شناسه خبر : 136273
تاریخ انتشار : 1401/12/21 19:23
حجم تبادل برق ایران و پاکستان افزایش می‌یابد

حجم تبادل برق ایران و پاکستان افزایش می‌یابد

وزیر نیرو گفت: در چارچوب توافق جدید، حجم تبادل برق ایران و پاکستان به حدود 200 مگاوات ارتقا می‌یابد.

نورنیوز - گروه اقتصاد: علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو در حاشیه دیدار با خرم دستگیر خان، وزیر انرژی پاکستان با اشاره به اشتراکات فرهنگی دو کشور گفت: در کنار ظرفیت‌های مشترک تمدنی و مذهبی، ایران و پاکستان از دیرباز و در طول اعصار مختلف دارای ریشه‌های فرهنگی مشترک فراوان از جمله زبان فارسی و شعرای مشترک به نامی، چون علامه اقبال لاهوری برخوردار هستند که موجب برقراری و توسعه روابط مثبت شده است.

وی در ادامه با اشاره به تاکید دولت سیزدهم مبنی بر تعمیق و توسعه روابط ایران با کشور‌های همسایه، افزود: در زمینه روابط اقتصادی نیز همکاری‌های خوبی بین دو کشور برقرار است، به طوری‌که امروز حجم مبادلات اقتصادی ایران و پاکستان در سال برابر با ۲ میلیارد دلار است.

این مقام مسئول با اشاره به انجام عملیات طراحی و اجرایی خط انتقال برق ایران به پاکستان در کمتر از یک سال، تصریح کرد: آزمایش و تست‌های لازم در این زمینه انجام شد و این خط هم‌اکنون برق‌دار است؛ امروز درخصوص نحوه تجارت و مبادلات برق دو طرف با حضور وزیر انرژی کشور پاکستان و تیم‌های فنی و تجاری مذاکرات خوبی انجام شد.

محرابیان ضمن ابراز امیدواری به برقراری توافق دو کشور برای تبادل برق، اظهار کرد: در چارچوب توافق جدید، حجم تبادل برق ایران و پاکستان به حدود ۲۰۰ مگاوات ارتقا می‌یابد که این امر گامی بلند برای توسعه روابط محسوب می‌شود و امید است به موجب آن شاهد پایدارسازی تبادل برق بین دو کشور باشیم.

در ادامه خرم دستگیر خان، وزیر انرژی پاکستان با اشاره به سفر پیشین خود به ایران گفت: در این سفر پیشبرد توافقات قبلی در خصوص مبادلات برق بین دو کشور ایران و پاکستان از طریق خط انتقال برق پیگیری و تلاش شد تا توافقات نهایی حاصل شود.

وزیر انرژی پاکستان با تاکید بر ضرورت توسعه و تعمیق روابط دو کشور ایران و پاکستان افزود: امید است با حصول توافق نهایی ذیل تشکیل جلسات تیم‌های فنی و تجاری، شاهد توسعه و گسترش تبادلات برق بین دو کشور باشیم. روابط دو ملت فراتر از رویداد‌های منطقه‌ای و بین المللی است و هر دو کشور دارای مشترکات قوی فرهنگی، تاریخی و جغرافیایی هستند.


نورنیوز
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی