آگهی تبلیغاتی

شناسه خبر : 118672
تاریخ انتشار :
جوان عربستانی گفت: «ایرانی گو تو هوم»!
گزارش خبرنگاران اعزامی «نورنیوز» از متن و حاشیه جام جهانی؛ روز سوم

جوان عربستانی گفت: «ایرانی گو تو هوم»!

پیروزی عربستان و باخت ایران ربطی به هم ندارد ولی در خیابان نزدیک به ورزشگاه خلیفه وقتی وارد مترو می‌شدم و پیراهن تیم ملی فوتبال ایران تنم بود. یک طرفدار جوان عربستانی از کنارم رد شد و سریع گفت: «ایرانی گو تو هوم»...

نورنیوز ـ گروه ورزشی/ قطر: در حالی که روز دوم جام‌جهانی روز تلخ ایران بود. روز سوم روز شگفتی یکی دیگر از کشورهای آسیایی حاضر در جام جهانی قطر بود. عربستان در ورزشگاه لوسیل قطر با دو گل بر آرژانتین و ستاره‌هایش پیروز شد. عربستانی که در جام جهانی ۲۰۰۲ مثل ایران در یک بازی پر گل هشت بار در برابر آلمان دروازه‌اش باز شد، دیروز آرژانتین را با دو گل شکست داد.

فیفا پیروزی عربستان بر آرژانتین را یکی از «بزرگترین شوک‌های تاریخ جام جهانی» ‌دانست. اهمیت پیروزی عربستان در برابر آرژانتین بیشتر از این جهت مورد توجه قرار گرفت که این کشور توانست با کسب نتیجه‌ای دور از انتظار یکی از مدعیان اصلی قهرمانی در جام جهانی قطر را شکست بدهد.

بعد از پیروزی‌ عربستان، خیابان‌های دوحه غرق در شادی طرفداران این کشور شد. کاروان‌های موتوری و خودرویی با حمل پرچم‌های سبز در جای جای شهر کوچک دوحه، شادی پیروزی تیم عربستان را به صورت مویرگی در پایتخت قطر پخش کردند.

 چراغ‌های برج‌های جابر در نزدیکی ورزشگاه لوسیل هم به رنگ سبز در آمدند که نشان دهنده شعف عربی از این پیروزی بود. واقعا می‌توان گفت عربستانی‌ها روی هوا بودند!

این پیروزی باعث خوشحالی مردم در بسیاری از کشورهای عربی شد. در قطر، بحرین، مصر، مغرب، مراکش و خیلی کشورهای دیگر مردم به خیابان آمدند یا واکنش مثبت داشتند. یکی از طرفداران عربستان می‌گفت «این شادی سعودی‌ها نیست، بلکه شادی همه ملت‌های عرب است.»

حتی شیخ تمیم امیر قطر هم سعی کرده بود از این فرصت برای تنظیم روابط سیاسی خود با ریاض بهره‌برداری کند، چنانچه ویدئوهایی از حضور او با پرچم عربستان بر دوشش در حین برگزاری مسابقه منتشر شد.

پادشاه عربستان بعد از این بازی، برای شادی بیشتر یک روز را تعطیل اعلام کرد. گفته می‌شود به هر یک از بازیکنان تیم ملی مبلغ  ۵ میلیون ریال سعودی به عنوان پاداش پیروزی پرداخته شده است.

بن سلمان قبل از بازی به بازیکنان گفته بود: «بازی کنید و بجنگید و به هیچ چیز فکر نکنید»

اما این همه ماجرا نبود. یک کاربر شیعه در پیامی طعنه‌آمیز در توئیتر نوشته بود «تیم ملی عربستان درخشید و مسی اسطوره را شکست داد. عربستان عبدالله الحویطی را در ۱۴ سالگی دستگیر کرد و امروز می‌خواهد او را بکشد.»

کاربری لبنانی هم در توئیتی نوشته بود: «من می‌خواستم به عربستان بابت پیروزی بر آرژانتین تبریک بگم اما خون شهدای اعدام در عربستان و خون فرزندان یمن و خون شهدای این روزهای ایران همه مانع شدند.»

کاربری عربستانی در جوابش گفته بود: «رژیم یک چیز است و تیم و مردم عربستان چیز دیگر. برادرم عرب‌ها و مسلمانان را تشویق کن و نگران نباش ما بین خود پل خواهیم زد. فراموش نکنید که یک دادگاه الهی در انتظار همه ماست.»

در این میان پیام تبریک دولت نجات ملی یمن که برای عربستان فرستاده بود هم حاشیه‌ساز شد. دولت نجات ملی، دولتی است که بخش کوچکی از یمن را در دست دارد و از تجاوز عربستان به یمن حمایت کرده است.

یکی از کاربران در این زمینه نوشته است: «عجیب است که مسئولان دولت نجات پیروزی تیم ملی عربستان را تبریک می‌گویند. اولاً مأموریت شما نیست. ثانیاً به احساسات مردم یمن احترام بگذارید. سوم اینکه چه زمانی ورزش و سیاست را از هم جدا کردید؟ هزار درود بر شهیدانی که به دست دشمن سعودی به شهادت رسیدند و آنچه را که لیاقتش را داشتند از خدا گرفتند.»

پیروزی عربستان و باخت ایران ربطی به هم ندارد ولی در خیابان نزدیک به ورزشگاه خلیفه وقتی وارد مترو می‌شدم و پیراهن تیم ملی فوتبال ایران تنم بود. یک طرفدار جوان عربستانی از کنارم رد شد و سریع گفت: «ایرانی گو تو هوم» با سرعت گذشت و نگذاشت جوابش را بدهم. اما می‌دانم روزی نوبت جواب دادن ایران به عربستان هم می‌رسد. 

فن فستیوال دوحه و جشن فوتبالی

در نزدیکی پارک البیدا در قلب دوحه، همزمان با جام‌جهانی جشنواره فیفا در حال برگزاری است، جشنواره‌ای ترکیبی که مهمترین کارکردش این است که تماشاگرانی که در استادیوم نمی‌روند در جایی بتوانند گرد هم بیایند و از طریق تلویزیون‌های بزرگ بازی را ببینند و همزمان شاهد اجرای موسیقی توسط هنرمندان جهانی و هنرمندان محلی باشند. 

همزمان یک فودکورت بزرگ از غذاهای محلی گرفته تا غذاهای بین‌المللی در آنجا برقرار است. فستیوالی که برای هواداران فیفا هر روز باز خواهد بود و برای همه رایگان است.

علاوه بر ایستگاه‌های بازی تعاملی و دیجیتالی فوتبال برای طرفداران در تمام سنین، فعالیت‌های حامی نوآر، نمایشگاه‌های اختصاصی فوتبال و فروشگاه رسمی فیفا با محصولات مجازی جام جهانی فوتبالی در آن برگزار می‌شود.

بعضی از تماشاگران فوتبال اصلاً به جام جهانی می‌آیند تا در این فن فست (اسم خلاصه) شرکت کنند و از کنار هم بودن لذت ببرند. خیلی از تماشاگران در همین فن فست دراز کشیده بودند و فوتبال تماشا می‌کردند.

حاشیه‌های ایران

هنوز خیلی‌ها در شوک باخت بزرگ تیم ملی هستند، ولی شاید ماجرای تلخ‌تر افراد محدودی باشند که برای این پیروزی انگلستان در ایران شادی کردند. حتی فیلمی منتشر شد که فردی با موتور در تهران با پرچم انگلستان شادی می‌کند.

این اتفاقات با سابقه صدساله جنگ و خیانت‌های انگلیس علیه ایران شاید برای خود انگلستان هم قابل هضم نباشد. هر چند سرمایه‌گذاری سنگین شبکه‌های انگلیسی باید یک جایی نتیجه بدهد. انگار سیل خبرهای دروغ نه برای همه ولی برای خیلی‌ها جواب داده است. 

یکی از طرفداران ایران می‌گفت وقتی سرود ملی خواندن بقیه تیم‌های ملی را می‌بینم غصه‌ام می‌شود که چرا برخی بازیکنان من سرود نمی‌خوانند.


نورنیوز
اخبار مرتبط
جدال کارلوس و یورگن و نمایشگاهی که نماد فرصت سوزی بود
گزارش خبرنگاران اعزامی «نورنیوز» از متن و حاشیه جام جهانی؛ روز هفتم

جدال کارلوس و یورگن و نمایشگاهی که نماد فرصت سوزی بود

روز هفتم مسابقات جام‌جهانی، برای ایران روز آرامی بود. اخبار حاشیه‌ای هم کمتر شده بود. در چنین فضایی اما یورگن کلینزمن یکی از اعضای کمیته مطالعات فنی ...

جام شگفتی‌ها و گمانه‌هایی که رنگ واقعیت می‌گیرند
گزارش خبرنگاران اعزامی «نورنیوز» از متن و حاشیه جام جهانی؛ روز ششم

جام شگفتی‌ها و گمانه‌هایی که رنگ واقعیت می‌گیرند

در صورت ورود وسائل ممنوع از سوی تماشاگران فقط تیم امنیتی فیفا اجازه برخورد دارد. این‌ها قوانینی است که مثل هر جای دنیا در قطر هم در حال اجراست. به ...

ماجرای تشویق شبانه‌ تیم ملی و پرچم  دیدنی خوزستانی‌ها+ فیلم
گزارش خبرنگاران اعزامی «نورنیوز» از متن و حاشیه جام جهانی؛ روز پنجم

ماجرای تشویق شبانه‌ تیم ملی و پرچم دیدنی خوزستانی‌ها+ فیلم

امروز جمعه، بازی دوم ایران برگزار می‌شود. این بازی برای ایران حکم مرگ و زندگی را دارد. بعد از تعیین نتیجه این بازی یا باید به عنوان اولین تیم با ...

از تشویق‌های پرشور ایرانیان تا مجادله خبرنگار رژیم صهیونیستی با یک فلسطینی
گزارش خبرنگاران اعزامی «نورنیوز» از متن و حاشیه جام جهانی؛ روز چهارم

از تشویق‌های پرشور ایرانیان تا مجادله خبرنگار رژیم صهیونیستی با یک فلسطینی

تماشاچیان ایران مثل تماشاگران تونس و مکزیک تشویقشان با طبل و بوق و سر و صدا همراه است که انصافا روحیه‌بخش است. هواداران پر سر و صدای تیم ملی ایران را ...

ماجرای بی‌شرف‌های استادیوم خلیفه+ فیلم
گزارش خبرنگاران اعزامی «نورنیوز» از متن و حاشیه جام جهانی؛ روز دوم

ماجرای بی‌شرف‌های استادیوم خلیفه+ فیلم

جام‌جهانی در روز دوم به شکل رسمی برای ایرانیان آغاز شد. اگر چه پیش بینی‌ها امیدی را برای برد ایران مقابل انگلیس، گران ترین تیم حاضر در جام جهانی در ...

قطری‌ها سر اصول خود ماندند
گزارش خبرنگاران اعزامی «نورنیوز» از متن و حاشیه جام جهانی؛ روز اول

قطری‌ها سر اصول خود ماندند

از حواشی‌های دیگر مسابقات این است که قطری‌ها به خاطر برگزاری مسابقات و جذب مخاطب و تماشاگر حاضر نشدند بعضی از اصول و قوانین خود را زیر پا بگذارند مثل ...

نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
آگهی تبلیغاتی