شناسه خبر : 97498
تاریخ انتشار :
معاون رئیس‌جمهور با نخست‌وزیر عراق دیدار کرد
با تاکید بر حل معضل ریزگردها؛

معاون رئیس‌جمهور با نخست‌وزیر عراق دیدار کرد

علی سلاجقه در دیدار با مصطفی الکاظمی بر ضرورت حل مسائل خشکسالی و مقابله با خطرات توفان‌های خاک تاکید کرد.

نورنیوز -گروه سیاست: مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق امروز (یکشنبه) میزبان علی سلاجقه، معاون رئیس جمهور بود. آنها در این دیدار درباره تقویت همکاری‌های دوجانبه ایران و عراق و نیز با سایر کشورهای منطقه درباره مواجهه با چالش های زیست‌محیطی گفتگو کردند.

بیانیه دفتر نخست وزیری عراق اعلام کرده است که الکاظمی در این دیدار بر روابط تاریخی بین دو کشور همسایه و رغبت دو جانبه در تحول همکاری در عرصه های مختلف تاکید کرد.

الکاظمی ادامه داد: تقویت شراکت با کشورهای منطقه، تکامل منطقه‌ای را به دنبال خواهد داشت و قابلیت مواجهه با چالش‌های مشترک و در راس آن، چالش‌های زیست محیطی را افزایش می دهد. به گفته نخست وزیر عراق، وضع راه‌حل‌های موثر برای چالش‌های اقلیمی و سد کردن تاثیران منفی تغییرات آب و هوایی، مسئولیتی همگانی است.

علی سلاجقه معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران نیز با تاکید بر ضرورت همکاری دوجانبه از تمایل جمهوری اسلامی ایران درباره حل مسائل معلق بین دو کشور در عرصه محیط زیست گفت. سلاجقه تاکید کرد که حل مشکلات خشکسالی و مقابله با توفان‌های خاک حالا تبدیل به خواسته مشترک منطقه‌ای شده است و از همه انتظار می‌رود، سهمی در ایجاد راه‌حل‌های فعال برای این چالش‌ها داشته باشند.

همچنین ساعاتی پیش، نشست مشترک علی سلاجقه معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست با وزرای امور خارجه، کشاورزی، محیط زیست و وزیر منابع آبی عراق در محل وزارت خارجه آن کشور برگزار شد.

در پایان این نشست، کنفرانس مشترک وزیر خارجه عراق با معاون رئیس جمهور برگزار شد که در آن فواد حسین وزیر، خارجه عراق از توافق برای برگزاری یک سلسله نشست‌های مستمر درباره گرد و غبار، بیابان‌زدایی و رودهای مشترک خبر داد و سلاجقه هم گفت که وزیر نیروی ایران به زودی عازم عراق خواهد شد تا موضوع تشدید توفان‌های غبار را بررسی کند.

وزیر خارجه عراق در کنفرانس مشترک مطبوعاتی با علی سلاجقه رئیس سازمان محیط زیست ایران گفت: بررسی‌ها و گفتگوهایی با طرف ایرانی درباره پرونده آب، خشکسالی و بیابان‌زایی شد و تغییرات آب و هوایی را با معاون رئیس جمهور ایران به بحث گذاشتیم.

او افزود: تغییرات آب و هوایی مختص کشور خاصی نیست بلکه از مرزها عبور می کند. ما در این مباحثات به پرونده آب های مشترک و مدیریت آن بین ایران و عراق پرداختیم. فواد حسین ادامه داد: دیدارها و نشست‌های بیشتری بین دو کشور درباره پرونده آب و رودهای مشترک برگزار خواهد شد.

علی سلاجقه، معاون رئیس جمهور ایران نیز گفت: نشست امروز، آغازی خوب برای همکاری درباره توفان‌های خاک خواهد بود. ما پرونده های متعدد و مختلفی را با طرف عراقی به بحث گذاشتیم. ایران و عراق تجربیاتی در زمینه تثبیت شن‌های روان دارند و ما شاهد همکاری نزدیکی در این باره خواهیم بود.

سلاجقه ادامه داد: وزیر نیروی ایران به زودی برای بحث درباره موضوع تشدید ریزگردها به عراق سفر خواهد کرد. راهی طولانی مقابل ما برای مهار توفان های خاک وجود دارد؛ پدیده ای که نتیجه دخالت های بشری در طبیعت است.

برنامه‌ریزی‌های عملیاتی در جهت مقابله با بیابان زایی؛ ایران آماده انتقال تجربیات است

قبل از این دیدارها، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست در دیدار با «عثمان الغانمی» وزیر کشور عراق گفت: امروز منطقه و جهان دچار بی‌نظمی اقلیمی شده، که پیامد آن ایجاد ریز گردها برای کل منطقه است و ما با توجه به مطالعات و تجربیات احصاء شده در بحث مقابله با بیابانزایی می‌توانیم در کنار کشور عراق باشیم و انتقال تجارب در این زمینه حائز اهمیت است.

سلاجقه ضمن تشکر از حسن میزبانی عراقی‌ها اظهار کرد: فرزندان ایران از بدو تولد آرزوی زیارت عتبات عالیات را دارند  و این نشانه‌ رابطه‌ عمیق بین دو کشور است که باعث می‌شود دیوارها برداشته شود هرچند برخواهان بخواهند این روابط را خدشه‌دار کنند، و مهر تایید این دوستی خون شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابو مهدی المهندس است.


ایران آنلاین
نظرات

نظر شما

: : :
بانک گردشگری

هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.