نورنیوز گزارش می دهد:

گره کور در مذاکرات برگزیت/جانسون سومین قربانی محافظه کار خواهد بود

بوریس جانسون با همراهی ملکه انگلیس دست به انحلال مجلس عوام زده و از این طریق دموکراسی و جمهوریت در انگلیس را به صورت کامل زیر سوال برده است . جانسون امیدوار است که با تعلیق پارلمان، زمینه را برای برگزیت سخت و خروج بدون توافق با اروپا آماده کند.

برگزیت

نورنیوزگروه بین الملل: یکی از مهم ترین موضوعاتی که مجلس عوام انگلیس حاضر به پذیرش آن نیست، موضوع مطرح شده در توافق بر سر “ایرلند شمالی” و ایرلند جنوبی” است. جانسون در نامه اخیر خود از اتحادیه اروپا خواسته است تا «بند ترتیبات پشتیبان» مربوط به مرزبندی ایرلند با اتحادیه اروپا بعد از خروج لندن از اتحادیه اروپا را حذف کند. بند «ترتیبات پشتیبان» در توافق برگزیت ، در حقیقت ضمانتی است که از ایجاد مرز سخت بین بخشی از ایرلند که جزو خاک بریتانیاست و جمهوری ایرلند که عضو اتحادیه اروپا است جلوگیری می‌کند. موضوعی که با واکنش و محالفت مقامات انگلیسی مواجه شده است.

از سوی دیگر، پذیرش این موضوع از سوی ترزا می نخست وزیر قبلی انگلیس ، منجر به بروز اختلافات عدیده ای میان نمایندگان مجلس عوام و ترزا می شد. در هر حال، جانسون نیز در برهه فعلی قدرت حل و فصل این موضوع و حذف بند ترتیبات پشتیبان از توافق برگزیت را از دست داده است.

از سوی دیگر، نخست وزیر انگلیس همواره اتحادیه اروپا را در خصوص تحقق برگزیت سخت و عواقب آن تهدید کرده است. این در حالیست که بسیاری از تحلیلگران معتقدند لندن بازنده اصلی برگزیت سخت خواهد بود! از این رو تهدید صورت گرفته از سوی جانسون بیش از آنکه متوجه اتحادیه اروپا باشد، متوجه خود دولت انگلیس خواهد بود.

بدون شک “خروج سخت انگلیس” از اتحادیه اروپا منجر به بروز بحرانهای سیاسی و اقتصادی سختی در این کشور خواهد شد. هم اکنون ،متعاقب افزایش مخالفت‌ها با خروج بدون توافق از این اتحادیه جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر انگلیس که حزب اصلی رقیب دولت است، برنامه مشخصی به منظور سرنگون کردن دولت جدید محافظه کار ارائه داده است.

فراتر از آن، بسیاری از تحلیلگران اقتصادی در خصوص وقوع بحران طولانی مدت در کشور انگلیس ( در صورت تحقق برگزیت سخت ) هشدار داده اند.ماجرا به این نقطه ختم نمی شود. تحقق برگزیت سخت، وابستگی دولت جانسون به ترامپ را بیشتر می سازد. موضوعی که می تواند به پاشنه آشیل دولت انگلیس در ماههای آینده تبدیل شود.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در تازه ترین اظهارات خود به جانسون در این خصوص هشدار داده است. مکرون نیز معتقد است که تحقق برگزیت سخت منجر به تحقق سلطه واشنگتن بر لندن خواهد شد. جرمی کوربین رهبر حزب کارگر با تاکید بر اینکه حزب محافظه کار با رهبری بوریس جانسون، با پیگیری سیاست خروج بدون توافق، کشور را به سمت پرتگاه می‌برد از همه احزاب خواسته است با حزب کارگر برای جلوگیری از اجرای این تصمیم همکاری کنند.

در هر حال، اختلافات اتحادیه اروپا و انگلیس بر سر توافق برگزیت همچنان به قوت خود باقیست. مجلس عوام انگلیس اعلام کرده است که در صورت باقی ماندن توافق به شکل فعلی، از آن حمایت نمی کند. در چنین شرایطی حتی تن دادن جانسون به توافق با اروپا و تحقق ” برگزیت نرم”، منجر به ایستادگی تمام قد مجلس عوام در برابر جانسون خواهد شد. این موضوع می تواند جانسون را پس از دیوید کامرون و ترزا می، به سومین قربانی برگزیت تبدیل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *