شناسه خبر : 105291
تاریخ انتشار : 1401/06/10 14:47
رئیس‌جمهور: ایران نظامی شکست‌ناپذیر است که زیر بار سلطه نمی‌رود

رئیس‌جمهور: ایران نظامی شکست‌ناپذیر است که زیر بار سلطه نمی‌رود

آیت‌الله رئیسی در هفتمین نشست عمومی مجمع جهانی اهل بیت (ع) تأکید کرد: امروز بر همگان ثابت شده جمهوری اسلامی ایران نظامی شکست‌ناپذیر است که زیر بار سلطه نمی‌رود. مقامات آمریکایی رسماً اعتراف کرده‌اند که سیاست فشار حداکثری آنها در برابر اراده ملت ایران، مفتضحانه شکست خورده است.

نورنیوز - گروه سیاست: رئیس جمهور در هفتمین نشست عمومی مجمع جهانی اهل بیت (ع) تصریح کرد: ستم‌های زیادی بر ملت ایران در این سال‌ها روا شد و ما علاوه بر اینکه عزیزان بسیاری را از دست دادیم، با مشکلاتی هم روبرو شدیم، اما این فشار‌ها نتوانست به جمهوری اسلامی ایران آسیب بزند، زیرا این نظام به قدرت لایزال حضرت حق اتصال دارد و همه می‌دانند که دیگر نمی‌توانند به کشور قدرتمند ایران زور بگویند.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران شکست ناپذیر است، گفت: به همین دلیل سخنگوی کاخ سفید رسماً اعلام کرد که فشار حداکثری به ایران شکست خورد.

رئیس جمهور تصریح کرد: این پیام همه شهدا، امامان و پیشوایان دین به عالم است که با استقلال و آزادی می‌توان روی پای خود ایستاد و به قدرت و جایگاه والا رسید.

او معرفت و محبت به اهل بیت (ع) را راه تعالی انسان‌ها دانست و گفت: امروز آنچه شما در حزب‌الله لبنان، جوانان یمنی، فلسطین و نیرو‌های مقاومت می‌بینید، امتداد راهبرد جمهوری اسلامی در عالم و جلوه‌هایی است که انسان‌هایی می‌خواهند با همه وجود، عشق به خدا را در زندگی و سیره و سلوک خود اثبات کنند.

رئیس جمهور با انتقاد از نادیده گرفتن بسیاری از یافته‌های بشر که منشأ آن به علم و دانش اهل بیت (ع) بر می‌گردد، تصریح کرد:​ اگر در پایان‌نامه، نام فلان دانشمند غربی بیاید، همه برای آن دست می‌زنند، اما اگر یک دانشمند اسلامی سخنی از امام جعفر صادق (ع) بیان کند، از آن تعجب می‌کنند.

رئیس دولت سیزدهم با اشاره به اینکه امروز توجه جوانان، به‌ویژه در غرب به دین، معنویت و مکتب اهل بیت (ع) زیاد شده است، گفت: این برای عالمان و اندیشمندان مسلمان و مجمع جهانی اهل بیت (ع) مسئولیت بزرگی را به همراه آورده است.

او افزود: اهل بیت (ع) رمز همه خوبی‌ها، محور عقلانیت، عدالت، کرامت، انسانیت و علم و دانش و مظهر همه زیبایی‌ها در عالمند.

رئیس جمهور شناخت حقیقی و معرفی اهل بیت (ع) را مأموریت اصلی مجمع جهانی اهل بیت (ع) و همه عالمان فرهیخته دانست و تأکید کرد: در سیره ائمه هدی (ع)، سه اصل شناخت مقام ولایت و امامت و هدایت انسان‌ها، ستیز با ظلم و ستم و تربیت نفوس مستعده محور بوده است.

او با اشاره به تهدیدات امروز جوامع بشری به‌خصوص تهدیدات فرهنگی، تصریح کرد: راه نجات انسان و راه نجات امت اسلام، معرفت و شناخت اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و درک کلام نورانی این بزرگواران و گام نهادن در مسیری است که آنان ترسیم کرده‌اند.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه اگر مبلغان دینی راه نورانی و نجات‌بخش اهل بیت (ع) را به درستی معرفی کنند همه نفوس آزادی‌خواه آن را می‌پذیرند، تصریح کرد: رسالت عظیم تبلیغ دین و معرفی اهل بیت (ع)، همواره با دشواری و مانع مواجه بوده، چرا که اساسا دشمنان نمی‌گذارند سخن حق به سهولت شنیده شود. اما با اتکا به قدرت لایزال الهی رمز توفیق و تعالی در این مسیر است.

او عدالتخواهی را از آموزه‌های مهم اهل بیت (ع) دانست و تأکید کرد: کسانی که می‌خواهند به تأسی از اهل بیت (ع) در جامعه بشری مردم را به عدالت دعوت کنند، باید خودشان عدالت‌خواه باشند.

رئیس جمهور عقلانیت را دیگر آموزه مهم اهل بیت (ع) خواند و تصریح کرد: پیام عقلانی حسین بن علی (ع) برای اصلاح جامعه منحصر به سال ۶۱ هجری نبوده و تا زمین و زمان است، فریاد اصلاح‌گری در جامعه بشری طنین‌انداز است و هر کس در هر جای عالم عدالت‌خواهی و اصلاح‌گری پیشه کند، لبیک به سخن سالار شهیدان است.

رئیسی به تلاش‌های نظام سلطه برای ایجاد انحراف فکری در جوامع بشری و دوری انسان معاصر از راه نورانی اهل بیت (ع) اشاره کرد و گفت: جاهلیت مدرن از نظر ماهیت، همان جاهلیت قدیم، اما در ظواهر جدید است. تفاوت در این است که امروز نظام سلطه برای تبلیغ پیام جاهلانه خود همه امکانات از علم و فناوری تا قدرت رسانه را بکار گرفته است و می‌کوشد شاخص‌های اخلاقی غلط را در جوامع حاکم کند.

او به حرکت‌های شکل‌گرفته در امتداد مکتب عاشورا به عنوان راه صیانت بشر در برابر جریانات و مکاتب انحرافی اشاره کرد و گفت: با وجود تلاش قدرت‌های سلطه‌گر، ظلم، ستم، جهل، نادانی و بی‌عدالتی که در گوشه و کنار دنیا حکمفرماست، نام حسین بن علی (ع) و امتداد مکتب عاشورا، عالم را متحول می‌کند و روز به روز جلوه عقلانیت و عدالت در عالم بیشتر خواهد شد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش به اقدامات ظالمانه نظام سلطه علیه ملت ایران اشاره کرد و گفت: دشمنان در ۴۳ سال گذشته ستم‌های فراوانی به ملت ایران کردند، اما با وجود بسیاری مشکلات و از دست دادن بسیاری از عزیزان، جمهوری اسلامی از آسیب‌ها عبور کرد و امروز دنیا به حقانیت، عدالتخواهی و جایگاه والای ایران اسلامی واقف شده است.

او در ادامه افزود: امروز بر همگان ثابت شده جمهوری اسلامی ایران نظامی شکست‌ناپذیر و قدرتی است که زیر بار سلطه نمی‌رود. مقامات آمریکایی رسماً اعتراف کرده‌اند که سیاست فشار حداکثری آنها در برابر اراده ملت ایران، مفتضحانه شکست خورده و راه به جایی نبرده است.

رئیس جمهور ادامه داد: آنچه امروز در حزب‌الله، جوانان یمنی و فلسطینی و همه نیرو‌های جبهه مقاومت تبلور یافته امتداد راهبردی جمهوری اسلامی و جلوه‌های عشق الهی است.

آیت‌الله رئیسی پیروی خالصانه از آموزه‌های ائمه هدی (ع) را رمز ارتقای اخلاق و معنویت در جوامع دانست و اظهار کرد: مایه خرسندی که امروز توجه به مکتب اهل بیت (ع) در جای جای جهان رو به فزونی است و این مسأله برای مجمع جهانی اهل بیت (ع) مسئولیت‌آور است.

رئیس جمهور تصریح کرد: ائمه رمز وحدت امت اسلامی هستند و در این مکتب افراط و تفریط وجود ندارد و محور آن عقلانیت، انسانیت و حق‌طلبی محور است.

رئیس دولت سیزدهم همچنین مبارزه با ظلم، دشمن‌شناسی و دشمن‌ستیزی و دفاع از حقوق انسان را از معارف اهل بیت (ع) دانست و متذکر شد: امروز بسیاری دم از حقوق انسان می‌زنند، متأسفانه با رفتاری دوگانه در برابر تضییع حقوق بسیاری از انسان‌ها سکوت کرده‌اند. این در حالی است که حضرت علی بن ابیطالب (ع) در فرمان به مالک اشتر رساترین کلمات را در توجه به حقوق انسان‌ها دارد که می‌توان با افتخار آن را برافراشت و به همه عالم نشان داد.

«امید و امیدآفرینی» از دیگر مؤلفه‌هایی بود که رئیس جمهور از آن به عنوان آموزه اهل بیت (ع) یاد کرد و گفت: امروز هرکس در هر کجای عالم دچار یأس و ناامیدی شده می‌تواند با تمسک به آموزه‌های اهل بیت (ع) امیدوار شود.

رئیس جمهور مفهوم عمیق انتظار را زمینه‌ساز ایجاد امید دانست و تأکید کرد: اهل بیت (ع) در آموزه‌های تربیتی برای جامعه بشر به امید توجه ویژه دارند و می‌خواهند انسان با امید زندگی کند و بداند که حتی پس از مرگ روزی سر از خاک برمی‌دارد و در رکاب منجی عالم بشریت حرکت می‌کند.

پیش از سخنان رئیس جمهور، آیت‌الله رمضانی دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع)، گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های این مجمع ارائه کرد و از انتشار قریب‌الوقوع گزارش عملکرد ۳۰ ساله مجمع خبر داد.

او دوره جدید فعالیت مجمع را دوره تحول در رویکرد، کارکرد، ساختار‌ها و شیوه‌های این مجمع عنوان و اعلام کرد در هفتمین نشست این مجمع آخرین تحولات منطقه و جهان اسلام با حضور مسئولان وزارت خارجه بررسی می‌شود.

در این مراسم که با حضور سفرای برخی کشور‌های اسلامی و نمایندگان مراجع عظام و شخصیت‌های برجسته دینی و فرهنگی از ۱۱۷ کشور جهان حضور داشتند، از سایت جدید «ویکی شیعه» که به ۱۰ زبان زنده فعالیت دارد و ۵ زبان جدید نیز به آن اضافه شده، با حضور رئیس جمهور رونمایی شد.
 


صداوسیما
اخبار مرتبط


نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی