شناسه خبر : 97378
تاریخ انتشار :
تلاش غرب برای ایجاد آشوب‌های سازمان‌یافته در آسیای مرکزی
نورنیوز بررسی کرد؛

تلاش غرب برای ایجاد آشوب‌های سازمان‌یافته در آسیای مرکزی

اخبار رسیده به «نورنیوز» حکایت از آن دارد که آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها از حدود یک ماه قبل در تلاش برای ایجاد آشوب‌های سازمان‌یافته در مناطق شمالی کشورهای آسیای مرکزی هستند تا تمرکز روسیه را از اوکراین به سمت مرزهای جنوبی این کشور برگردانند.

نورنیوز ـ گروه بین‌الملل: روز دوشنبه هفته جاری برخی رسانه‌های منطقه از کشته شدن «محمدباقر محمدباقراف» افسر بازنشسته مرزبانی تاجیکستان و یکی از سرکردگان اعتراضات خشونت‌آمیز اخیر در شهر «خاروغ» مرکز استان «بدخشان» در درگیری‌های مسلحانه خبر دادند.

بخش مطبوعاتی پلیس بدخشان، طی اطلاعیه‌ای در این خصوص اعلام کرد: «محمدباقراف در ساعت 17.30 دقیقه روز 22 می در شهر «خاروغ» در محله «خاروغ بالا» بر اثر درگیری داخلی کشته شده است.

محمدباقر+محمدباقراف
محمدباقر محمدباقراف

در ولایت خودمختار بدخشان تاجیکستان، اسماعیلی مذهب‌ها ساکن هستند که خود را پیرو «کریم آقاخان»، امام اسماعیلی مذهب‌های جهان می‌دانند.   

در همین حال برخی رسانه‌ها محمدباقراف را به عنوان رهبر شیعیان تاجیکستان معرفی و عنوان کردند که او به شهادت رسیده است، حال آنکه او نیز اسماعیلی مذهب و از پیروان آقاخان (ساکن اروپا) محسوب می‌شود.

کریم+آقاخان
کریم آقاخان (ساکن اروپا) امام اسماعیلی مذهب‌ها 

محمدباقراف یکی از فرماندهان سابق اتحاد مخالفان دولت تاجیکستان در جنگ داخلی آن کشور بود که پس از امضای توافق صلح میان دولت تاجیکستان و اتحاد مخالفان در سال 1997 میلادی به عنوان فرمانده پاسگاه مرزی «مرغاب» در استان بدخشان منصوب شد و چندین سال این مسئولیت را بر عهده داشت.

این خط خبری که به شکلی عجیب و مشکوک از سوی رسانه‌های غربی بزرگ‌نمایی شد در حالی است که خود آقاخان در جریان ناآرامی‌های اخیر در آن منطقه با ارسال پیامی پیروان خود را به آرامش، حفظ نظم عمومی و عدم توسل به خشونت دعوت کرده است.

نکته آنکه؛ گرچه درگیری‌های اخیر در این منطقه به هیچ وجه ماهیت مذهبی نداشته و موضوع مربوط به انتصاب فرماندار بدخشان است، اما تمرکز رسانه‌های غربی بر این موضوع و استفاده از کلیدواژه «رهبر شیعیان تاجیکستان» برای محمدباقراف، نشان از سناریویی طراحی شده برای ایجاد جنگ مذهبی در این منطقه و متاثر کردن روسیه از آن دارد.

اخبار رسیده به «نورنیوز» در این خصوص، حکایت از آن دارد که آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها از حدود یک ماه قبل در تلاش برای ایجاد آشوب‌های سازمان‌یافته در مناطق شمالی کشورهای آسیای مرکزی هستند تا تمرکز روسیه را از اوکراین به سمت مرزهای جنوبی این کشور برگردانند.

لازم به ذکر است که سیاست جمهوری اسلامی ایران همواره حمایت از صلح و ثبات در تاجیکستان و همکاری با دولت این کشور بوده است.


نورنیوز
نظرات

نظر شما

: : :
بانک گردشگری

هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.