نوررنیوز گزارش می دهد؛

خون بهایی که هیچ گاه قابل محاسبه نیست/فاجعه منا: فراتر از یک مصیبت

یادآوری فاجعه منا دل هر انسان آزاده ای را به درد می آورد. این فاجعه مراسم روایتگر عزایی است که با گذشت 4 سال، یادآوری آن همچنان مسلمانان ازاده را در بهت و ماتمی عمیق و غریبانه فرو می برد .عزایی به وسعت حرمت قطره قطره خون حجاجی که طواف آنها حول حرم امن الهی به قربانی شدن آنان توسط رژیم «آل سعود»منجر شد.

نورنیوز، گروه فرهنگ و جامعه: در مهر ماه سال 1394،شهادت و زخمی شدن بیش از ۳ هزار تن از حجاج بیت الله الحرام و خصوصا شهادت صدها تن از هم وطنان عزیزمان حلاوت روز عید قربان را در کام پیروان آخرین دین آسمانی و مشتاقان زیارت حرم امن الهی تلخ ساخت.نخستین بار  ظهر پنجشنبه دوم مهر 1394 اخباری درباره حادثه ای در مسیر رمی جمرات جهان اسلام را در حیرت فروبرد . روایت اولیه از این فاجعه اینگونه بود : 

“در مسیر رمی جمرات در دو نقطه ازدحام شدید ایجاد شده است  و در این موج جمعیت زائران کشورهای مختلف زیر دست و پا افتاده اند.”

در آن زمان، رئیس سازمان حج و زیارت کشورمان  اعلام کرد : “هنوز آمار قطعی از تعداد کشته‌شدگان و هویت آنها مبنی بر اینکه آیا زائران ایرانی هم هستند یا خیر نداریم. ” هرچند طولی نکشید که زائران ایرانی هم میان قربانیان  شناسایی شدند و به تدریج آمار شهدای  ایرانی در این فاجعه بیشتر شد.

شوک ناشی از  فاجعه  و انتظار مردم برای تماس با حاجیانشان باعث شد درابتدای امر مطالبه از بانیان این اتفاق کمی به حاشیه رانده شود . اما همان روز در پیام رهبر انقلاب ، این موضوع به صورت جدی مطالبه شد . در بخشی از پیام ایشان  آمده بود :

  دولت سعودی موظّف است مسئولیّت سنگین خود را در این حادثه‌ی تلخ پذیرفته و به لوازم آن به‌قاعده‌ی حق و انصاف عمل کند. مدیریّت غلط و اقدامات ناشایسته که عامل این فاجعه بوده، نباید از نظر دور بماند. “

بدون شک سران آل سعود که تجربه برگزاری مراسم حج را برای دهه های متمادی داشته اند، نسبت به ازدحام جمعیت در صحرای عرفات و منا آگاه بودند. همچنین آنها به خوبی می دانستند  اگر کمترین وقفه ای در حرکت حجاج در منا ایجاد شود، وقوع فاجعه در این منطقه اجتناب ناپذیر خواهد بود. با این حال مقامات آل سعود درست در حساس ترین ساعت و زمان ممکن یکی از مسیرهای اصلی تردد حجاج را بسته و خیل عظیم و میلیونی جمعیت را بدون کمترین اطلاع قبلی در مسیرهای جایگزین هدایت کردند.

تعداد قربانیان  روزبه روز بیشتر می شد  و  اضطراب در میان خانواده های مفقودین لحظه به لحظه افزایش می یافت . دولت سعودی نه تنها در مدیریت اولیه مسیر برای  حاجیان ، بله در رسیدکی به کشته شدگان و شناسایی آنها نیز ناتوان بود . طبق اعلام مراجع رسمی، بسته شدن گذرگاه شماره ۲۰۴ و ازدحام جمعیت، دلیل اصلی وقوع این فاجعه اعلام شد. بر اساس آخرین آمار منتشر شده، شمار حجاج  شهید  و زخمی جمهوری اسلامی ایران، از همه کشورهای دیگر بیشتر بود.

فاجعه منا نه تنها صلاحیت و لیاقت سعودیها در پرده داری خانه کعبه را زیر سوال برد،بلکه داغی به وسعت خون به ناحق ریخته شده شهدای این حادثه را بر دل مسلمانان گذاشت. آری! چنانچه رهبر معظم انقلاب تاکید فرموده اند ،این فاجعه  هیچ گاه فراموش نخواهد شد و خون بهای آن نیز هیچ گاه قابل محاسبه و پرداخت نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *