شناسه خبر : 181174
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 19 تیر ساعت 12:44
آخرین وضعیت دوئل بایدن فراموشکار با ترامپ خلافکار

«نورنیوز» بررسی کرد؛

آخرین وضعیت دوئل بایدن فراموشکار با ترامپ خلافکار

«جو بایدن»، رئیس‌جمهور امریکا در نامه‌ای خطاب به دموکرات‌های کنگره به قطعیت اعلام کرد از رقابت‌های ریاست‌جمهوری کنار نخواهد کشید و از هم‌حزبی‌هایش خواست به درخواست‌ها برای کناره‌گیری او که بعد از مناظره با دونالد ترامپ اوج گرفته است، پایان دهند.

نورنیوز- گروه بین‌الملل: نامه جو بایدن خطاب به اعضای ارشد مجلس نمایندگان آمریکا نوشته شده که خواستار کناره‌گیری او از رقابت‌های انتخاباتی شده بودند؛ پاسخ به یک حزب مضطرب و پریشان که از فردای مناظره بایدن و ترامپ، نگران آینده رقابت‌هاست.

حزب دموکرات امروز خود را در آستانه دو گزینه پرریسک روبه‌رو می‌بیند؛ نخست کنارزدن بایدن و معرفی جایگزین و دوم احیای مبارزات انتخاباتی برای انتخاب مجدد او. دموکرات‌ها به زودی باید دست به انتخابی بزنند که آینده سیاسی آنها را بیشتر تضمین کند، اما بایدن به صراحت اعلام کرده قصد انصراف ندارد.

رئیس‌جمهور امریکا در نامه دوصفحه‌ای خود خطاب به هم‌قطارانش تاکید کرده که دموکرات‌ها امروز یک ماموریت و وظیفه بیشتر ندارند و آن شکست دونالد ترامپ، نامزد احتمالی جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر است. جو بایدن با یادآوری اینکه دموکرات‌ها کمتر از 120 روز تا انتخابات عمومی فرصت دارند، هشدار داد که سستی اراده حزب در حمایت از او، تنها به ترامپ کمک می‌کند.   

حزب دموکرات که مخاطب جو بایدن در این نامه قاطعانه بود، درون خود با دو دیدگاه مواجه است؛ برخی سرسختانه حامی بایدن هستند و معتقدند هیچ‌کس بهتر از بایدن نمی‌تواند ترامپ را در یکی از حساس‌ترین رقابت‌های ایالات متحده شکست دهد و در مقابل عده‌ای با ابراز ناامیدی از نمایش ضعیف بایدن در مناظره با ترامپ، معتقدند نباید مصلحت حزب را فدای اصرار و پافشاری بایدن سالمند و فراموشکار کرد. شرایطی که نشان می‌دهد هیچ گزینه راحتی برای دموکرات‌ها وجود ندارد.

زمان اصلا به سود دموکرات‌ها نیست؛ با این حال کمپین تبلیغاتی بایدن امیدوار است توجه حزب و افکار عمومی به محکومیت‌ها و پرونده‌های قضایی جو بایدن می‌تواند برگ برنده تضمین‌کننده‌ای در رقابت‌های پیش‌رو باشد؛ همان مخمصه‌ای که جو بایدن ز آن به‌عنوان نقطه‌عطف انتخابات یاد می‌کند. بر این اساس است که می‌گوید فقط در صورتی کنار می‌رود که خداوند متعال به او بگوید!

 حال نوبت دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان و سناست که کدام گزینه سخت را انتخاب کنند؛ آیا آنها رئیس‌جمهور را در مسیر دشوارش همراهی می‌کنند یا مسیر را تغییر خواهند داد؟

دموکرات‌هایی هستند که می‌خواهند پیش از اتخاذ تصمیم نهایی، روی نظرات حزب تاثیر بگذارند و در همین رابطه دیدارها و تماس‌های خصوصی بیشتر و بیشتر شده است. اما هرچه تماس‌ها بیشتر می‌شود، شکاف میان حزب دموکرات پدیدارتر می‌شود. 

کاملا هریس جایگزین بایدن می‌شود؟

در این اثنا نام «کامالا هریس» به‌عنوان جانشین احتمالی بایدن در صورت کناره‌گیری مطرح شده است. هریس، زنی 59 ساله است که پیشتر سناتور و دادستان کل کالیفرنیا بود و بعد از پیروزی بایدن به عنوان اولین فرد آفریقایی-آسیایی و آمریکایی به عنوان معاون رئیس‌جمهور مشغول به کار شد. برخی از نظرسنجی‌ها حاکی از این است که هریس می‌تواند در برابر ترامپ، عملکرد بهتری نسبت به بایدن داشته باشد؛ اگرچه احتمالا او نیز با رقابت سختی روبرو خواهد بود. طیفی از دموکرات‌ها بر این باورند که هریس می‌تواند نظر مثبت آن دسته از رای‌دهندگان را جلب کند که اعتمادشان را نسبت به بایدن از دست داده‌اند؛ از جمله  سیاه‌پوستان، جوانان و کسانی که به مدیریت بایدن در جنگ غزه انتقاد دارند.

کار دشوار جمهوری‌خواهان با ترامپ

با این حال طیف دیگری از دموکرات‌ها و در راس آن نانسی پلوسی، رئیس پیشین مجلس نمایندگان امریکا همچنان پشتیبان بایدن است و معتقد است تنها رئیس‌جمهور فعلی می‌تواند ترامپ را در مبازرات انتخاباتی شکست دهد. به‌ویژه که رئیس‌جمهور سابق امریکا امروز با انبوهی از اتهامات و احکام قضایی احاطه شده و از همیشه آسیب‌پذیرتر است. ترامپ به‌تازگی در ارتباط با پرداخت 130هزار دلار حق‌السکوت به یک بازیگر فیلم‌های مستهجن پیش از انتخابات سال 2016 و مخفی نگه‌داشتن صورت‌حساب‌های مالی آن گناهکار شناخته شده است. با این حال اعلام محکومیت رسمی دونالد ترامپ در این مورد و موارد دیگر تا زمان برپایی کنوانسیون جمهوری‌خواهان به تعویق افتاده است. هدف از این کنوانسیون، تعیین و معرفی نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات پیش روست. مشابه این کنوانسیون یک ماه و نیم دیگر نیز در حزب دموکرات برگزار می‌شود؛ حال باید منتظر ماند و دید جو بایدن و دونالد ترامپ با وجود تمام حواشی‌شان می‌توانند پشتیبانی تمام و کمال حزب متبوعشان را به دست بیاورند یا جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها، بازی را عوض کرده و با ورق سرد وارد رقابت‌ها می‌شوند؟ فعلا امریکایی‌ها هر دو گزینه اصلی را ناامیدکننده می‌دانند.

 


نورنیوز
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی