شناسه خبر : 169076
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 14 فروردین ساعت 08:16
آیا امریکایی‌های طرفدار فلسطین به ترامپ رأی می‌دهند؟

«نورنیوز» تاثیر و تاثر انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا و جنگ غزه را بررسی می‌کند؛

آیا امریکایی‌های طرفدار فلسطین به ترامپ رأی می‌دهند؟

شش‌ماه پیش و در روزهای ابتدایی جنگ غزه، تحلیلگران معقتد بودند آنچه در انتخابات ریاست جمهوری امریکا رخ می‌دهد عواقب متعددی برای جهان همچنین دو جنگ اوکراین و غزه خواهد داشت، اما کاهش محبوبیت جو بایدن و آرای سفید و اعتراضی علیه او نشان داد آنچه در جنگ غزه رخ داده، در تعیین اینکه چه کسی وارد کاخ سفید می‌شود، نقش تعیین‌کننده دارد.

نورنیوز- گروه بین‌الملل: یکی از شخصیت‌های ماندگارِ خلق‌شده در جهانِ داستانی فرانسه «جوئین پلینِ» دلقک است که جهان او را با عنوانِ «مردی که می‌خندد» می‌شناسد.

اگر کسی بخواهد به سیاقِ ویکتورهوگو روی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق امریکا لقبی بگذارد، شاید بهترین گزینه «مردی که حرف می‌زند» باشد. چراکه ترامپ، بیش از هر چیز به نطق‌های پرشمار، صریح، هیجانی و البته جنجالی‌اش شهره است. تا جایی که بعد از انتخابات چهار سال پیش، برای خاموش‌کردن صدای اعتراضش، حساب‌های شخصی او را در توئیتر، یوتیوب و فیسبوک مسدود و محدود کردند، اما او با راه‌انداختن یک شبکه اجتماعی به نام «Truth Social» به معنای «حقیقت» نشان داد اصلاً با سکوت میانه خوبی ندارد. بر همین اساس این سوال پیش آمد که چرا او در پنج ماه گذشته درباره جنگ جاری در غزه هیچ اظهارنظری نداشته است و واپسین موضع‌گیری‌اش هم به‌جای اینکه سیاست او را درباره این نبرد شفاف کند، بر ابهام و گنگی‌اش افزود؟

به ویژه که دونالد ترامپ در نخستین هفته بعد از عملیات «طوفان الاقصی» خیلی صریح از رژیم اسرائیل حمایت کرد و وعده داد دولتِ او از تل‌آویو برای شکست‌ و نابودی حماس پشتیبانی خواهد کرد. او چند روز بعد در حالی که حماس را «گروه تروریستی» توصیف می‌کرد، مدعی شد: «مبارزان حماس برای همیشه در گودال ابدی خواهند سوخت». ترامپ همچنین اطمینان داد در صورت پیروزی، ساکنان غزه را از ورود به ایالات متحده منع خواهد کرد.

اگرچه ادعا می‌شد دونالد ترامپ در جریان آخرین انتخابات ریاست جمهوری امریکا از «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به‌خاطر تبریک به جو بایدن دلگیر و ناراحت است، اما قابل پیش‌بینی بود که او فردای عملیات غافلگیرانه حماس همان رویه‌ای که در دوران ریاست‌جمهوری‌اش داشت، ادامه دهد.

ترامپ، دوست و حامیِ راستین رژیم اسرائیل

ترامپ در دوران چهارساله ریاست‌جمهوری‌اش حمایت بی‌شائبه‌ای را نثار رژیم صهیونیستی کرد که پرحاشیه‌ترینش انتقال سفارت امریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس بود. آن هم در حالی که امریکایی‌ها در هفت دهه پیش از او بر این باور بودند که سرنوشت بیت‌المقدس باید با مذاکرات بین دو طرف معین شود و امریکا هیچ تلاشی برای تأثیرگذاری بر سرنوشت این مذاکره نخواهد داشت.

ترامپ علاوه بر این تابوشکنی، طلسم انزوای رژیم صهیونیستی با کشورهای حاشیه خلیج فارس را شکست و موفق شد رابطه میان رژیم اسرائیل و امارات متحده عربی، بحرین، سودان و مراکش را به سمت عادی‌شدن پیش ببرد. در کنار میانجی‌گری میان رژیم صهیونیستی و چهار کشور منطقه، به رسمیت شناختن حاکمیت اشغالگران بر بلندی‌های جولان و کاهش کمک‌ها به فلسطین از دیگر اقدامات ترامپ بود و بر این اساس او خود را دوستِ راستینِ رژیم اسرائیل می‌داند و می‌خواند و معتقد است هیچ‌کس چون او نتوانسته منافع تل‌آویو را تأمین کند. اما سوال اینجا بود که با این سبقه و سابقه، چرا ترامپ 5 ماه درباره شعله‌ورترین بحران سیاست خارجی دوران ریاست جمهوری جو بایدن سکوت کرد؟

راز سکوت پنج‌ماهه ترامپ در قبال جنگ غزه

غزه در آتش جنگ‌افزارهای امریکایی می‌سوزد و این تصویر تراژیک، جامعه رای‌دهندگان امریکا اعم از چپ‌گراها و جمعیت عرب یا مسلمان ایالات متحده را خشمگین کرده است. علاوه بر شهروندان امریکایی، حتی شماری از همسویان فکری و سیاسی جو بایدن در حزب دموکرات، انتقادات تندوتیزی را متوجه سیاست‌های خاورمیانه‌ای رئیس‌جمهور امریکا کرده‌اند. آرای جو بایدن در ایالت‌های تعیین‌کننده‌ای چون آریزونا و پنسیلوانیا که یهودیانِ زیادی دارد، تضمین‌شده نیست. ده‌ها هزار رای اعتراضی و سازمان‌دهی‌شده از سوی اعراب مسلمان امریکا در میشیگان نیز به منزله اخطاری جدی به بایدن بود. آن هم در شرایطی که نظرسنجی‌ها از کاهش مستمر محبوبیت او خبر می‌دهد.

قبل از آغاز جنگ غزه و حتی در روزهای ابتداییِ آن، تحلیلگران معقتد بودند آنچه در انتخابات ریاست جمهوری امریکا رخ می‌دهد عواقب متعددی برای جهان همچنین دو جنگ اوکراین و غزه خواهد داشت اما همین ناظران با گذشت 6 ماه بر این باورند آنچه در جنگ غزه رخ داده، در تعیین اینکه چه کسی وارد کاخ سفید می‌شود، نقش تعیین‌کننده دارد.  بر همین اساس است که کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ تمام تحولات در باریکه غزه را زیر نظر دارد و بر اساس آن برنامه‌ریزی می‌کند.

ترامپ به‌تازگی سکوت خود را در قبال جنگ غزه شکست. او که در گفت‌و‌گو با شبکه آمریکایی «فاکس نیوز» گفته بود: « اگر او رئیس‌جمهور بود، جنگ غزه رخ نمی‌داد» در مصاحبه با « اسرائیل هیوم» خواستار پایان جنگ غزه شد؛ با این استدلال که « اسرائیل باید مراقب باشد؛ زیرا بسیاری از کشورهای جهان و بسیاری از حمایت‌ها را از دست خواهد داد».

مجموع مواضع مبهمی که فقط دو ویژگی آشکار دارد؛ اینکه ترامپ آنچه در عملیات طوفان الاقصی رخ داد همچنین جنگ متعاقب آن را نقطه ضعف بایدن می‌داند و اینکه مدافع منافع رژیم صهیونیستی است. چنانکه در روزهای ابتدایی نبرد گفته بود:« من اسرائیل را ایمن نگه داشتم. هیچ کس دیگری این کار را نخواهد کرد. هیچ کس دیگری نمی‌تواند چون من همه بازیکنان را می شناسم».

بر این پایه احتمالا سکوت پنج ماهه ترامپ و مواضع غیر صریح او درباره جنگ غزه، بازی هوشمندانه‌ای است تا به یک اندازه از خشم احتمالی طرفداران فلسطین و طرفداران رژیم صهیونیستی در جامعه رای امریکا مصون بماند و حمایت‌های واقعی را برای زمانی بگذارد که به گفته کشیش «رابرت جفرس»، بازی را برده و قدرت را به دست آورده است.    

پیشگویی کشیش جنجالی

«رابرت جفرس»، کشیش کلیسایی در شهر دالاس در ایالت تگزاس است. او که از متحدان سفت‌وسخت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق امریکا به شمار می‌آید، در هفته‌های اخیر مخاطب یک سوال مهم بود؛ اینکه چرا ترامپ آن‌طور که متحدان اسرائیلی‌اش می‌خواهند در حمایت از تل‌آویو پرسروصدا نیست؟

او همان کشیش جنجالی بود که در زمان افتتاح سفارت امریکا در بیت‌المقدس، از تغییر جنجالی محل سفارتخانه ایالات متحده ابراز خرسندی کرد و گفت که ترامپ در جای خوب تاریخ ایستاده است و بواسطه همین نزدیکی با رئیس جمهور سابق بود که پاسخش به سوال‌ها درباره رابطه ترامپ با رژیم اسرائیل و آینده جنگ غزه قابل تأمل است. به‌ویژه که ترامپ به‌تازگی خواستار توقف جنگ غزه شده بود و این گونه تلقی می‌شد که حمایت او از تل‌آویو متزلزل شده است.

رابرت جفرس اما در پاسخ به تمام این پرسش‌ها گفت:« ترامپ، دوست اسرائیل است. همه این موضع‌گیری‌ها سیاسی است. او باید قبل از هر چیزی به قدرت برسد و او باید بازی را انجام دهد.»

مخاطبان می‌توانند در (اینجا) پادکست این گزارش را بشنوند. 


نورنیوز
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی