شناسه خبر : 108091
تاریخ انتشار :
سازمان ملل: جهان در وضعیت خطرناکی قرار دارد
خطاب به سران کشورها؛

سازمان ملل: جهان در وضعیت خطرناکی قرار دارد

دبیرکل سازمان ملل ضمن هشدار نسبت به اینکه جهان در "خطری بزرگ و جدی" قرار دارد، گفت: رهبرانی که برای نخستین بار در سه سال اخیر به صورت حضوری با یکدیگر دیدار می‌کنند باید با درگیری‌ها، فجایع مربوط به تغییر اقلیمی و افزایش فقر و نابرابری مقابله کرده و به تفرقه‌ها رسیدگی کنند.

نورنیوز - گروه بین‌الملل: «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان‌ملل متحد در جریان سخنرانی‌ها و اظهارات پیش از آغاز نشست امروز (سه‌شنبه) رهبران جهان در مجمع عمومی سازمان‌ملل، نه تنها به وظیفه "خطیر" نجات زمین که "به معنای واقعی کلمه در آتش است" اشاره کرد، بلکه بر مقابله با پاندمی کرونا نیز تأکید داشت.

او همچنین به "عدم دسترسی به منابع مالی برای کشورهای در حال توسعه برای احیا؛ بحرانی که در یک نسل گذشته دیده نشده است" اشاره کرد که باعث از بین رفتن زمینه برای آموزش، بهداشت و حقوق زنان شده است.

گوترش سخنرانی خود تحت عنوان "وضعیت جهان" را امروز در مراسم افتتاحیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان‌ملل ایراد خواهد کرد. «استفان دوجاریک»، سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد که این سخنرانی یک "گزارش آگاهانه، اساسی و راه‌حل محور" برای جهانی است که "تفرقه‌ها و اختلافات ژئوپلتیکی در آن همه ما را به خطر انداخته است."

دوجاریک روز دوشنبه به خبرنگاران گفته بود:‌ در سخنان گوترش هیچ حرف زیبا و خوشایندی وجود نخواهد داشت اما او دلایل برای امیدواری را بیان خواهد کرد.

نام نزدیک به ۱۵۰ رهبر کشور و دولت در تازه‌ترین فهرست سخنرانان این نشست قرار دارد. این نشان می‌دهد که علی‌رغم وضعیت متشنج و فروپاشیده جهان،‌ سازمان‎ملل همچنین اصلی‌ترین محل گردهمایی روسای جمهور، نخست وزیران، پادشاهان و وزرایی است که نه تنها دیدگاه‌های خود را مطرح کنند بلکه به صورت دوجانبه دیدارهایی با یکدیگر داشته باشند و درباره چالش‌ها در جهان مذاکره کنند و به پیشرفت‌هایی دست یابند.

توقف صادرات مهم غلات و کود از اوکراین و روسیه یک بحران غذایی به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه به وجود آورده و باعث تورم و افزایش قیمت‌های زندگی در بسیاری از کشورهای دیگر شده است. این موضوعات نیز در رأس برنامه این نشست قرار دارند.


آسوشیتدپرس
نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
X
آگهی تبلیغاتی