آگهی تبلیغاتی

شناسه خبر : 120142
تاریخ انتشار :
تجارت نفتی دو سر سود انگلیس در جنگ اوکراین

تجارت نفتی دو سر سود انگلیس در جنگ اوکراین

استراتژی دولتمردان لندنی آن است که در انتظار شرایط عادی بعد از جنگ اوکراین بمانند و نگران سرمایه و سودشان در صنعت نفت روسیه نباشند و در این میان در تراز دریافت سود از نفت روسیه و پرداخت کمک مالی به کی‌یف همچنان منتفع باشند.

نورنیوز - گروه اقتصاد: یکی از مشاوران ارشد رئیس‌جمهور اوکراین هشدار داده است که بریتیش پترولیوم به دلیل سرمایه‌گذاری‌های خود در روسیه همچنان سود کلانی را از شرکت نفتی روسنفت دریافت می‌کند.

اولگ اوستنکو در این باره اظهار کرد که بریتیش پترولیوم به تازگی صدها میلیون پوند از سود سهام خود در غول انرژی روسیه، روسنفت، را دریافت کرده است.

هر چند بریتیش پترولیوم بارها اظهارات از این دست مقامات اوکراینی را تکذیب کرده است و مدعی است که از زمان آغاز جنگ اوکراین قصد دارد سهام خود در روسنفت را بفروشد اما در عمل چنین کاری را انجام نداده است و تا کنون سود حاصل از تجارت در صنعت نفت روسیه به حساب این شرکت انگلیسی واریز شده است.

طبق آمار رسمی، بریتیش پترولیوم حدود 20 درصد از سهام روسنفت را در اختیار دارد و با وجود آنکه اعلام کرده دو کرسی خود در هیئت مدیره شرکت نفتی روسیه را رها و ارزش سرمایه‌گذاریش را از حساب‌های خود حذف کرده است اما از آنجا که این ادعاهای عملاً در قراردادهای بین‌المللی نفتی جایگاه حقوقی و مالی ندارد و مقررات در تراکنش‌های مالی به صورت خودکار لحاظ می‌شود، می‌توان مطمئن بود این شرکت انگلیسی در موعد مقرر سود خود از بازار نفت روسیه را تا کنون دریافت کرده است.

برای مثال ماه گذشته، روسنفت اعلام کرد بابت 9 ماهه اول سال سود 216 میلیارد روبل (2.9 میلیارد پوند) به سرمایه‌گذاران خود خواهد پرداخت که سهم بریتیش پترولیوم از این سود 580 میلیون پوند است و جالب اینکه تا کنون یک سوم این مبلغ را لندن در قالب کمک مالی مستقیم در اختیار اوکراین قرار داده است.

از سوی دیگر ۹۵ درصد از بیمه اموال و غرامت تمام نفتکش‌ها توسط شرکت‌هایی از انگلیس و تا حدودی اتحادیه اروپا انجام می‌شود که در این بخش نیز نه تنها بریتیش پترولیوم بلکه سایر شرکت‌های بیمه‌ای و حمل‌ونقلی انگلیس نیز سود سرشاری را از نوسانات حاصل از تنش‌های بازار جهانی نفت دریافت می‌کنند.

آنچه مسلم است علیرغم ادعاهای انگلیس، استراتژی دولتمردان لندنی آن است در انتظار شرایط عادی بعد از جنگ اوکراین بمانند و نگران سرمایه و سودشان در صنعت نفت روسیه نباشند و در این میان در تراز دریافت سود از بازار نفت روسیه و پرداخت کمک مالی به کی‌یف همچنان منتفع باشند.


نورنیوز
اخبار مرتبط
سرمای هوا و زمین‌گیر شدن پهپادهای خیالی!
نورنیوز بررسی کرد؛

سرمای هوا و زمین‌گیر شدن پهپادهای خیالی!

تجزیه و تحلیل رفتار و گفتار مقامات غربی و اوکراینی قبل و پس از انتشار خبر غیرواقعی واگذاری پهپادهای ایرانی به روسیه نشان می‌دهد که هدف طراحان این ...

دروغ انگلیسی‌ها به اروپا درباره تحریم روسیه
نور ویدئو؛

دروغ انگلیسی‌ها به اروپا درباره تحریم روسیه

استراتژی دولتمردان لندنی آن است که در انتظار شرایط عادی بعد از جنگ اوکراین بمانند و نگران سرمایه و سودشان در صنعت نفت روسیه نباشند و در این میان در ...

راکتورهای هسته‌ای فرسوده اروپا و مسئولیت بر زمین مانده آژانس
نورنیوز بررسی کرد؛

راکتورهای هسته‌ای فرسوده اروپا و مسئولیت بر زمین مانده آژانس

بحران انرژی و سرمای زودرس و پایدار در کشورهای اروپایی در کنار نقش سوداگرانه آمریکا که قول حمایت از اروپا را در قبال عدم خرید نفت و گاز روسیه داده ...

خروج بریتیش پترولیوم از یک میدان نفتی عراق

خروج بریتیش پترولیوم از یک میدان نفتی عراق

عراق تصمیم بریتیش پترولیوم برای خروج از میدان نفتی بزرگ رمیله را تایید و اعلام کرد شرکت جدید بصره انرژی جایگزین این شرکت انگلیسی خواهد شد.

نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
آگهی تبلیغاتی