شناسه خبر : 136315
تاریخ انتشار : 1401/12/22 14:30
ظرفیت‌های مورد نیاز برای توسعه تجارت ایران و بلاروس ایجاد شده است

ظرفیت‌های مورد نیاز برای توسعه تجارت ایران و بلاروس ایجاد شده است

وزیر صمت در دیدار با وزیر صنایع جمهوری بلاروس گفت: ظرفیت‌های مورد نیاز جهت توسعه تجارت میان ایران و بلاروس ایجاد شده است.

نورنیوز - گروه اقتصاد: «سیدرضا فاطمی‌امین» وزیر صمت ایران ظهر امروز یکشنبه و در محل این وزارتخانه، با «الکساندر راگوژنیک» وزیر صنایع جمهوری بلاروس و هیات همراه آن، دیدار و گفتگو کرد.

در این نشست که «سیدمحمد موسوی» معاون صنایع ماشین‌‌‌آلات و تجهیزات، «علیرضا پیمان‌پاک» رئیس و «رحمت‌الله خرمالی» مدیرکل آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت ایران و برخی از مقامات شرکت‌های تولیدی هم در آن حضور داشتند، وزیر صمت ایران ابراز امیدواری کرد که این سفر زمینه‌ساز گسترش روابط تجاری و اقتصادی میان دو کشور شود.

راگوژنیک وزیر صنایع جمهوری بلاروس هم با تشکر از وزیر صمت ایران به دلیل برپایی این نشست و بیان این موضوع که بلاروس توجه خاصی به گسترش روابط تجاری خود با ایران دارد، افزود: در روزهایی که هر دو کشور مورد تحریم‌های سنگین و ظالمانه قرار گرفته‌اند، باید تلاش مضاعفی انجام دهیم تا با شکست دادن تحریم‌ها، اعلام کنیم ‌که کشورهای دیگر نمی‌توانند به کشورهای دوست، صدمه بزنند.

فاطمی‌امین هم با اشاره به همکاری صندوق ضمانت صادرات ایران با همتای بلاروس خود و توافق بانک‌های بلاروس با یک بانک ایرانی و اتصال آنها به سامانه سپام جهت امکان انتقال پول و LC (اعتبار اسنادی)، تاکید کرد: ظرفیت‌های مورد نیاز جهت توسعه تجارت میان دو کشور ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه قرار است توافق‌نامه‌ای در خصوص امکان تهاتر بین دو کشور امضا شود، خاطرنشان کرد: با الحاق کامل ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا (کمتر از یکسال دیگر)، ۸۰ درصد تعرفه‌ها بین دو کشور صفر می‌شود.

در ادامه وزیر صنایع جمهوری بلاروس با بیان اینکه با پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا، بسیاری از مسائل موجود در حوزه حمل و نقل برطرف می‌شود، تاکید کرد: هدف‌مان این است که محصولات ایرانی در بازار بلاروس و محصولات بلاروس در بازار ایران رونق پیدا کند.

راگوژنیک با ابراز خوشحالی از اینکه ایران در حال توسعه است، اعلام کرد که بعد از چند سال به ایران آمده و پیشرفت‌های بسیاری را در بحث حمل و نقل و موضوعات دیگر را مشاهده کرده است.

در بخش دیگری از این نشست، فاطمی‌امین با بیان اینکه برای افزایش تبادلات تجاری و اقتصادی دو کشور ۴ زیر ساخت لازم است که ۳ زیر ساخت لازم فراهم شده و یک زیرساخت دیگر تا یک‌سال ایجاد می‌شود، اظهار کرد: زیر ساخت نخست، روابط مالی و بانکی است که به خوبی ایجاد شده، مورد دوم بحث حمل و نقل (حمل بار –خط هوایی) بوده که توافقات در خصوص آن نهایی شده است و مورد سوم شرکت‌های دو کشور همدیگر را پیدا کرده و با همدیگر همکاری کنند که این سه زیرساخت تاکنون به خوبی پیشرفته کرده است. مورد چهارم هم بحث تعرفه‌هاست که مذاکرات اولیه آن تمام شده و وارد مراحل نهایی شده است.

وی در ادامه از الکساندر راگوژنیک و تیم همراه درخواست کرد تا در نمایشگاه بزرگ توانمندی‌های صادراتی ایران که از ۷ تا ۱۰ می سال ۲۰۲۳ و در نمایشگاه بین‌المللی تهران و با حضور وزرا و هیات‌های تجاری بیش از ۵۰ کشور دنیا برگزار می‌شود، شرکت کنند که این مساله با استقبال ویژه وزیر صنایع جمهوری بلاروس همراه شد.


نورنیوز
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی