شناسه خبر : 169823
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 21 فروردین ساعت 15:56
طٖرح «آتش‌بس آمریکایی» در غزه و تنفس مصنوعی به اسرائیل

نورنیوز بررسی کرد؛

طٖرح «آتش‌بس آمریکایی» در غزه و تنفس مصنوعی به اسرائیل

افزایش فشار افکار عمومی بر اسرائیل و طولانی شدن جنگ غزه باعث شده است، آمریکایی‌ها با همراهی برخی کشورهای غربی به دنبال پیگیری طرح آتش‌بس در غزه باشند تا از این طریق بتوانند به نوعی فضای تنفسی برای اسرائیل ایجاد کنند.

نورنیوز – گروه بین‌الملل: سخنگوی «شورای امنیت ملی» کاخ سفید از حضور رئیس سازمان سیا در روز یکشنبه گذشته برای گفت‌وگو درباره توافق آتش‌بس در قاهره خبر داد و مدعی شد در پایان این مذاکرات طرحی به حماس ارائه شده که پاسخ به آن نیازمند چند روز زمان است.

در همین راستا، جنبش مقاومت اسلامی حماس با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد، موضع رژیم اشغالگر همچنان سرسختانه است و پاسخگوی هیچ یک از خواسته‌های ملت و مقاومت اسلامی نیست؛ با این وجود، رهبران این جنبش طرح پیشنهادی را با مسئولیت‌پذیری ملی بررسی می‌کنند سپس پاسخ خود را به اطلاع واسطه‌ها خواهند رساند.

یکی از اعضای هیات مذاکرات مقاومت فلسطین به شبکه تلویزیونی «المیادین» اعلام کرد تا زمانی که خواسته‌های مردم فلسطین شامل آتش‌بس فوری و بدون قید و شرط و خروج نیروهای اشغالگر و شکستن محاصره عملی نشود، صحبت درباره آتش‌بس معنایی ندارد.

کارشناسان نیز بر این باورند که طرح دولت بایدن تنها از نظر کشورهای غربی طرحی رو به جلو تلقی می‌شود در حالی که این طرح بیشتر به منظور کاهش دادن به التهابات و اعتراضاتی است که علیه اسرائیل ایجاد شده است.

در همین حال براساس اعلام منابع رسانه‌ای، دور جدید مذاکرات آتش‌بس غزه در حالی از هفته گذشته آغاز شد که فشارها بر نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای انعطاف در مذاکرات بیش از پیش افزایش یافته‌است.

روزنامه اسرائیلی «یدیعوت آحارونوت» در گزارشی اعلام کرد که اغلب اعضای کابینه اسرائیل، پیشنهاد آمریکا برای آتش‌بس در غزه را تأیید کردند اما نتانیاهو با آن مخالفت و اعلام کرده است که زمان ورود به رفح تعیین خواهد شد. به نوشته این روزنامه «نتانیاهو به دلیل فشارهای اسموتریچ و بن گویر دو وزیر افراطی کابینه، با پیشنهاد آمریکا برای آتش‌بس در غزه مخالفت کرده است.

با این حال کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی در همین ارتباط اعلام کرد نتانیاهو از سوی هم حزبی‌هایش تحت فشار قرار گرفته و همه اعضای کابینه از حزب لیکود، به جز گالانت وزیرجنگ، انعطاف در مذاکرات را خواستار شده‌اند.

از سوی دیگر روسای جمهور فرانسه و مصر و شاه اردن در مقاله‌ای مشترک در روزنامه لوموند فرانسه خواستار آتش‌بس فوری در غزه شدند. آن‌ها در این مقاله تاکید کردند که لازم است هرچه سریع‌تر قطعنامه شورای امنیت در مورد آتش‌بس فوری در غزه اجرا شده و اسرا آزاد شوند. سران سه کشور مذکور از مذاکرات جاری به واسطه مصر، آمریکا و قطر اعلام حمایت کرده و نسبت به پیامدهای حمله زمینی به رفح که بیش از ۱.۵ میلیون آواره در آنجا حضور دارند، هشدار دادند.

در طی هفته‌های گذشته فشارهای داخلی و بین‌المللی بر اسرائیل افزایش یافته است و تنها امریکا و انگلیس هستند که به جای کمک‌رسانی به مردم آواره فلسطین و غزه و رفح و ارسال کمک یا بازکردن مسیر کمک رسانی به مردم، به تسلیح این رژیم کمک می‌کنند. طرح‌های آتش‌بس این کشورها نیز بیش از آنکه ناظر بر واقعیات و جلوگیری از جنایات صهیونیست‌ها در سرزمین‌های اشغالی باشد بر تامین منافع رژیم صهیونیستی دلالت دارد.

در طول دهه‌های گذشته نیز همواره چنین بوده است؛ مهمترین موضوعی که نادیده گرفته شده بحث فلسطین و اشغال آن بوده و تمام طرح‌های صلح و آتش‌بس نیز نه تنها ناظر به حل مساله مردم فلسطین و سرزمین فلسطین نبوده و بلکه برای حل و کاهش مشکلات اشغالگران این سرزمین است.

 

 

 


نورنیوز
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی