شناسه خبر : 97382
تاریخ انتشار :
نیکلای پاتروشف در دیدار با شمخانی:  حتی اگر بحران اوکراین نیز شکل نمی‌گرفت تحریم‌های غرب علیه روسیه اعمال می‌شد
اختصاصی

نیکلای پاتروشف در دیدار با شمخانی: حتی اگر بحران اوکراین نیز شکل نمی‌گرفت تحریم‌های غرب علیه روسیه اعمال می‌شد

پاتروشف گفت: اعمال تحریم های گسترده غرب بر علیه روسیه فرصتی را ایجاد کرد که مردم ما با بی فایده بودن رویکرد گروههای سیاسی لیبرال در روسیه پیرامون ضرورت تعامل و همکاری همه جانبه با غرب که به تولید ملی ما ضربه زده بیش از پیش آشنا شوند.

نورنیوز - گروه سیاسی: نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت ملی فدراسیون روسیه که برای شرکت در چهارمین نشست گفتگوی امنیت منطقه ای به تاجیکستان سفر در دیدار با دریابان علی شمخانی، همتای ایرانی خود، با تبیین جامع ریشه های شکل گیری بحران اوکراین و مداخله گسترده غرب برای تبدیل کردن این کشور به کانون ناامنی و بی ثباتی اظهار داشت: عملیات ویژه روسیه در اوکراین صرفا بهانه ای برای اعمال تحریم های گسترده علیه کشور ماست و چون غرب عزم خود را برای ضربه زدن به روسیه جزم کرده، حتی اگر  بحران اوکراین نیز شکل نمی گرفت این تحریم ها اعمال می شد.
وی روشن شدن حقایق بسیار تلخ مربوط به ایجاد آزمایشگاههای شیمیایی و بیولوژیکی از سوی آمریکا در اوکراین را یکی از ثمرات عملیات ویژه روسیه در این کشور عنوان کرد و گفت: برای اثبات فعالیت های غیر قانونی آمریکا در اوکراین اسناد دقیق و غیر قابل انکاری در اختیار داریم که بزودی منتشر خواهیم کرد 
در شرایط فشار بی سابقه غرب بر ایران و روسیه پاتروشف گفت: غرب در تلاش است که با استفاده از ابزارتحریم، اراده خودرا به کشورهای دیگر تحمیل کند اما ما باید با فعالسازی سازوکارهای جدید بویژه استفاده از ارزملی و نظام تبادل مالی مستقل برای عبور از شرایط موجود برنامه ریزی کنیم.
وی با تاکید بر ضرورت فعال سازی ظرفیت های گسترده همکاری میان روسیه و ایران بر نهایی سازی قرارداد همکاری اقتصادی بلند مدت میان دو کشور تاکید کرد و افزود: همکاری های ترانزیتی و تکمیل کریدور شمال- جنوب یکی از مهمترین اقداماتی است که دو کشور باید برای استفاده از ظرفیت های آن تلاش بیشتری کنند.
پاتروشف گفت: اعمال تحریم های گسترده غرب بر علیه روسیه فرصتی را ایجاد کرد که مردم ما با بی فایده بودن رویکرد گروههای سیاسی لیبرال در روسیه پیرامون ضرورت تعامل و همکاری همه جانبه با غرب که به تولید ملی ما ضربه زده بیش از پیش آشنا شوند.
دبیر شورای امنیت ملی روسیه خواستارتسریع در نهایی سازی اسناد عضویت کامل ایران در سازمان همکاری های شانگهای شد و افزود: حضور فعال و همه جانبه ایران در سازمان شانگهای ظرفیت های اقتصادی گسترده ای را به این سازمان وارد خواهد کرد.
پاتروشف تلاش برنامه ریزی شده غرب برای توسعه حضور نظامی در منطقه را بسیار خطرناک و نگران کننده خواند و اظهار داشت: پیمان دفاعی سه‌جانبه میان آمریکا، انگلیس و استرالیا موسوم به «آکوس» نیز ایجاد‌ یک ناتوی جدید است که هدف آن افزایش فشار به چین می باشد.
وی با اشاره به برگزاری ششمین اجلاس سران خزر در ژوئن سال جاری در ترکمنستان بر ضرورت نهایی سازی رژیم دریای خزر برای توسعه همکاری میان ۵ کشور این حوزه و همچنین جلوگیری از حضور نظامی سایر کشورها در این منطقه تاکید کرد و گفت: دریای خزر نباید به منطقه ای نظامی تبدیل شود و از این رو برگزاری مانورهای نظامی با حضور کشورهای ثالث در این منطقه بهیچ وجه قابل پذیرش نیست.
پاتروشف شرایط موجود افغانستان را غیر مطلوب و نگران کننده خواند و با اشاره به ابتکار جمهوری اسلامی ایران در پایه گذاری نشست گفتگوی امنیت منطقه ای با حضور همسایگان افغانستان افزود: باید از فرصت برگزاری مستمر این نشست ها برای کمک به افزایش ثبات و امنیت در افغانستان و استقرار حکومتی فراگیر در این کشور حداکثر بهره برداری بعمل آید.


نورنیوز
نظرات

نظر شما

: : :
بانک گردشگری

مدیران خودرو

آگهی تبلیغاتی

آگهی تبلیغاتی

هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.