شناسه خبر : 148007
تاریخ انتشار : 1402/05/30 17:00
امیرعبداللهیان: تبادل زندانیان زن بین ایران و مالزی/ عبدالقادر: سفرم به ایران گامی مثبت برای تقویت همکاری‌هاست

در نشست خبری وزرای خارجه ایران و مالزی اعلام شد؛

امیرعبداللهیان: تبادل زندانیان زن بین ایران و مالزی/ عبدالقادر: سفرم به ایران گامی مثبت برای تقویت همکاری‌هاست

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که به زودی تبادل زندانیان زن بین ایران و مالزی انجام می‌شود.

نورنیوز - گروه سیاست خارجی: «حسین امیرعبداللهیان» بعد از ظهر امروز در نشست مطبوعاتی مشترک با همتای مالزیایی خود در تهران با بیان اینکه گفتگوهای مهم و سودمندی با وزیر خارجه مالزی در ارتباط با مسائل دو جانبه و جهان اسلام و همچنین تحولات منطقه داشتیم، ادامه داد: با توجه به جایگاه مالزی در جهان اسلام در مورد تحولات جهان اسلام رایزنی‌های مهم و ارزشمندی داشتیم.

او با بیان اینکه از سال ۲۰۱۷ تا کنون نشست کمیته مشترک اقتصادی ایران و مالزی برگزار نشده است، گفت: در جریان این سفر توافق کردیم که به زودی کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور برگزار شود و این یکی از دستاوردهای سفر اخیر وزیر خارجه مالزی به تهران است.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با اشاره به همکاری‌های ایران و مالزی در حوزه آموزش عالی و حضور دانشجویان ایرانی در مالزی گفت: قرار است ماه آینده وزیر آموزش عالی مالزی به ایران سفر کند.

امیرعبداللهیان همچنین با اشاره به اهمیت دیپلماسی سران دو کشور ادامه داد: نخست وزیر مالزی از آقای رئیسی برای سفر به این کشور دعوت به عمل آورده است و آقای رئیسی هم از نخست وزیر مالزی برای سفر به تهران دعوت کرده است و با توجه به دعوت صورت گرفته ما در حال تنظیم زمان مناسب برای دیدار روسای دو کشور هستیم و در همین چارچوب بر آماده سازی اسناد جهت امضاء در جریان دیدار روسای دو کشور اتفاق نظر داریم و در این ارتباط دو کشور فعالیت و همکاری خواهند داشت.

این دیپلمات عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران همچنین با بیان اینکه از دیگر زمینه‌های همکاری ایران و مالزی همکاری‌های علمی، دانشگاهی و فرهنگی است، تصریح کرد: در همین چارچوب صبح امروز وزیر خارجه مالزی در مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در جمع تعدادی از فرهیختگان و اندیشمندان ایرانی سخنرانی کرد.

امیرعبداللهیان همچنین با بیان اینکه دو کشور توافق دارند که همکاری‌های خود در حوزه ورزشی را گسترش دهند و مسابقات رفت و برگشت دوستانه‌ای بین تیم‌های ورزشی دو کشور در حوزه‌های مختلف ورزشی انجام شود در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: همانطور که می‌دانید مالزی در حوزه بازار حلال از ظرفیت بالایی برخوردار است و ایران دارای تولیدات حلال با کیفیت بالایی است. در همین چهرچوب اتفاق نظر داریم که در این زمینه دو کشور همکاری بیشتری داشته باشند و قرار است در همین راستا سندی بین سازمان استاندارد ایران و کشور مالزی در آینده به امضا برسد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه در جریان رایزنی‌های امروز در ارتباط با مسائل کنسولی نیز گفت‌وگو کردیم، گفت: در بخش کنسولی توافق کردیم که بحث استرداد مجرمین و تبادل زندانیان بین دو کشور شتاب بیشتری پیدا کند و در همین چارچوب در گام اول قرار است تبادل زندانیان زن بین ایران و مالزی در آینده نزدیک انجام شود.

امیرعبداللهیان ایران با بیان اینکه در دیدار امروز با وزیر خارجه مالزی در ارتباط با جنگ اوکراین، تحولات در افغانستان، وضعیت سوریه و مسئله فلسطین گفتگو کردیم، خاطرنشان کرد: ما معتقدیم که منطقه غرب آسیا صفحه جدید از روابط را در حال تجربه کردن است و رهبران منطقه به امنیت درون زا تاکید بیشتری دارند.

او با بیان اینکه رژیم صهیونیستی تنها کنشگر غاصب و تجاوزگر در منطقه غرب آسیا است، گفت: امیدواریم با بصیرت دولت‌ها و ملت‌های منطقه و حمایت جهان اسلام بتوانیم حمایت نیرومندتری از ملت فلسطین و مقاومت فلسطین به عمل آوریم.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه تصریح کرد: دیدگاه‌های ایران و مالزی در بحث مبارزه با تروریسم، حمایت از آرمان فلسطین و افزایش همکاری‌ها بین کشورهای جهان اسلام مشترک است و ما در این زمینه با یکدیگر رایزنی‌های سازنده‌ای داریم.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه در این دیدار هتک حرمت مجدد قرآن و ادیان الهی قویا محکوم شد، گفت: ما به پلیس دانمارک و سوئد هشدار می‌دهیم که جهان اسلام تداوم هتک حرمت قرآن را تحمل نخواهد کرد. کشورهای دانمارک و سوئد با توجه به این روند باید نگرانی جدی در ارتباط با رشد و توسعه افراطی گری و خشونت و تروریسم در اروپا داشته باشند و بدانند که بر اساس نشست اخیر وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی ایده تحریم کالاهای سوئدی و دانمارکی در جهان اسلام مطرح شده و این مسئله توسط وزیران خارجه کشورهای اسلامی پیگیری می‌شود و مناسب است که کشورهای سوئد و دانمارک تا دیر نشده نسبت به این رویه نادرست تجدید نظر کنند.


«زمبری عبدالقادر» وزیر خارجه مالزی نیز در این نشست گفت : سفر اول من به تهران گام مثبتی از سوی مالزی در جهت تقویت مناسبات و نشانگر آمادگی مالزی برای تقویت همکاری ها با کشور ایران است.

این دیپلمات عالی رتبه مالزی با بیان این که  این سفر  همچنین نشان‌دهنده تعهد دولت مالزی در جهت تقویت مناسبات با تمامی کشورهای مسلمان از جمله ایران است، گفت: در  نشست امروز با آقای امیرعبداللهیان در خصوص پیشرفت و پیشبرد روابط دوجانبه و یافتن ظرفیت‌ها برای گسترش همکاری‌های دو کشور در حوزه‌هایی همچون تجارت، گردشگری و آموزش گفتگو کردیم، همچنین در خصوص مسائل منطقه از جمله تحولات فلسطین، اسلام هراسی و مسائل پیش روی جهان اسلام و عرصه بین‌الملل رایزنی کردیم .

وزیر خارجه مالزی همچنین در پایان سخنان کوتاه خود در این نشست خبری گفت: منتظر میزبانی از آقای امیرعبداللهیان در مالزی در اولین فرصت ممکن با هدف تداوم همکاری‌ها و ادامه رایزنی‌ها بین مقامات دو کشور هستم.


نورنیوز
اخبار مرتبطنظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی