شناسه خبر : 136496
تاریخ انتشار : 1401/12/27 08:28
تداوم اعتراضات مردم در فرانسه؛ ده‌ها دانشگاه به اشغال دانشجویان درآمدند

تداوم اعتراضات مردم در فرانسه؛ ده‌ها دانشگاه به اشغال دانشجویان درآمدند

اعتراضات مردم در فرانسه مقابل مجلس ملی این کشور برگزار شد؛ زیرا در همین ساختمان بود که دولت اعلام کرد تصمیم گرفته اصلاحات مدنظر خود در قوانین بازنشستگی را بدون رای گیری در پارلمان، قانونی کند.

نورنیوز - گرو بین‌الملل: حدود ۲۵۰۰ معترض شامگاه جمعه بار دیگر در میدان کنکورد شهر پاریس گرد هم آمدند تا مانند روز قبل، مقابل ساختمان مجلس ملی این کشور علیه اصلاحات مدنظر دولت برای تغییر قانون بازنشستگی دست به اعتراض بزنند.

در طول روز نیز پایتخت فرانسه صحنه برگزاری اعتراضات دانشجویی و دانش‌آموزی متعددی بود و قبل از برگزاری تجمع میدان کنکورد، حدود ۲۰۰ نفر عمدتا جوانان، در مقابل اداره پلیس منطقه یک پاریس تجمع کردند؛ جایی که دو دانشجوی دستگیر شدۀ بامداد جمعه در بازداشت بودند.

گفته اتحادیه دانشجویی «آلترناتیو» که در خط مقدم این جنبش قرار دارد، ده‌ها دانشگاه در سراسر این کشور یا به اشغال دانشجویان معترض درآمده و یا فعالیت در آنها متوقف شده است.

بامداد جمعه تجمعی نیز مقابل دانشگاه پاریس ۱ برگزار شد و مقامات دانشگاه به دلیل نگرانی‌های امنیتی ترجیح دادند فعالیت‌های اداری آن را متوقف کنند. 

دانشجویان که گفته می‌شود تعدادشان بین ۱۵۰ تا ۴۰۰ نفر بوده، سعی در سازماندهی یک تظاهرات گسترده‌تر داشتند اما حرکت آنها به سرعت توسط نیروهای پلیس سرکوب شد؛ چند دبیرستان هم روز جمعه در پاریس بسته شدند

پیش از این در روز پنج‌شنبه، بیش از ۱۶۰۰ جوان از دانشگاه سوربن راهپیمایی کردند و سپس به جمع تظاهرکنندگان در میدان کنکورد پیوستند. 

این تجمعات مقابل مجلس ملی برگزار می‌شود؛ زیرا در همین ساختمان بود که دولت اعلام کرد تصمیم گرفته اصلاحات مدنظر خود در قوانین بازنشستگی را بدون رای گیری در پارلمان، قانونی کند. قانونی که یکی از مفاد آن افزایش سن بازنشستگی از ۶۲ سال به ۶۴ سال است.


نورنیوز
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی