آمریکا از ابتدا مخالف حمله عربستان به یمن بود

جنگ یمن آمریکا را متوجه اوضاع آشفته داخلی در عربستان سعودی کرد.

یمن

نور نیوزگروه بین الملل: مارک پری دبیر پایگاه امریکن کانزرتیو در مقاله ای در این پایگاه به نقل از یک ژنرال بازنشسته امریکایی که طرفدار ترامپ و مخالف پمپئو است نوشته است: حمله عربستان به یمن، نه تنها دولت اوباما را غافلگیر کرد بلکه تقریبا با مخالفت آشکار ارتش آمریکا روبرو شد.

وی تاکید کرده:آمریکا معتقد بود عربستان قادر نخواهد بود در یمن کاری از پیش ببرد و این جنگ باتلاق سعودی خواهد بود.

به گفته این ژنرال سابق، علی رغم نظرات افرادی مانند سناتور مک کین ، نظر غالب در آمریکا این بود که حوثی ها ضد القاعده هستند و از این رونظامیان ارشد به حمایت آمریکا ازحوثی ها تمایل داشتند.

پس از حمله بدون هماهنگی عربستان به یمن ، نظامیان عالی رتبه این کشور نزدیک شدن حوثی ها به ایران را پیش بینی می کردند.

مارک پری خاطر نشان کرده است: علی رغم موفقیت های محدود اولیه عربستان در یمن ، حوثی ها بازی را تغییر دادند و موفقیت های پی در پی آنها ، آمریکا را بر آن داشت که مستقیما با آنها مذاکره کند.

همچنین جنگ یمن آمریکا را متوجه اوضاع آشفته داخلی در عربستان سعودی کرد.

به گفته او یک مقام نظامی پنتاگون معتقد است: ” ما تنها کسانی نیستیم که مهره ها را روی صفحه شطرنج حرکت می دهیم. در دو سال گذشته، ایرانی ها نشان داده اند که می توانند ما را بزنند از همه جا و به انواع روش ها.”
ایرانی ها عربستان سعودی را محاصره کرده اند و وقتی ما فشار اقتصادی را زیاد می کنیم، آنها هم همین کار را با سعودی ها می کنند.
در نهایت مارک پری معتقد است به رغم یاوه گویی های پمپئو، موضع نظامی آمریکا بطور فزاینده ای ضعیف می شود و این سیر ادامه خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *