شناسه خبر : 97007
تاریخ انتشار :
افزایش همکاری‌های حوزه انرژی ایران و پاکستان در دستور کار اسلام‌آباد

افزایش همکاری‌های حوزه انرژی ایران و پاکستان در دستور کار اسلام‌آباد

وزیر توسعه و برنامه‌ریزی پاکستان گفت: اسلام‌آباد برای تأمین برق مورد نیاز شهر بندری «گوادر» در ایالت بلوچستان مصمم به مذاکره با جمهوری اسلامی ایران در راستای افزایش همکاری‌های دوجانبه در حوزه انرژی است.

نورنیوزـگروه اقتصاد: «احسن اقبال» در جریان بازدید امروز خود از بندر گوادر و بررسی طرح‌های توسعه‌ای در این منطقه که با مشارکت چین در حال اجراست، اعلام کرد: دولت اسلام‌آباد برنامه‌های جدیدی برای تقویت زیرساخت‌های انرژی، آبی و ارتباطی در شهر گوادر دارد.

وی با اشاره به نیاز مردم ایالت بلوچستان از جمله بندر گوادر برای دسترسی آسان به انرژی، اظهار کرد: مذاکرات فوری با ایران برای واردات ۱۰۰ مگاوات برق از این کشور همسایه در دستور کار دولت پاکستان قرار گرفته است.

وزیر توسعه و برنامه‌ریزی پاکستان همچنین درخصوص طرح‌های مرتبط با راهروی مشترک اقتصادی پاکستان و چین موسوم به "سیپک"، گفت: تکمیل این پروژه‌ها در اسرع وقت، اولویت اصلی دولت اسلام‌آباد به شمار می رود.

ایران و پاکستان ۲۰ سال پیش در سال ۲۰۰۲ نخستین موافقت‌نامه صادرات برق به میزان ۳۴ مگاوات را امضا کردند و سپس این رقم را به ۷۴ مگاوات رساندند؛ اکنون این رقم به ۱۰۴ مگاوات رسیده است.

در زمان حاضر از طریق یک خط انتقال ۱۳۲ کیلوولت که از جکیگور واقع در استان سیستان و بلوچستان ایران تا منطقه «مَند» پاکستان ادامه دارد، ۱۰۴ مگاوات برق از ایران به پاکستان صادر می‌شود.

پاکستان در حالی از تشدید بحران کمبود انرژی رنج می‌برد که جمهوری اسلامی ایران پیش از این، چند بار آمادگی خود را برای تامین مهم‌ترین منبع تامین انرژی پاکستان اعم از گاز، برق، نفت و فرآورده‌های نفتی برای حل بحران انرژی این کشور اعلام کرده است.


ایرنا
نظرات

نظر شما

: : :
بانک گردشگری

هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.