شناسه خبر : 137551
تاریخ انتشار : 1401/12/28 10:31
پرتماشاگرترین نمایش‌های تئاتر در سال 1401 اعلام شد

پرتماشاگرترین نمایش‌های تئاتر در سال 1401 اعلام شد

تئاترشهر در یک گزارش مشروح، اطلاعات آماری مربوط به آثار نمایشی به صحنه رفته در این مجموعه به تفکیک تالار‌های نمایشی در سال 1401 را اعلام کرد.

نورنیوز - گروه فرهنگ و جامعه: روابط عمومی تئاترشهر در یک گزارش مشروح، اطلاعات آماری مربوط ۴۶ اثر نمایشی به صحنه رفته در این مجموعه در سال ۱۴۰۱ را به تفکیک تالار‌های نمایشی اعلام کرد.

این اطلاعات آماری شامل کل نمایش‌های اجرا شده  است که به شرح ذیل اعلام می‌شود:

تالار اصلی:

در سال ۱۴۰۱ نمایش‌های «دکترنون» به کارگردانی هادی مرزبان از ۷ فروردین تا ۲۳ اردیبهشت، «پروین» به کارگردانی حسین کیانی از ۸ خرداد تا ۱۴ تیر، «شکوفه‌های گیلاس» به کارگردانی سید محمد مساوات از ۳۰ تیر تا ۲۸ مرداد ماه، «پدر» به کارگردانی آروند دشت آرای از ۸ شهریور تا ۲۹ شهریور (نیمه تمام)، «هتل ریتاج» به کارگردانی حمید حراء از ۲۵ آذر تا ۸ دی در تالار اصلی تئاتر شهر روی صحنه رفتند.

از این ۵ نمایش با در نظر گرفتن ۵۷۹ نفری تالار اصلی، تعداد اجرا‌ها، ارائه بلیت مهمان، نیم بها و تمام بها ۳۹ هزار و ۲۴۷ تماشاگر دیدن کردند. این در حالی است که رقمی معادل ۳ میلیارد و ۳۴۱ میلیون و ۶۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان هم فروش کلی این نمایش‌ها بوده است.

بر اساس این آمار نمایش «شکوفه‌های گیلاس» به کارگردانی سید محمد مساوات با ۲۱ اجرا، ۹ هزار و ۶۰۷ تماشاگر، میزان فروش یک میلیارد و ۳۷ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان به عنوان پرفروش‌ترین و پرتماشاگرترین نمایش تالار اصلی در سال ۱۴۰۱ معرفی می‌شود.

تالار چهار سو:

نمایش‌های «هملت پشتکوهی» به کارگردانی ابراهیم پشتکوهی از ۱۴ فروردین تا ۲۳ اردیبهشت، «اسب‌های انباری» به کارگردانی رضا کرمی زاده از اول خرداد تا ۱۰ تیر، «آلنده نازنین» به کارگردانی محمد برهمنی از ۱۷ تیر تا ۸ شهریور، «سگ‌ها و استخوان‌های مادرم» به کارگردانی مژگان خالقی از ۱۳ تا ۲۹ شهریور، «شفیره» به کارگردانی مهدی شاه پیری از ۱۴ تا ۲۹ شهریور (نیمه تمام)، «فرزند یک خنیاگرم» به کارگردانی شکرخداگودرزی از ۴ آبان تا ۱۱ آذر، «بهرام به روایت هفت پیکر» به کارگردانی حامد شیخی از ۲۸ آذر تا ۲۸ دی، «خانه بردنارداآلبا» به کارگردانی آرش امیری از ۱ دی تا ۲۸ دی، «در و گبر و یک قرص نان» به کارگردانی داود فتحعلی بیگی از ۳۰ بهمن تا ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ در تالار چهارسو روی صحنه رفتند.

بر اساس آمار احصا شده در چارچوب اجرا‌های نمایشی تالار چهارسو با ظرفیت ۱۳۲ نفر، در سال ۱۴۰۱ نزدیک به ۱۵ هزار مخاطب از ۹ نمایش به صحنه رفته در این تالار دیدن کردند. این نمایش‌ها با احتساب تعداد اجرا‌ها، ارائه بلیت مهمان، نیم بها و تمام بها مجموعا ۹۶۱ میلیون و ۸۵۶ هزار تومان فروش و ۱۵ هزار تماشاگر داشته اند.

در این چارچوب نمایش «آلنده نازنین» به کارگردانی محمد برهمنی با ۴۷ اجرا، ۶ هزار و ۳۲ تماشاگر و فروشی معادل ۴۴۴ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان به عنوان پرمخاطب‌ترین و پرفروش‌ترین نمایش این تالار معرفی می‌شود.

تالار قشقایی:

در سال ۱۴۰۱ نمایش‌های «خماری» به کارگردانی امین بهروزی از ۱۴ فروردین تا ۲۷ اردیبهشت، «بی چرا زندگان» به کارگردانی الهام شعبانی از ۲ خرداد تا ۲۰ تیر، «تب» به کارگردانی رویا کاکاخانی از ۲۴ تیر تا ۲۹ شهریور، «بازی بزرگ» به کارگردانی زهره بهروزی نیا از ۳۰ مرداد تا ۱۳ شهریور (نیمه تمام)، «سفید» به کارگردانی صادق برقعی از ۲۰ تا ۲۹ شهریور، «پاره‌هایی از چند زندگی» به کارگردانی شیوا دیناروند از ۱ تا ۱۲ آبان، «فقط یه دقیقه طول میکشه» به کارگردانی سید علی تدین صدوقی از ۱۶ آبان تا ۳۰ آذر، «پرواز با بال‌های سوخته» به کارگردانی محمد ستوده از ۱۲ تا ۱۶ دی، «عقاب» به کارگردانی ناصر آویژه از ۸ تا ۲۸ دی، «کوکوی کبوتران حرم – نمایشنامه خوانی» به کارگردانی مهرزاد جعفری روز‌های ۲۲ و ۲۳ دی، «آلاء» به کارگردانی محمد کاظم تبار از ۲۳ بهمن تا ۱۹ اسفند و «مَرد» به کارگردانی حسین احمدخانی از ۲۱ بهمن تا ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ در تالار ۹۶ نفری قشقایی روی صحنه رفتند.

براساس آمار به دست آمده تعداد کلی تماشاگران این تالار از مجموع ۱۲ اثر نمایشی با در نظر گرفتن ۱۲ هزار و ۲۵ تماشاگر، رقمی معادل ۵۶۴ میلیون و ۶۴۵ هزار تومان فروش کلی آثار بوده است.

نمایش «بی چرا زندگان» به کارگردانی الهام شعبانی با میزان فروش ۱۲۹ میلیون و ۶۲۴ هزار تومان و ۲ هزار ۹۵۴ تماشاگر در مجموع ۳۷ اجرا به عنوان پرتماشاگرترین و پرفروش‌ترین تئاتر تالار قشقایی در سال ۱۴۰۱ معرفی می‌شود.

تالار سایه:

«بی خوابی» به کارگردانی سعید هاشمی پور از ۲۸ بهمن ۱۴۰۰ تا ۱۹ فروردین ۱۴۰۱ (باقی مانده از سال ۱۴۰۰)، «فریاد خاموش» به کارگردانی هادی عطایی از ۲۳ فروردین تا ۲۳ اردیبهشت، «بهشت حکیم الله» به کارگردانی ویدا موسوی از ۱ تا ۳۰ خرداد، نمایش «یه روز دیگه» به کارگردانی نادیا فرجی از ۲ تیر تا ۴ مرداد (فصل اول اجرای این اثر نمایشی از از ۸ خرداد تا ۱ تیر در کارگاه نمایش روی صحنه رفت)، «الکترا» به کارگردانی فرزاد امینی از ۷ تا ۲۳ مرداد، «تا اون» به کارگردانی هادی حوری از ۲۸ مرداد تا ۲۹ شهریور، «شراره» به کارگردانی محمد مهدی خاتمی از ۵ آبان تا ۲۹ آذر، «کِه» به کارگردانی بهمن گودرزی از ۱۹ تا ۲۸ دی، «نذر عباس» به کارگردانی محمد یزدی از ۸ تا ۱۶ دی، «همه چیز می‌گذرد تو نمی‌گذری» به کارگردانی غلامرضا عربی از ۲۰ بهمن تا ۲۲ اسفند، «قویتر» به کارگردانی جواد تولمی از ۱۹ بهمن تا ۱۹ اسفند نیز عنوان نمایش‌هایی بودند که طی سال ۱۴۰۱ در تالار سایه تئاتر شهر با ظرفیت ۷۲ نفر میزبان علاقه‌مندان تئاتر بودند.

