شناسه خبر : 163795
تاریخ انتشار : شنبه 5 اسفند ساعت 11:04
آخرین شرایط کالابرگ الکترونیکی «طرح فجرانه»؛ چه کالاهایی، با چه نرخی و چطور خرید کنیم؟ +فیلم

آخرین شرایط کالابرگ الکترونیکی «طرح فجرانه»؛ چه کالاهایی، با چه نرخی و چطور خرید کنیم؟ +فیلم

«طرح فجرانه» کالابرگ الکترونیک که در راستای حمایت از سبد غذایی خانوارهای یارانه‌بگیر از 17 بهمن‌ماه آغاز شده است، دارای چه شرایطی است؟ شامل کدام کالاها می‌شود، با چه نرخی و در کدام فروشگاه‌ها قابل استفاده است؟

نورنیوز - گروه اقتصاد: طرح ملّی کالابرگ الکترونیکی با عنوان «طرح فجرانه» در راستای حمایت مضاعف از سبد غذایی خانوارهای یارانه‌بگیر با اولویت خانوار دهک‌های یک تا هفت، از ۱۷ بهمن‌ماه آغاز و تا ۱۷ اردیبهشت‌ماه سال آینده ادامه خواهد داشت.

در این طرح سبد ۱۱ قلمی شامل گوشت مرغ، گوشت قرمز، برنج، روغن، ماکارونی، شیر، پنیر، ماست، قند و شکر، تخم‌مرغ و حبوبات برای تأمین حداقل کالری، پروتئین، ریزمغذی و ویتامین‌های لازم برای هر فرد با قیمت‌های مبنای سال ۱۴۰۱ انتخاب شده و مابه‌التفاوت آن قیمت‌ها با قیمت روز(۱۴۰۲) از محل یارانه جدید دولت تأمین می‌شود.

در طرح جدید کالابرگ الکترونیکی میزان حمایت دولت از یک میلیون و ۲۰۰ هزار ریال (اعتبار تشویقی کالابرگی) به 2میلیون و دویست هزار ریال افزایش می‌یابد و شرط خرید ۲ میلیون ریال برای دریافت2میلیون ودویست هزار  ریال اعتبار تشویقی نیز حذف شده است.

مبلغ حمایتی دولت به‌صورت اعتبار در حساب سرپرست خانوار تخصیص یافته و در زمان خرید و متناسب با میزان خرید مصرف می‌شود.

با اجرای این طرح دهک‌های یک تا هفت درآمدی، مشمول اعتبار جدید می شوند و یارانه‌بگیران این دهک‌ها می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های عضو طرح ملّی کالابرگ الکترونیک نسبت به خرید اقلام اساسی و بهره‌مندی از این حمایت تشویقی اقدام کنند.

شهروندان برای شناسایی فروشگاه‌های عامل طرح فجرانه می‌توانند به نرم‌افزار کاربردی شما مراجعه و فروشگاه‌های اطراف خود را مشاهده کنند. 

این برنامه از طریق سایت https://shoma.sfara.ir و یا اجرای کد دستوری *۵۰۰*۱۴۶۳# قابل دریافت است.

زمان تخصیص اعتبار کالابرگ اسفند 

بر اساس توضیحات مشاور معاون رفاهی و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، اعتبار ۲۲۰ هزار تومانی کالابرگ الکترونیک در ماه اسفند بین روز‌های ۱۸ تا ۲۰ این ماه شارژ خواهد شد. بنابراین مشمولان در ماه اسفند نیز مانند بهمن دو یارانه دریافت می‌کنند، نخست یارانه تشویقی که در قالب طرح فجرانه اعتبار آن به ۲۲۰ هزار تومان افزایش یافته و از طریق آن می‌توان ۱۱ قلم کالای اساسی را خریداری کرد و دوم، یارانه نقدی است که بر اساس زمان‌بندی‌های مشخص واریز خواهد شد.

زمان تخصیص اعتبار تشویقی کالابرگ

مشاور معاون وزارت تعاون اعلام کرد که در طرح کالابرگ الکترونیک، هجدهم تا بیستم هر ماه حساب سرپرستان خانوار شارژ می‌شود.

نیازی نیست افراد یکجا اعتبار خود را خرید کنند بلکه می‌توانند طی یک ماه خریدشان را انجام دهند.


یارانه جدید چقدر است؟

قیمت روز سبد مشتمل بر ١١ قلم، ۷۴۳ هزار و ۷۵۰ تومان بوده که خانوارهای دهک‌های اول تا هفتم درآمدی در صورت خرید بسته باید قیمت سال ۱۴۰۱ را به مبلغ ۵۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان از جیب خود پرداخت کنند و مابه‌التفاوت آن تا قیمت روز (به مبلغ ۲۲۰ هزار و ۴۵۰ تومان) از محل اعتبار جدید دولت تأمین می‌شود.

از کالابرگ چطور استفاده کنیم؟

مبلغ حمایتی دولت به‌صورت اعتبار در حساب سرپرست خانوار تخصیص یافته و در زمان خرید و متناسب با میزان خرید مصرف می‌شود. خانوارها می‌توانند اقلام طرح را در سقف وزنی و کالایی تعریف شده خرید کنند و امکان جابه‌جایی اعتبار بین گروه‌های کالایی مقدور نیست. به‌عنوان مثال با اعتبار برنج امکان خرید روغن وجود ندارد.

برای سهولت  دسترسی خانوارها، اپلیکیشن و شبکه ملی اعتبار (شما) بر اساس هر کدملی راه‌اندازی شده است تا با استفاده از آن، شرایطی برای سرپرستان خانواده فراهم شود تا بتوانند مانده اعتبار یارانه خود را مشاهده، ۲۱۱ هزار فروشگاه‌ متصل به طرح و لیست اقلام را پیدا و از آن فروشگاه‌ها به صورت اعتباری خرید کنند.

یارانه جدید را چگونه استفاده کنیم؟

افرادی که می خواهند از این طرح استفاده کنند باید الزاما ۲۰۰ هزار تومان از مبلغ یارانه خود را از کالا برگ استفاده نمایند. دراین صورت مبلغ ۲۲۰ هزار تومان تشویقی به صورت اعتبار به یارانه آنها اضافه می شود و تا واریز یارانه ماه بعد فرصت استفاده از آن را دارند.

جزو کدام دهک هستید؟

سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرده، هموطنان می‌توانند برای اطلاع از دهک‌بندی خود شماره گویای ۰۹۲۰۰۰۰۶۳۶۹ را شماره‌گیری کنند. بعد از تماس، با وارد کردن کد ملی سرپرست خانوار و همچنین وارد کردن یک شماره تلفن همراه که به نام سرپرست است، دهکی که در آن قرار دارند اعلام می‌شود.

پیامک های جعلی به یارانه تشویقی رسید!

مشاور معاون امور اقتصادی وزارت تعاون: استفاده از طرح فجرانه کالابرگ الکترونیک هیچ پیش‌شرطی ندارد. اگر فروشگاهی برای استفاده از اعتبار تشویقی کالابرگ الکترونیک پیش‌شرطی می‌گذارد، تخلف است. پیامک‌های یارانه معیشتی جعلی است و مردم وارد لینک‌های ارسالی نشوند.

شرط دریافت اعتبار اضافۀ 220 هزار تومانی کالابرگ چیست؟

وزارت رفاه گفت: کسی که سبد کالایی 523 هزار تومانی را بخرد ما‌به‌التفاوت قیمت آن در سال 1402 که حدود 220 هزار تومان است از سوی دولت در قالب اعتبار شارژشده به حسابش تخصیص پیدا می‌کند.
اگر فرد همۀ این سبد را نخرد، به میزانی که از کالاهای این سبد خرید کرده اعتبارِ اضافه به حسابش تخصیص داده می‌شود.

چگونه از کالابرگ الکترونیکی استفاده کنیم؟

 


نورنیوز
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی