آگهی تبلیغاتی

شناسه خبر : 118606
تاریخ انتشار :
چرا آمریکا به دنبال بر هم زدن بازار رمزارزهاست

چرا آمریکا به دنبال بر هم زدن بازار رمزارزهاست

موسسات مالی متداول و سنتی جهان توسط دولت آمریکا نظارت می‌شوند که موجب می‌شود آنها تابع قوانین عمل آمریکایی فعالیت کنند ولی این کنترل اساساً در بازار ارز دیجیتال از ابتدا حذف شده است زیرا رمزارز به عنوان وسیله پرداخت همتا به همتا شکل گرفته است.

نورنیوز - گروه اقتصاد: پل کروگمن، برنده جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۰۸، به تازگی نظرات خود درباره بحران صرافی FTX، قوانین نظارتی بر دنیای رمزارزها و آینده این بازار را مطرح کرده است.

این اقتصاددان می‌گوید مشکلات اخیری که برای شرکت‌ها و صرافی‌های کریپتو مانند FTX به وجود آمد و این مسئله که قیمت رمزارزها در سال ۲۰۲۲ نوسانات شدیدی داشت، همگی نشان دهنده نیاز این بازار به ساماندهی و نظارت است. بازار ارزهای دیجیتال هنوز در شوک‌ و تحت تاثیر بحران صرافی بزرگ FTX به سر می‌برد. چنین بحران‌هایی بر تمام بخش‌های بازار رمزارز تاثیر بلندمدتی می‌گذارند. البته، پل کروگمن باور دارد که مقررات شدید و بیش از حد محدودکننده می‌تواند به طور کلی این بازار را به نابودی بکشاند.

برنده نوبل اقتصاد همچنین به مسائل پیرامون صرافی‌های رمزارز نیز اشاره کرد که در واکنش به بحران‌های اخیر با قوانین نظارتی زیادی مواجه شده‌اند. او وجود صرافی‌ها را به کلی زیر سوال برد، چرا که در وایت‌پیپر بیت‌کوین از این رمزارز به عنوان وسیله پرداخت همتا به همتا یاد شده است تا حضور واسطه‌ها را حذف نماید. او به این مسئله اشاره کرد که بانک‌های سنتی و شرکت‌های رمزارزی به واسطه اعتماد مردم به امانت گذاشتن پول‌شان نزد این موسسات، به فعالیت می‌پردازند.

اما موسسات مالی متداول و سنتی توسط دولت آمریکا نظارت می‌شوند که باعث می‌شود آنها تابع قوانین عمل فعالیت کنند، ریسک‌شان تحت کنترل باشد و تضمین کننده حساب‌های مشتریان باشند. کروگمن هشدار داد که وضع چنین مقرراتی برای صرافی‌های کریپتو می‌توانند باعث نابودی این صنعت شود. اگر نهادهای نظارتی سختگیری‌ها روی صرافی‌ها را تشدید کنند، این صرافی‌ها و پروژه‌های ارز دیجیتال دیگر نمی‌توانند با وعده پاداش‌های بالا، کاربران را به سمت خود جذب کنند.

او در مطلب انتقادی خود می‌گوید که اگر قیمت بیت‌کوین به صفر نزدیک شود (که این احتمال نیز وجود دارد)، بازار گسترده ارز دیجیتال که در طی دهه گذشته توسعه یافته است، می‌تواند در مدت کوتاهی به فراموشی سپرده شود. او به طور کلی توکن‌های دیجیتال را بی‌معنی، بی‌ارزش و مورد استفاده در فعالیت‌های غیرقانونی توصیف کرد.

یکی از درگیری‌های مهم فضای قانون‌گذاری کریپتو بر سر این است که چه نهادی مسئول قانون‌گذاری صرافی‌های رمزارز در کشورهاست. برخی معنقدند تقریبا تمام رمزارزها غیر از بیت کوین «اوراق بهادار» ثبت نشده هستند و باید با صرافی‌های رمزارز مانند صرافی اوراق بهادار برخورد شود و تحت نظارت بورسی‌‌ها قرار گیرند ولی در مقابل مخالفان این نگری مه بیشتر فعالان فضای کریپتو هستند بیشتر تمایل دارند با رمزارزها مانند «کالا» برخورد شود و صرافی‌های رمزارز به صورت کالا در بورس کار کنند.

مسلم است توسعه بازار ارز دیجیتال نیازمند ابزاری مالی مناسبی برای رشد قانونمند این بازار است اما ابزار مالی که راه کنترل دولت‌ها را هموار سازد در واقع اصل بنیادی این صنعت را نقض خواهد کرد.


نورنیوز
نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
آگهی تبلیغاتی