با در نظر گرفتن تعداد اجرا‌ها، ارائه بلیت مهمان، نیم بها و تمام بها مجموعا ۱۰ هزار و ۳۱۵ تماشاگر از ۱۲ نمایش به صحنه رفته در تالار سایه طی سال ۱۴۰۱ دیدن کردند. ضمن اینکه فروش کلی این آثار نمایشی ۳۸۱ میلیون و ۷۴۵ هزار تومان بوده است.

بر همین اساس نمایش «تا اون» به کارگردانی هادی حوری در مجموع ۲۶ اجرا با ۱ هزار و ۶۲۸ تماشاگر و ۱۰۸ میلیون و ۴۷۲ هزار تومان پرتماشاگرترین و پرفروش‌ترین نمایش تالار سایه در سال ۱۴۰۱ معرفی می‌شود.

کارگاه نمایش:

در سال ۱۴۰۱ نمایش‌های «مجلس شبیه خوانی نسوان» به کارگردانی نسیم مقدم و ارغوان راستی از ۲۲ تیر تا ۷ مرداد، «یه روز دیگه» به کارگردانی نادیا فرجی از ۸ خرداد تا ۱ تیر (این نمایش از روز دوم تیرماه تا هفتم مرداد ماه فصل دوم اجرا‌های خود را در تالار سایه پیش روی مخاطبان قرار داد) «پیرننا» به کارگردانی اکبرقهرمانی از ۲۰ تا ۳۰ دی، «تجربه‌های اخیر» به کارگردانی حسین کشفی اصل از ۱۱ اردیبهشت تا ۲ خرداد، «تملیخا» به کارگردانی بابک پرهام از ۹ تا ۲۸ دی، «جانور» به کارگردانی کیانوش ایازی از ۲۱ مرداد تا ۲۴ شهریور، «رستم و سهراب» به کارگردانی رضا حسن خانی از ۲۰ آذر تا ۱۶ دی، «جایی میان ابرها» به کارگردانی افشین قاسمی از ۲۰ تا ۲۵ بهمن، «هایکوی پاروزن یکدست» به کارگردانی ماندانا عبقری از ۲۷ بهمن تا ۲۲ اسفند در کارگاه نمایش مجموعه تئاتر شهر با ظرفیت ۲۶ نفر پذیرای دوستداران تئاتر بودند.

از ۸ نمایش به صحنه رفته در کارگاه نمایش طی سال جاری ۳ هزار و ۸۹۸ تماشاگر دیدن کردند. این در حالی است که فروش کلی نمایش‌ها در کارگاه نمایش مجموعه تئاتر شهر رقمی ۱۴۵ میلیون و ۳۴۴ هزار تومان بوده است.

بر اساس امار نمایش «جانور» به کارگردانی کیانوش ایازی با ۲۹ اجرا، ۸۱۸ تماشاگر و فروش ۳۹ میلیون و ۵۵۰ هزار تومانی به عنوان پرتماشاگرترین و پرفروش‌ترین تئاتر کارگاه نمایش در سال ۱۴۰۱ معرفی می‌شود.

این گزارش می‌افزاید در سال ۱۴۰۱ آماری بالغ بر ۸۰ هزار و ۴۸۵ تماشاگر از نمایش‌های به صحنه رفته در تالار‌های اصلی، چهارسو، سایه، قشقایی و کارگاه نمایش مجموعه تئاتر شهر دیدن کردند.

براساس آمار فروش نمایش‌های به صحنه رفته در این تالار‌ها نیز، میزان فروش کلی تمامی این نمایش‌ها در سال ۱۴۰۱ هم رقمی معادل ۵ میلیارد و ۳۹۵ میلیون و ۲۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است.

این آمار بدون در نظر گرفتن تعداد تماشاگران مراجعه کننده به مجموعه تئاترشهر در ایام برگزاری جشنواره بین المللی تئاتر فجر و سایر فعالیت‌های فوق برنامه ارائه شده است.


نورنیوز
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی