اراده به طرف مقابل با کمترین هزینه،سریع ترین زمان و بیشترین دستاورد است.
به شهادت تاریخ،جنگ با ایرانیان بدلیل روحیه سلحشوری و استقلال طلبی ریشه دار در این سرزمین، هیچگاه نتوانسته تامین کننده تحمیل اراده ،با سه شاخص ذکر شده باشد.
برنامه ریزی برای آغاز جنگ،، هیچگاه صرفا بر مبنای عِدّه و عُدّه نظامی انجام نمی شود بلکه معمولا تحلیل دقیق و کم ریسکِ نتیجه جنگ است که صدور مجوز آغاز آن را توجیه می کند
در واقع اگر برآورد استراتژیست های جنگ سالار، تایید کننده نتیجه دلخواه از جنگ باشد، آنگاه سیاسیون بهانه های حقوقی و سیاسی را فراهم می کنند ونظامیان نیز با استفاده از ظرفیت های خود آن را اجرا می کنند.
اگر ظرفیت های نظامی ایران ومتحدانش در برابر توان نظامی آمریکا و همپیمانانش طی ده سال گذشته (قبل از برجام)را ثابت در نظر بگیریم،عوامل دیگر، شامل بهانه های سیاسی و حقوقی و برآورد از نتیجه جنگ است که می تواند تعیین کننده آغاز نبرد نظامی باشد.
مجموعه عوامل فوق نشان می دهد که جایگاه ایران در دو شاخص بازدارنده ذکرشده در برابر جنگ سالاران به مراتب بهتر از ده سال قبل است.در این میان به طورقطع، توافق نامه برجام، مجموعه بهانه های حقوقی و سیاسی(قطعنامه های شورای امنیت)را از طرف مقابل گرفته است.
تبلیغ ناشیانه اعزام ناو هواپیمابر لینکلن به همراه یک نیروی واکنش سریع هوایی به خلیج فارس،سفرغیرمنتظره پمپئو به عراق،شایعه قصد ایران برای حمله به مواضع آمریکا در منطقه و... اگرچه همگی نشانه \"تشدید جنگ\" است اما معنی واقعی آن درگیری در بعد نظامی و تبادل آتش گرم نیست.
آمریکا با خروج از برجام عملا جنگ سیاسی،حقوقی،اقتصادی و ادراکی با ایران را آغاز کرد و به طور قطع با تصمیم جدید ایران در مورد برجام آنرا تشدید خواهد کرد.
شورای عالی امنیّت ملّی ️ایران با اتخاذ تصمیم اخیر نشان داد که ایران، بازیگری هوشمند است و می تواند برآوردهای باصطلاح راهبردی آمریکا را در بزنگاه های سرنوشت ساز به هم بریزد و طرف مقابل را در شرایط انفعال قرار دهد.
\"️تشدید جنگ\" که تداوم آن در میان مدت اجتناب ناپذیر است موجب فعال شدن و کنش تاثیرگذار همه طرف های بازی اعم از امریکا،اروپا،روسیه،چین،کشورهای منطقه، سازمان ملل و... خواهد شد.کما اینکه از روز چهارشنبه تاکنون این روند به روشنی دیده می شود.
بطور قطع حاصل جمع \"تشدید جنگ\" به نفع\" اراده قوی تر\" رقم می خورد.ایران طی یک سال گذشته علی رغم درگیر شدن با برخی نابسامانی های اقتصادی،امنیتی و اجتماعی نشان داده که تحمل بالایی برای عبور از شرایط کنونی دارد . این اصلی ترین برگ برنده برای موفقیت در جنگ اراده ها بدون نیاز به درگیر شدن در نبرد نظامی است.نور نیوز
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی