مدیران خودرو

شناسه خبر : 93124
تاریخ انتشار :
99 درصد مردم جهان هوای بی‌کیفیت تنفس می‌کنند

99 درصد مردم جهان هوای بی‌کیفیت تنفس می‌کنند

داده های جدید سازمان جهانی بهداشت (WHO) نشان می دهد که تقریبا کل جمعیت جهان (99 درصد) از هوایی تنفس می کنند که از حد استانداردهای تعیین شده سازمان جهانی بهداشت فراتر است و سلامت آنها را تهدید می کند.

نورنیوز-گروه جامعه: بررسی ها حاکی از آن است در حال حاضر بیش از ۶۰۰۰ شهر در ۱۱۷ کشور کیفیت هوا را کنترل می کنند اما مردم این مناطق همچنان سطوح ناسالم ذرات ریز و دی اکسید نیتروژن را تنفس می کنند و ساکنان کشورهای با درآمد پایین و متوسط ​​بیشترین تماس را با آلاینده ها دارند.

این یافته ها، سازمان جهانی بهداشت را بر آن داشته است تا اهمیت محدود کردن استفاده از سوخت های فسیلی و لزوم اجرایی شدن سایر اقدامات به منظور کاهش سطح آلودگی هوا را برجسته‌تر کند.

به روز رسانی پایگاه داده های کیفیت هوای سازمان جهانی بهداشت برای اولین بار به سنجش میانگین غلظت سالانه دی اکسید نیتروژن (NO۲) پرداخته است. دی اکسید نیتروژن یک آلاینده رایج در مناطق شهری است و ماده تشکیل دهنده ذرات معلق و ازن به حساب می آید. همچنین این داده ها شامل ارزیابی ذرات معلق با قطرهای برابر یا کوچکتر از ۱۰ میکرومتر (PM۱۰) یا ۲.۵ میکرومتر (PM۲.۵) است. هر دو گروه از این آلاینده‌ها بیشتر از فعالیت‌های انسانی مرتبط با احتراق سوخت‌های فسیلی ناشی می شوند.

پایگاه داده های جدید کیفیت هوا از نظر پوششِ میزان قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا گسترده ترین پایگاه داده است. در حال حاضر در حدود ۲۰۰۰ شهر/سکونتگاه انسانی میزان ذرات معلق PM۱۰ و/یا PM۲.۵ ثبت می شود.

ذرات معلق، به ویژه PM۲.۵ می تواند به اعماق ریه ها نفوذ پیدا و به جریان خون راه پیدا کند و باعث ایجاد مشکلات قلبی-عروقی، مغزی (سکته مغزی) و تنفسی شود. شواهد جدیدی وجود دارد که نشان می دهد ذرات معلق بر سایر اندام ها نیز تاثیر می گذارد و باعث بروز بیماری های دیگر نیز می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جهانی بهداشت، دی اکسید نیتروژن نیز با بیماری های تنفسی به ویژه آسم مرتبط است و منجر به علائم تنفسی مانند سرفه، خس خس سینه یا مشکل در تنفس، بستری شدن در بیمارستان و مراجعه به اورژانس می شود.


ایسنا
نظرات

نظر شما

: : :
بانک گردشگری

پیکاپ سایپا

مدیران خودرو

آگهی تبلیغاتی

آگهی تبلیغاتی

هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.