شناسه خبر : 169091
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 14 فروردین ساعت 11:07
جنایت دمشق و تصمیمات راهبردی ایران

نورنیوز واکنش شورای عالی امنیت‌ملی به جنایت اخیرصهیونیستها در دمشق را بررسی می کند؛

جنایت دمشق و تصمیمات راهبردی ایران

تحولات سیاسی و امنیتی در روزها و هفته های آینده ابعاد بیشتری از تصمیمات اتخاذ شده از سوی عالی ترین نهاد امنیتی کشور را مشخص خواهد کرد و نحوه پاسخگو کردن ایالات متحده آمریکا نسبت به جنایت اخیر رژیم صهیونیستی که به عنوان ارتش نیابتی واشنگتن در منطقه عمل می کند، وضوح بیشتری خواهد یافت.

نورنیوز- گروه سیاسی: بعدازظهر دوشنبه ۱۳ فروردین ماه رژیم صهیونیستی بادست زدن به جنایتی جدید که مصداق عبور از پروتکلهای بین المللی و نقض مصونیت اماکن‌ دیپلماتیک بود، کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق پایتخت سوریه را مورد حمله قرار داد که طی آن ۷ نفر از مستشاران نظامی ایران از جمله سردار زاهدی و سردار حاج رحیمی از فرماندهان عالی رتبه سپاه به شهادت رسیدند.
اگر چه دلایل دست زدن رژیم صهیونیستی به این جنایت منفعلانه با توجه به بن بست بی سابقه ای که این رژیم پس از ۷ اکتبر و عملیات طوفان الاقصی در ابعاد داخلی و خارجی در آن گرفتار شده، قابل درک است اما نمی توان به تاثیر این رخداد در تغییر معادلات مربوط به مواجهه ایران با گستاخی غیر قابل بخشش این رژیم نیز بی توجه بود.
هرچند تاکنون مقامات عالی کشورمان از جمله رئیس جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی صرفا بر بی پاسخ نمادن جنایت اخیر رژیم صهیونیستی تاکید کرده اند اما اطلاعیه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و اعلام برگزاری جلسه فوق العاده شب گذشته این شورا و اتخاذ تصمیمات مقتضی پیرامون موضوع حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در دمشق، نشان می دهد که واکنش کشورمان به این رخداد، سریع و مبتنی بر اجماع در عالی ترین سطح تصمیم‌گیری پیرامون‌مسائل امنیت ملی بوده است.
در اطلاعیه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی تاکید شده که جلسه شورا در ساعت ۲۱ دوشنبه شب یعنی به فاصله ۴ ساعت پس از حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری کشورمان‌در دمشق، برگزار شده که نشان‌می دهد اتخاذ تصمیم در خصوص نحوه واکنش به این‌رخداد در ردیف اولویت‌های امنیت ملی به شمار می رود
به فاصله کوتاهی پس از برگزاری جلسه فوق العاده شورای عالی امنیت ملی نامه ایران به شورای امنیت درباره حمله رژیم اسرائیل  به کنسولگری ایران در دمشق از سوی معاون نماینده ایران در سازمان ملل متحد تحویل این شورا شد
 در این‌نامه تاکید شده؛رژیم اشغالگر اسرائیل مبادرت حمله تروریستی شنیع و نفرت‌انگیزی علیه اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در جمهوری عربی سوریه نموده است.
 در این‌نامه،ایران از شورای امنیت خواسته است تا هرگونه اقدام لازم از جمله برگزاری نشست فوری برای رسیدگی به این نقض فاحش و جلوگیری از اقدامات تجاوزکارانه آتی که امنیت و ایمنی ماموریت‌های دیپلماتیک را به خطر می‌اندازد، را اتخاذ نموده، و همچنین از به دست عدالت سپردن سریع مسئولین چنین اقدامات جنایتکارانه‌ای اطمینان حاصل نماید.
در نامه ارسالی ایران به شورای امنیت تا کید شده ؛رژیم متجاوز صهیونیستی مسئولیت کامل عواقب چنین جنایات تروریستی را بر عهده دارد و ایران حق مشروع و ذاتی خود را بر اساس قوانین بین‌المللی و منشور ملل متحد برای پاسخ قاطع به این‌گونه اقدامات تروریستی محفوظ می‌داند.
بدنبال اقدام سریع کشورمان در زمینه ارجاع موضوع حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری کشورمان در دمشق ،‌معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل اعلام کرد که نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل درباره حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در سوریه تا ساعاتی دیگر برگزار می‌شود.
پیگیری تصمیمات اتخاد شد از سوی شورای عالی امنیت ملی اما شب گذشته و بامداد امروز همچنان ادامه یافت،چنانکه حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان بامداد امروز در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی ایکس( توییتر) اعلام کرد؛ کاردار سفارت سوئیس در غیاب سفیر، به‌عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران، بامداد امروز به وزارت خارجه فراخوانده شد وپیام مهمی به دولت آمریکا به‌عنوان حامی رژیم صهیونیستی ارسال شد. آمریکا باید پاسخگو باشد.
اقدام معنا دار وزارت خارجه کشورمان در ارسال پیام مهم به آمریکا نشان می دهد که هرچند کاخ سفید ظاهرا خود را از تصمیم رژیم صهیونیستی در دست زدن به این‌جنایت غیر مطلع خوانده است اما از نظر جمهوری اسلامی ایران، نقش واشنگتن به عنوان حامی اصلی رژیم صهیونیستی در انجام جنایت اخیر قطعی است و آمریکا باید در انتظار تبعات ناشی از این اقدام باشد.
به طور قطع تحولات سیاسی و امنیتی در روزها و هفته های آینده ابعاد بیشتری از تصمیمات اتخاذ شده از سوی عالی ترین نهاد امنیتی کشور را مشخص خواهد کرد و نحوه پاسخگو کردن ایالات متحده آمریکا نسبت به جنایت اخیر رژیم صهیونیستی که به عنوان ارتش نیابتی واشنگتن در منطقه عمل می کند وضوح بیشتری خواهد یافت.


نورنیوز
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی