شناسه خبر : 97532
تاریخ انتشار :
اعضای جدید شورای‌عالی محیط زیست معرفی شدند

اعضای جدید شورای‌عالی محیط زیست معرفی شدند

جلسه معارفه رسمی اعضای جدید شورای‌عالی محیط زیست در سازمان محیط زیست با حضور رئیس سازمان محیط زیست انجام شد.

نورنیوزـگروه جامعه: روز شنبه جلسه معارفه رسمی اعضای جدید شورای‌عالی محیط زیست در سازمان محیط زیست با حضور رئیس سازمان و معاونین برگزار شد. در این جلسه آقایان دکتر مجید مخدوم, دکتر محمدعلی سلیمان‌پور, دکتر محمد یزدی و خانم دکتر نغمه مبرقعی به‌عنوان اعضای جدید شورا, فعالیت خود را رسماً آغاز کردند.

طبق قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست مصوب 28 خرداد 1353 و اصلاحیه 24 آبان 1371، سازمان محیط زیست وابسته به ریاست‌جمهوری است و زیر نظر شورای‌عالی حفاظت محیط زیست انجام وظیفه می‌کند. ریاست شورای‌عالی با رئیس‌جمهور و اعضای آن عبارتند از: وزرای صنایع و معادن، بهداشت و درمان، جهاد کشاورزی، اقتصاد و دارایی، کشور، و رؤسای مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، سازمان حفاظت محیط زیست و 4 نفر از اشخاص یا مقامات ذی‌صلاح که بنا به پیشنهاد رئیس سازمان محیط زیست و تصویب رئیس‌جمهور برای مدت 3 سال منصوب می‌شوند.

شورای‌عالی دارای اختیارات و وظایف گسترده‌ای است و طبق قانون، سازمان محیط زیست باید زیر نظر شورای‌عالی انجام وظیفه کند.

اهداف شورای‌عالی محیط زیست

حفاظت از تنوع زیستی کشور، وسعت بخشیدن به منابع طبیعی

پیشگیری و ممانعت از تخریب و آلودگی محیط زیست

تحقق اصل 50 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به‌منظور حفاظت از محیط زیست و تضمین بهره‌مندی درست و مستمر از محیط زیست و همسو با توسعه پایدار

وظایف اساسی شورای‌عالی محیط زیست

شورای‌عالی محیط زیست باید میزان آگاهی خود در زمینه زیست‌محیطی را افزایش دهد.

شورای‌عالی محیط زیست موظف است که عوامل مخرب و آلاینده‌های مختلف محیط زیست را مطالعه کند.

وظیفه شورای‌عالی محیط زیست این است که باید زیستگاه‌های بحرانی با ارزش زیست‌بومی بالا را شناسایی و تعیین کند.

شورای‌عالی محیط زیست مکلف است که برای مدیریت و بهره‌برداری از منابع آب، هوا، خاک، مدیریت پسماندها و زباله‌های شهری، صنعتی و کشاورزی، روستایی، کنترل دخالت در اکوسیستم‌ها بر حسب ظرفیت‌های طبیعی آن‌ها ضوابط و استانداردهای زیست‌محیطی را تهیه و تدوین کند.

یکی دیگر از وظایف شورای‌عالی محیط زیست این است که برای مکان‌یابی محل استقرار واحدهای صنعتی بزرگ، کشاورزی و سکونتگاه‌های انسانی، دستورالعمل‌های زیست‌محیطی ارائه دهد و از فناوری‌های سازگار با محیط زیست استفاده کند.

از دیگر مسئولیت‌های شورای‌عالی محیط زیست در زمینه محیط زیست می‌توان به گسترش همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی اشاره کرد.

شورای‌عالی محیط زیست باید با ایجاد موزه‌ها و نمایشگاه‌های مختلف، گونه‌های گیاهی و جانوری را جمع‌آوری و نگهداری کند، سپس آن‌ها را نمایش دهد.

وظیفه شورای‌عالی محیط زیست برای پیشگیری و منع ورود آلاینده‌ها به منابع زیست‌محیطی این است که به‌طور قانونی دخالت و نظارت‌ کند.


نورنیوز
نظرات

نظر شما

: : :
بانک گردشگری

هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.