نورنیوز بررسی کرد؛

خیز بلند بن زاید برای بدست گرفتن جایگاه عربستان در منطقه

بازی پیچیده محمد بن زاید ولیعهد امارات عربی متحده،عربستان سعودی را در وضعیت انفعال مطلق قرار داده است.

نورنیوز – گروه بین الملل: بن زاید با میانجیگری میان عربستان سعودی و ترامپ در ابتدای ریاست جمهوری وی توانست ضمن فراهم نمودن ظرفیتهای اقتصادی چند صد میلیارد دلاری برای ترامپ تاجر، بن سلمان را نیز از بحران ناشی از حمایت از هیلاری کلینتون در برابر ترامپ به صورت موقت خارج کند.

با این اقدام، محمد بن زاید عملا به عنوان بازیگری فعال در مسائل منطقه ای توانست اعتماد عربستان سعودی و ترامپ را کاملا جلب نماید.

ورود امارات به جنگ با یمن در کنار عربستان سعودی، روابط بن زاید و بن سلمان را بیش از گذشته گرم و صمیمی نمود و در کنار آن با توجه به تغییر رفتار ترامپ در قبال ایران و بازگرداندن تحریمهای ثانویه علیه تهران زمینه شکل گیری اتحادی فراگیرتر میان سه کشور برای وارد کردن فشارهای شکننده به ایران را نیز فراهم کرد.

تغییر شرایط سیاسی و میدانی و مغایرت ان با براوردهای ساده اندیشانه ترامپ، بن سلمان و بن زاید که با شکستهای پی در پی این کشورها در سوریه، یمن، عراق، لبنان و همچنین تسلط ایران بر تکانه های اقتصادی ناشی از تحریم همراه بود موجب شد که گردونه تغییرات به گونه ای دیگر به حرکت در اید.

در این میان بن زاید خیلی زود متوجه ضرورت ایجاد تغییر در راهبردهای قبلی شد و با فاصله گرفتن از عربستان در بحران یمن و اتخاذ راهبرد محتاطانه در همراهی با امریکا بر علیه ایران، تلاش برای نزدیک شدن به تهران را در دستور کار قرار داد و گامهای سریعی را نیز در این مسیر برداشت.

امارات با اتخاذ راهبرد جدید امیدوار است ضمن قرارگرفتن در حاشیه امنیتی مناسب، چشم انداز بازیابی روابط اقتصادی پرسود با ایران را نیزپیش روی خود بگشاید و این امیدواری را داردکه در سایه انفعال و ضعف شدیدسعودی بتواند نقش اول را در معادلات سیاسی و امنیتی کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس بر عهده بگیرد.

روابط گرم این کشور با دولت عراق که عربستان سعودی علی رغم تلاش بسیار هنوز نتوانسته موفقیتی در ان بدست اورد از زمینه های مثبت دیگری است که امیدواری امارات برای پشت سر گذاردن عربستان و تبدیل شدن به بازیگر اول را بسیار افزایش داده است.

اکنون با تسخیر عدن از سوی نیروهای وابسته به امارات و نزدیکی روز افزون امارات به ایران تردیدی برای عربستان سعودی برای بازنگری در همپیمانی راهبردی با ابوظبی باقی نماده است چه ان که با توجه به پدیدار شدن نشانه های اتخاذ رویکرد متفاوت امارات در مسائل منطقه ای عربستان نیز تغییر مناسبات با ایران را در دستور کار قرار داد.

تغییر محسوس روابط سعودیها با حجاج ایرانی در کنار توافقات اولیه در خصوص مستقر شدن عناصر کنسولی دو کشور در مشهد و جده نشانه هایی از بازنگری رفتار سعودیها در قبال ایران است‌.

ایران همواره پنجره گفتگو با همسایگان از جمله عربستان سعودی را باز گذارده و طبیعتا مسیر تعامل جدی تر میان دو کشور می تواند با آغاز مذاکره در مورد پایان تنشها در یمن و ترتیبات امنیتی مشترک در منطقه و همکاری در بازار نفت که کاهش قیمت ان به زیان هردو کشور است، دنبال شود./نورنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *