رونمایی وبسایت آمریکایی از تناقضات کاخ سفید؛

آقای ترامپ! اگر پیروزی این است، وای به شکست!

نمایش ترامپ در برابر ایران، گیج کننده بوده است. از یک توافق نامه چندملیتی که در اجرا موفق بود خارج شد و بی آنکه هدف مشخصی را دنبال کند، دوباره تحریم ها را اعمال کرد.

دونالد ترامپ

نورنیوز ـ گروه بین الملل: سردبیر پایگاه خبری «یو.اس. تودی» در مطلبی با این عنوان، نوشت: رویکرد دونالد  ترامپ دربرابر ایران، آمریکا را از پیروزی سیراب نکرد.
در این یادداشت آمده است: از زمانی که «دونالد ترامپ» مبارزات انتخاباتی اش را آغاز کرد، مکرر لاف می زد که تحت رهبری او، آمریکا آنقدر پیروزی بدست می آورد که از آن خسته شود. اکنون دو سال و نیم پس از رسیدن وی به قدرت، بیشتر به نظر می رسد که از انتظار برای پیروزی خسته ایم!
چه در جنگ تجاری سیزده ماهه با چین، چه در رویارویی با رهبر کره شمالی بر سر برنامه هسته ای این کشور و چه در هماوردی با رفتار ایران در خاورمیانه، دستاوردهای سیاست خارجی دولت او، بسیار اندک و کم مایه بوده اند.
نمایش ترامپ در برابر ایران، گیج کننده بوده است. از یک توافق نامه چندملیتی که در اجرا موفق بود خارج شد و بی آنکه هدف مشخصی را دنبال کند، دوباره تحریم ها را اعمال کرد.
به نظر می رسد که ترامپ در دام غرایز متناقض خود گیر افتاده است: اشتیاق به نابودی میراث «باراک اوباما» و تلاش اش برای بدست آوردن یک توافق مشابه، گرایش به دوری جستن از یک جنگ تازه در عین آنکه می خواهد نیرومند و خطرناک به نظر آید و نیازش به شکل دادن به ائتلاف هایی با دیگر امضاکنندگان برجام که از کناره گیری آمریکا ناخرسندند.
همه اینها در کاخ سفیدی رخ می دهد که غرق در اختلافات است. «پمپئو» خواهان تغییر رژیم ایران است و «بولتون» فراتر از آن خواهان توسل به زور است. اما ترامپ تمایلی به هیچکدام از این گزینه ها ندارد.
البته سردرگمی های او به این موارد هم ختم نمی شود: پانزدهم ماه می گذشته، خبر می دهد که ایران به زودی گفتگو خواهد کرد و چند روز بعد وزیر خارجه این کشور را تحریم می کند. می گوید خواهان ائتلافی برای مراقبت از تنگه هرمز است اما تنها انگلستان است که می پیوندند چرا که بقیه احتمالا از توئیت دیگر ترامپ دلسردند که گفته بود کشورها باید خودشان از کشتی هایشان مراقبت کنند. همیشه گفته که برجام یک فاجعه است اما هفته گذشته معافیت از یکی از بخش های اصلی همکاری هسته ای با ایران را تمدید کرد.
سیاست آشفته ترامپ، به روحانیون این امکان را داده که آمریکا را گیر بیندازند و ثابت کرد که آمریکا به حرف و امضایش پایبند نیست و یک بحران هسته ای باالقوه را دامن زده است. اگر پیروزی این است، خدا نکند که شکست را ببینیم!/نورنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *